Pascale de Briey jest specjalistką ds. opon w Goodyearze od dwudziestu czterech lat. Pomogła przetestować i wprowadzić na rynek wiele opon wykorzystujących innowacyjne technologie. Ale Pascale jest także żoną i matką czworga dzieci w wieku od 13 do 23 lat.
Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży zbliża się wielkimi krokami, ale niewiele kobiet kierowców zdaje sobie sprawę, jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa ich rodzin ma rozważna jazda, dobrze utrzymany pojazd i właściwie dobrane opony.
– „Pracuję w Centrum badań, rozwoju i testowania opon firmy Goodyear w Luksemburgu. Widzę tysiące opon poddawanych różnym procedurom badawczym, zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i na naszym torze testowym. Testy te mierzą stabilność, przyczepność na zakrętach, na mokrych powierzchniach. Każdego dnia na własne oczy mogę przekonać się, jak ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo jako użytkowników dróg mają opony. Wiem też, że używanie ogumienia dostosowanego do warunków pogodowych i drogowych może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa naszym najbliższym. Ale oprócz dbałości o odpowiedni stan pojazdów i opon w okresie zimowym istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, które możemy zrobić, aby nasze dzieci były bezpieczne
na drogach o tej porze roku” – powiedziała Pascale – „To na nas, rodzicach, ciąży wielka odpowiedzialność, bowiem musimy pomóc naszym dzieciom stać się odpowiedzialnymi użytkownikami dróg. W miarę jak dorastają, powinny nie tylko nauczyć się zasad ruchu drogowego, ale także zrozumieć, że bezpieczeństwo jest również ich odpowiedzialnością. Jako rodzice musimy nieustannie utrwalać w nich znaczenie bezpieczeństwa drogowego” – tłumaczy – „Zarówno małe dzieci, jak i młodzież należy uczyć bezpieczeństwa ruchu drogowego – oczywiście w sposób dostosowany do ich zdolności intelektualnych i doświadczenia. Nawet kiedy nasze dzieci są już prawie dorosłe, nie powinniśmy przestawać wzmacniać tych przyzwyczajeń” – dodaje Pascale.
Najmłodsi…
– „Dni są coraz krótsze i często jest jeszcze ciemno, gdy wychodzimy z dziećmi do szkoły. Pamiętajmy, że małe dzieci nie posiadają odpowiednich przyzwyczajeń, aby zachować bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Samochody zaparkowane na poboczu ograniczają im widoczność, a one same nie mają dostatecznego doświadczenia, aby ocenić prędkość i odległość nadjeżdżającego samochodu. Ważne jest, aby ciągle im przypominać, że są znacznie mniejsze niż auta i że z tego względu trudno im zobaczyć drogę, a kierowcom z kolei zobaczyć je same” – wyjaśnia de Briey.
Bądź widoczny!
– „Jako rodzice zawsze martwimy się o bezpieczeństwo naszych dzieci. Robimy wszystko, aby zminimalizować ryzyko wypadków: uczymy je podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz tego, gdzie i jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, ale jest też naszym obowiązkiem upewnić się, że są one dobrze widoczne dla kierowców. Dodatkowo zimą zazwyczaj nie nosimy ubrań w najbardziej jaskrawych kolorach. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale może to mieć bardzo poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa drogowego” – mówi Pascale. Ważnymi dla bezpieczeństwa elementami są:
– Dobrze widoczne kurtki. Jednym z najprostszych sposobów upewnienia się, że nasze dziecko jest widoczne na drodze, jest wybór zimowych ubrań o jasnych, rzucających się w oczy kolorach.
– Odblaskowe dodatki. Odblaskowe opaski czy buty z odblaskowymi wstawkami również pomagają zwiększyć widoczność w ciemniejsze zimowe dni.
– Rowery i plecaki. Upewnij się, że rower jest dobrze widoczny. Doczep odblaskowe lusterka i sprawdź, czy przednie i tylne światła działają poprawnie. Odblaskowe naklejki na plecaku pomagają dodatkowo zwiększyć widoczność dziecka w ruchu drogowym.
Dobry przykład na wspólnych spacerach
– „Dzieci uczą się naśladując nasze zachowania. Możemy poświęcić dużo czasu na rozmowy o bezpieczeństwie, ale nic nie utrwali tej wiedzy i poprawnych zachowań na drodze tak, jak wspólne spacery do i ze szkoły. Zawsze dawajmy dzieciom dobry przykład, wybierając bezpieczne miejsca do przechodzenia. Wyjaśniajmy im, dlaczego należy zatrzymywać się przy krawężniku, spoglądać
w obie strony i posłuchać czy nic nie nadjeżdża” – radzi de Briey – „Powszechnie wiadomo, że dzieci w wieku do dziewięciu lat nie mają odpowiednich umiejętności, aby poruszać się same po drogach. Należy zatem za wszelką cenę unikać pozostawiania małych dzieci na drodze lub przy niej. Jednak kiedy dzieci podrosną, trzeba również uświadomić im, że same są odpowiedzialne za własne bezpieczeństwo, gdy nie jesteśmy w pobliżu” – dodaje Pascale. Aby nauczyć dzieci bezpiecznego zachowania na drogach warto skorzystać z poniższych rad:
– Zatrzymaj się, popatrz i posłuchaj. Jedną z głównych zasad bezpieczeństwa na drogach jest nauczyć dzieci, by zatrzymały się, rozejrzały i posłuchały.
– Ukryte niebezpieczeństwa. Zwróć uwagę dziecka na ukryte wjazdy lub uliczki, z których niespodziewanie mogą wyjechać pojazdy.
– Wybierz właściwą stronę drogi. Upewnij się, że dziecko chodzi po właściwej stronie chodnika i z dala od samochodów.
– Skoncentruj się. Przypominaj dzieciom, że przy przechodzeniu przez jezdnię powinny się skoncentrować, bo łatwo się rozpraszają.
– Aktywne uczenie to klucz do sukcesu. Zachęcaj dziecko do rozmowy o tym, co widzi na drodze i czy są to bezpieczne praktyki czy też nie. Pozwól dziecku podejmować decyzje wraz z tobą tak, aby uczyło się aktywnie.
Bezpieczeństwo ruchu drogowego dla nastolatków
– „Nawet kiedy nasze dzieci są już prawie dorosłe, dobrze jest przypominać im, jak ważne jest odpowiednie zachowanie na drogach. Podkreślajmy, że powinny cały czas być skoncentrowane i ostrożne. Ostrzegajmy je o tym, że słuchanie głośnej muzyki, rozmawianie przez telefon czy pisanie wiadomości może być niebezpieczne, kiedy uczestniczą w ruchu drogowym – niezależnie od tego, czy poruszają się pieszo, na rowerze czy samochodem” – sugeruje Pascale – „Ważne jest również, aby przypominać im o ich własnej odpowiedzialności – o tym, że nie powinny wsiadać do samochodu z pijanym kierowcą, że zawsze powinny zapinać pasy, i że nie powinny prowadzić pod wpływem alkoholu. Zwracanie nastolatkom uwagi na niebezpieczne zachowania innych może pomóc im uświadomić sobie, które z ich własnych zachowań są niebezpieczne” – dodaje.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Anonim, 17 stycznia 2011, 0:00 0 0
Ferie i znów zrobią się korki na większych trasach.
Odpowiedz