Filtry jeszcze bardziej doskonałe

, 3 grudnia 2010, 0:00

Firma MANN+HUMMEL stworzyła referencyjną platformę testową, umożliwiającą pomiar jakości sygnału przepływomierza powietrza. Dzięki temu dokładność sygnału systemu składającego się z filtra i przepływomierza powietrza jest po raz pierwszy monitorowana podczas produkcji.

Rozwiązanie takie pomaga sprostać rosnącym wymaganiom stawianym przez producentów samochodów w zakresie poprawy jakości sygnału przepływomierzy powietrza, co jest ważne ze względu na surowe wymogi w odniesieniu do emisji spalin i zużycia paliwa.

Referencyjna platforma testowa umożliwiająca pomiar jakości sygnału przepływomierza powietrza została zaprojektowana, zbudowana i uruchomiona w zakładach firmy MANN+HUMMEL w Ludwigsburgu. Projektanci mierzą przy jej pomocy dokładność sygnału części prototypowych i ustalają istotne parametry wpływające na sygnał przepływomierza powietrza. W rezultacie powstaje funkcja transferu danych podstawowych (niem. Master-Transfer-Funktion, MTF), która przekształca sygnał oznaczający aktualny przepływ powietrza dla komputera sterującego pracą silnika na napięcie lub częstotliwość. Komputer przetwarza te informacje i steruje pracą silnika w taki sposób, aby zapewnić wtryskiwanie przez dysze wtryskowe dokładnie takiej ilości paliwa, jaka jest potrzebna.

Kolejne platformy testowe do pomiarów podczas produkcji stosowane są obecnie w trzech fabrykach firmy MANN+HUMMEL w Chinach, Meksyku i Hiszpanii. W przyszłości testowane będą również przepływomierze powietrza do pojazdów użytkowych.

Dowiedz się więcej

Masowe przepływomierze powietrza
Masowe przepływomierze powietrza

Jednym z czujników w układzie zasilania silnika jest przepływomierz służący do pomiaru powietrza w kolektorze dolotowym. W starszych jednostkach napędowych stosowało się przepływomierze objętościowe zwane też popularnie klapowymi, ponieważ kąt odchylenia klapy pod wpływem strumienia powietrza jest miarą wydatku objętościowego. Obecnie w najnowszych konstrukcjach, zarówno w silnikach benzynowych jak również Diesla, zostały wyparte przez przepływomierze […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!