Ekologiczna miska olejowa

18 stycznia 2009, 0:00

Inżynierowie z firmy Sogefi Filter Division producenta takich marek filtrów jak Fram, Purflux, Fiaam, Tecnocar czy Coopers opracowali zupełnie nowy typ miski olejowej. Miska może być stosowana zarówno w silnikach zasilanych olejem napędowym jak i benzynowych w samochodach osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Ten wielofunkcyjny komponent jest kolejnym krokiem zrobionym przez firmę Sogefi w kierunku redukcji emisji dwutlenku węgla, zgodnie z mającymi obowiązywać od 2012 roku normami (<120 g/km).

Miska olejowa, będąc najniżej położoną częścią silnika zbiera powracający olej, a następnie za pomocą pompy oleju, rozprowadza go do wszystkich punktów smarowania. W zależności od modelu, miski dzielą się na proste służące wyłącznie jako pokrywy oraz strukturalne, które stanowią element konstrukcyjny stabilizujący połączenie między blokiem silnika a skrzynią biegów.
Dzięki doświadczeniu w technologii przerobu tworzyw sztucznych, inżynierowie Sogefi opracowali strukturalną miskę olejową wykonaną całkowicie z plastiku, która w pełni spełnia wymagania jeśli chodzi o sztywność oraz odporność na temperaturę.

Nowatorska miska olejowa wykonana jest ze szczególnego rodzaju poliamidu 6.6 o zawartości włókien szklanych 30-60%. Materiał ten jest w stanie bez żadnego problemu znosić temperatury nawet do +170°C i jest odporny na najbardziej agresywne oleje. Ponadto, włókno szklane wzmacniające materiał termoplastyczny powoduje, że miska olejowa stabilizuje połączenie pomiędzy blokiem silnika i skrzynią biegów. Kolejną ogromną zaletą miski jest to, że jest ona doskonale przystosowana do integracji szeregu urządzeń i funkcji dodatkowych, takich jak obudowa skrzyni biegów, filtr oleju, chłodnica oleju czy wszelkie niezbędne przewody i tłumiki akustyczne. Zamieniając tradycyjną aluminiową miskę olejową na zaprojektowaną przez Sogefi, masa samochodu może zostać zredukowana o 2 kg co przyczynia się do niższej emisji spalin. 

 

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!