Blokada alkoholowa dostępna w Inter Cars

13 lipca 2016, 12:56

Inter Cars wprowadził do oferty blokady alkoholowe Autowatch.

Nowe przepisy, związane z przyjętą w 2015 roku nowelizacją kodeksu karnego (tzw. ustawy o pijanych kierowcach), przewidują możliwość zmiany orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów i odwieszenia go skazanym za jazdę samochodem po pijanemu, pod warunkiem zamontowania w aucie blokady alkoholowej (tzw. alkolock). Takie rozwiązanie miałoby być dopuszczalne po upływie połowy kary, natomiast w przypadku, gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Używający blokady kierowca przed uruchomieniem silnika będzie musiał poddać się badaniu trzeźwości. Dodatkowo zobowiązany zostanie do corocznej kalibracji swojego urządzenia.

Proponowane rozwiązania antyalkoholowe zdają się nie tylko formą prewencji czy samokontroli kierowcy, ale przede wszystkim nieodzownym narzędziem weryfikacji trzeźwości pracowników. Stanowią odpowiedź na potrzeby flot oraz przewoźników.

Jak to działa?

Blokada alkoholowa Autowatch ma za zadanie uniemożliwić uruchomienie pojazdu do czasu wykonania testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Odpalenie auta jest możliwe, jeśli wynik badania nie wskaże przekroczenia progu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Aparat pomiarowy służący do wykonywania testu podłączony jest do modułu sterującego urządzenia. Ten przetwarza informację o wykonanej próbie, a następnie – jeśli kierowca jest trzeźwy – pozwala na uruchomienie samochodu poprzez zwolnienie blokady rozrusznika pojazdu. W innym przypadku moduł nie umożliwia uruchomienia rozrusznika silnika, utrzymując obwód sterujący rozrusznikiem jako otwarty.

Blokada alkoholowa Autowatch nie jest immobilizmem, chociaż utrudnia rozruch pojazdu. Jeżeli kierowca zostaje np. wezwany przez swojego pracodawcę (opcja ustawienia urządzenia) do powtórzenia testu w trakcie przejazdu pojazdem, niezależnie od jego wyniku silnik nie zostaje wyłączony, ale unieruchomiony zaraz po wyłączeniu zapłonu. Dane o pozytywnym rezultacie testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu mogą natomiast zostać przekazane bezpośrednio do pracodawcy czy pionu kontrolującego przez moduł GSM. Daje to możliwość reakcji zatrudniającego na sytuację zagrażającą bezpieczeństwu samego kierującego oraz innych uczestników ruchu drogowego.

720TAB lub 740WAB

Urządzenia typu alkolock, blokujące zapłon, zapobiegają rozpoczęciu prowadzenia pojazdu przez kierowców będących pod wpływem alkoholu. Naturalnie nie są one w stanie całkowicie wyeliminować prowadzenia pod wpływem, natomiast stanowią doskonałe narzędzie prewencyjne.

Model alkoblokady 720TAB (blokada przewodowa) umożliwia rozruch pojazdu, jeśli po przeprowadzonej próbie stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest poniżej ustanowionej prawem granicy, tzn. poniżej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Urządzenie może zażądać powtórzenia badania kontrolnego w celu zanalizowania, czy alkohol nie jest spożywany w trakcie jazdy. Ten alkolock rozpoznaje próby sabotażu. Rozróżnia i zbiera dane dotyczące prób obejścia lub uszkodzenia systemu, raportując je w jego logach. Możliwe jest natychmiastowe powiadomienie odpowiednich służb czy osób zarządzających, w celu weryfikacji stanu trzeźwości lub zamiaru złamania prawa przez pracownika. Model spełnia warunki rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Bezpieczeństwa.

Autowatch oferuje także bezprzewodowy model 740WAB, skierowany do odbiorcy, któremu zależy na poufności. Niewielkich rozmiarów urządzenie mieszczące się w kieszonce marynarki, płaszcza czy samochodowym schowku pomaga zachować dyskrecję – przed sąsiadami, kolegami, szefem itd. Spełnia swoją rolę w każdej sytuacji i posiada te same funkcjonalności co 720TAB.

Dlaczego warto

Blokada alkoholowa Autowatch to nie tylko szansa na wcześniejsze odzyskanie uprawnień do kierowania pojazdem po sądowym ich odebraniu. To także opcja samokontroli i zapobiegania granicznym sytuacjom drogowym czy też nieprzyjemnościom prawnym. Alkolock jest również narzędziem walki z problemem spożycia alkoholu przez kierujących pojazdami flotowymi czy przewoźników. To rozwiązanie pozwalające wyeliminować nieodpowiedzialnych i nierzetelnych pracowników.

Dowiedz się więcej

Hiszpańskie uszczelki w ofercie Inter Cars
Hiszpańskie uszczelki w ofercie Inter Cars

Inter Cars nawiązał współpracę z hiszpańskim producentem uszczelek i osprzętu silnikowego, firmą Ajusa. Firma Ajusa została założona w Hiszpanii w 1972 roku i do dziś ma tam główną siedzibę i fabrykę. Od tamtej pory stale rozwija ofertę i cykl produkcyjno-technologiczny. Marka dysponuje własnym ośrodkiem badawczo-doświadczalnym, w którym zespół inżynierów pracuje w laboratoriach, posiada do swojej […]

Koniec roku szkolnego to czas na podsumowanie „Młodych Kadr”
Koniec roku szkolnego to czas na podsumowanie „Młodych Kadr”

Inter Cars podsumował kolejny rok szkolny działania projektu „Młode Kadry”. Podczas konferencji z udziałem przedstawicieli szkół rozmawiano o dotychczasowych osiągnięciach i planach na przyszłość. Konferencja dla przedstawicieli placówek dydaktycznych, biorących udział w projekcie „Młode Kadry”, prowadzonym przez Inter Cars, odbyła się w dniach 11-12 lipca. W poniedziałek uczestnicy programu zostali zaproszeni do Centrum Szkoleniowego Inter […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!