Znamy wyniki V Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

5 kwietnia 2016, 10:59

Wiemy już, kto zwyciężył w V Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników. Finały w kategorii Najlepszy Mechanik TTM i Młody Mechanik towarzyszyły Targom Techniki Motoryzacyjnej, a o miejscu na podium decydowały konkurencje praktyczne.

W Poznaniu pojawili się tylko najlepsi spośród ponad tysiąca uczestników testów kwalifikacyjnych producenta olejów Mobil Delvac 1 oraz Fundacji Cooperatio, organizatora Mistrzostw.

Wielkim zwycięzcą V edycji Mistrzostw został mechanik z ponad 30-letnim doświadczeniem, określany przez kibicujących pod sceną kolegów mianem warsztatowego guru. Kazimierz Droszczak ze Świdnicy wcześniej startował w wielu konkursach, ale po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium podczas imprezy o takiej randze.

– „Wygrana to dla mnie spore zaskoczenie, bo w ciągu dnia nie śledziłem punktacji. Moją najmocniejszą stroną jest mechanika ogólna ze wskazaniem na układ zawieszenia. Mniejsze doświadczenie mam z elektroniką i to jej najbardziej obawiałem się podczas finału” – mówi Kazimierz Droszczak, Najlepszy Mechanik TTM. – „Kwalifikacje zawodowe należy podnosić bez względu na staż w zawodzie. Bez konkursów i pogoni za wiedzą mechanikom trudno będzie sprostać dzisiejszym wymaganiom rynku” – dodaje.

W kategorii Młody Mechanik podwójne powody do świętowania ma Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim. Uczniowie z tej szkoły wygrali ubiegłoroczną edycję Mistrzostw, a w tym roku zajęli dwa najwyższe miejsca na podium. O kolejności decydował czas wykonania konkurencji, bo oba zespoły (Damian Siwek, Kamil Rakowski; Bartosz Kowalczyk, Kamil Hryć) zdobyły tyle samo punktów. Trzecie miejsce zajęli Jakub Biederek i Radosław Burek z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.

– „Każdy z finalistów może czuć się zwycięzcą, bo w Poznaniu rywalizowała najlepsza grupa spośród ponad tysiąca uczestników Mistrzostw. Tego typu projekty są najlepszym potwierdzeniem, że w Polsce można znaleźć dobrych fachowców. Warto promować tych, którzy podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe i zasługują na dużą liczbę klientów w warsztacie” – mówi Elżbieta Jaroszewska z ExxonMobil Poland, producenta olejów silnikowych Mobil Delvac 1 i wieloletniego partnera Mistrzostw.

Zawodowcy i młodzi mechanicy rywalizowali w konkurencjach praktycznych na stoiskach uczestników Targów Techniki Motoryzacyjnej TTM.

– „Konkurencje praktyczne sprawdzały umiejętności, ale również poszerzały wiedzę. Prawidłowe wprasowanie i wyprasowanie łożyska z tulei wielu wykonało sprawnie i skutecznie. Zdecydowanie trudniej było z montażem paska typu Stretch, wymagającym użycia specjalnego narzędzia. To zadanie prawidłowo wykonał co dziesiąty młody mechanik. Finaliści dobrze radzili sobie z serwisowaniem nowych samochodów marki Hyundai, a tymczasem problemem okazał się pasek do Forda Focusa z 2001 roku” – mówi Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności, Partnera Merytorycznego Mistrzostw.

Wśród zadań finałowych na stoiskach Partnerów Mistrzostw były:

  • diagnostyka sondy lambda, montaż paska typu Stretch Fit, diagnostyka układu elektrycznego hamulca pomocniczego oraz diagnostyka i programowanie przeglądów okresowych (konkurencje Akademii Praktycznych Umiejętności),
  • analiza usterki układów elektronicznych wspomagających układ jezdny samochodu oraz ustalenie przyczyny braku komunikacji urządzenia diagnostycznego ze sterownikiem pojazdu (Hyundai),
  • montaż głowicy sprężarki układu pneumatycznego (Autos),
  • demontaż i montaż łożyska w wahaczu VW T5 z wykorzystaniem narzędzi warsztatowych bez konieczności demontażu zawieszenia (TESAM),
  • montaż wtryskiwacza, montaż wałka rozrządu, montaż pokrywy rozrządu, listwy wysokiego ciśnienia na czas (NEO Tools),
  • regulacji parametrów układu jezdnego w oparciu o dołączoną dokumentację w zakresie: kąta pochylenia kół na osi tylnej, zbieżność osi tylnej, zbieżność osi przedniej (PREZYCJA),
  • odczyt czterech czujników TPMS i programowanie drugiego komplet czujników (PREMIO).

 

– „Pięć edycji konkursu oraz finały podczas najważniejszego wydarzenia w krajowym kalendarzu imprez motoryzacyjnych potwierdzają rosnącą rangę Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Serwisanci zawodowi oraz uczniowie chcą spróbować swoich sił w konkursie, który daje szanse na lepszy start kariery zawodowej oraz pozwala przyciągnąć do warsztatu nowych klientów, co potwierdzają laureaci poprzednich edycji” – mówi Adrian Dekowski, Prezes Fundacji Cooperatio, organizatora Mistrzostw i popularyzatora wiedzy z zakresu techniki motoryzacyjnej i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Sieciami patronackimi Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są PREMIO Opony-Autoserwis oraz firma AUTOS. Nagrody, między innymi komplety odzieży roboczej od firm KRAMP Grene i ExxonMobil, otrzymali wszyscy finaliści, bez względu na ostateczne miejsce w konkursie.

Kliknij, by zobaczyć klasyfikację generalną Mistrzostw Mechaników

Więcej informacji na stronie internetowej Mistrzostw: www.mistrzostwamechnikow.pl.

Dowiedz się więcej

Zmierz się z innymi mechanikami i lakiernikami
Zmierz się z innymi mechanikami i lakiernikami

Po roku przerwy, do Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników powraca kategoria dla profesjonalistów, którzy będą rywalizować o tytuł Najlepszego Mechanika TTM. Finał Mistrzostw organizowanych wspólnie z producentem oleju Mobil Delvac 1 obędzie się w Poznaniu podczas Targów Techniki Motoryzacyjnej. Zgłoszenia są przyjmowane na stronie mistrzostwamechanikow.pl. Partnerami merytorycznymi konkursu są Akademia Praktycznych Umiejętności, Fundacja Cooperatio oraz ExxonMobil. Ogólnopolskie […]

Niska lepkość, skuteczna ochrona silnika i oszczędność paliwa
Niska lepkość, skuteczna ochrona silnika i oszczędność paliwa

ExxonMobil wprowadza do sprzedaży Mobil 1 ESP x2 0W20. Nowy olej o niskiej klasie lepkości ma wyróżniać się doskonałą skuteczność ochrony oraz możliwość zmniejszenia zużycia paliwa do 4%. Mobil 1 ESP x2 0W-20 spełnia lub przekracza najnowsze wymagania takich producentów jak Grupa Volkswagen, Porsche i Jaguar Land Rover. Nowy olej został opracowany przez ExxonMobil w […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!