Bridgestone, największy na świecie producent opon i wyrobów z gumy, opracował przełomową technologię do szybkiego i dokładnego wykrywania infekcji korzeni drzew kauczukowych. Dzięki nowej metodzie, firma przyczynia się do lepszej ochrony kauczukowców, które wciąż stanowią podstawowe źródło kauczuku naturalnego używanego przy produkcji opon.
Zgnilizna korzeni to choroba wywoływana przez patogen roślinny Rigidoporus microporus – rodzaj grzybów strzępkowych atakujących drzewa kauczukowe. Infekując korzenie oraz niszcząc ich system, sprawia ona, że drzewa kauczukowe usychają. Wczesne wykrycie choroby było dotąd trudne i nie istniały skuteczne środki jej zapobiegania. Kiedy choroba się pojawia, zainfekowana część drzewa jest odcinana i leczona farmakologicznie. Na zainfekowanych jego fragmentach pojawiają się ryzomorfy i owocniki (grzybnie) podobne do tych widocznych na zdjęciach poniżej.
Przy zwiększającej się światowej populacji i rozpowszechnianiu się pojazdów mechanicznych oczekuje się, że zapotrzebowanie na opony będzie dalej rosnąć. Co za tym idzie, wzrośnie również zużycie kauczuku naturalnego. W Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jest uprawianych ponad 90 proc. kauczuku naturalnego na świecie, infekcja korzeni stale się rozprzestrzenia. Powodem tego jest obecność patogenów w glebie. Choroba może być wykrywana wyłącznie poprzez oględziny polegające na przekopywaniu gleby wokół drzewa, a dokładność diagnostyki jest niska. Złożoność tej metody sprawia, że jest ona czasochłonna, a sama choroba często jest wykrywana późno. Dodatkowo stawiana diagnoza nie zawsze jest poprawna, przez co szkody zwiększają swoją skalę.
Znając ten problem, Bridgestone od 2010 roku współpracuje z Indonezyjską Agencją Oceny i Zastosowania Technologii (ang. Indonesian Agency for the Assessment and Application of Technology) oraz wieloma ośrodkami akademickimi w celu promocji rozwoju technik szybkiego wykrywania zgnilizny korzeni.
Lider runku oponiarskiego wypracował we współpracy z Eiken Chemical Co., LTD, metodę LAMP (ang. Loop-Mediated Isothermal Amplification), technikę diagnostyczną wykorzystującą biotechnologię, która polega na amplifikacji wybranej sekwencji DNA patogenów w glebie w celu wykrycia ich obecności. Firma Bridgestone opracowała odczynniki na podstawie struktury genetycznej patogenów wywołujących chorobę.
Metoda LAMP jest przełomową i zaawansowaną techniką, która może łatwo potwierdzić obecność patogenu w glebie bez użycia specjalistycznego sprzętu. Dzięki niej możliwe jest wczesne wykrywanie choroby korzeni spowodowanej przez grzyba Rigidoporus Microporus. Oczekuje się, że technika ta pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby z zarażonych drzew na zdrowe. Co więcej, dzięki rozwojowi metody LAMP, która może być stosowana bez względu na wiedzę i doświadczenie w tego typu badaniach, straty mogą być z łatwością kontrolowane i ograniczane. W konsekwencji zastosowanie tej nowej technologii badań będzie miało ogromy wpływ na zarządzanie plantacjami.
Patrząc w przyszłość, Bridgestone zamierza kontynuować współpracę z uniwersytetami w Indonezji i Japonii, aby dalej wspierać i promować rozwój technik poprawy produkcji kauczuku naturalnego. Równocześnie, poprzez ich rozpowszechnianie, firma przyczynia się do ochrony drzew kauczukowych.
Celem działań Bridgestone w zakresie badań i rozwoju, w tym opracowywania technologii takich jak metoda LAMP, które usprawniają produkcję kauczuku naturalnego, jest spowodowanie, by surowce, z których produkowane są opony, pochodziły w 100 proc. ze zrównoważonych źródeł przed 2050 rokiem. Grupa Bridgestone definiuje zrównoważone materiały jako pochodzące ze źródeł odnawialnych, które mogą być używane przez długi okres i mają znikomy wpływ na środowisko i społeczeństwo w czasie całego swojego cyklu życia, od pozyskania surowca do ostatecznej utylizacji.
Komentarze