Goodyear prezentuje oponę wytwarzająca energię elektryczną

6 marca 2015, 9:59

Podczas targów Geneva Motor Show 2015, Goodyear zaprezentował futurystyczną koncepcję, dzięki której pojazd może poruszać się bez potrzeby tankowania. Stanie się to możliwe za sprawą nowego wynalazku zaprojektowanego przez inżynierów Centrum Innowacji Goodyeara – futurystycznej oponie zdolnej wytwarzać energię elektryczną.

Znana pod nazwą „BH03” opona jest w stanie przetwarzać naprężenia powstałe w wyniku odkształceń oraz ciepło w energię elektryczną. Prezentowane rozwiązanie to zachęta do dyskusji na temat przyszłości motoryzacji.

– „Troska o energię i środowisko doprowadziła nas do zaprojektowania opony koncepcyjnej, która wytwarza energię elektryczną. Każda futurystyczna idea zaczyna się od wyzwania, któremu należy sprostać, aby budować lepszą przyszłość. Jesteśmy przekonani, że opona ta stanie się inspiracją, a obserwacje i wnioski, których dostarczy, znajdą odzwierciedlenie w przyszłych działaniach rozwojowych” – powiedział Jean-Pierre Jeusette, dyrektor generalny Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu, które opracowało ten koncepcyjny produkt.

Koncepcyjna opona wytwarza energię elektryczną, która może zasilać zarówno akumulatory hybrydowego układu napędowego pojazdu, a także inne urządzenia pokładowe. Opona wytwarza energię elektryczną poprzez działanie dwóch rodzajów materiałów:

  • materiał termoelektryczny absorbuje ciepło (generowane przez światło, kiedy opona jest w stanie spoczynku, oraz powstałe podczas ruchu obrotowego w trakcie jazdy) i zamienia je w energię elektryczną;
  • materiał piezoelektryczny przetwarza naprężenia będące wynikiem odkształceń struktury w energię elektryczną.

 

Wewnętrzna struktura opony przypomina trójwymiarową siatkę. Taka konstrukcja może podtrzymać ciężar samochodu w przypadku przebicia opony. To alternatywa dla stosowanej dotychczas technologii RunOnFlat. Ponadto „BH03” posiada duży obwodowy rowek, zmniejszający ryzyko aquaplaningu, oraz specjalny wzór bieżnika, pochłaniający hałas.

„Koncepcyjna opona wytwarzająca energię elektryczną jest kolejną niezwykłą innowacją opracowaną przez inżynierów i naukowców z Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu, dlatego z dumą prezentujemy ją w Genewie” – powiedział Jean-Pierre Jeusette.

Opona „BH03” jest produktem czysto koncepcyjnym i na razie nie ma planów wprowadzenia jej do seryjnej produkcji. Jej prezentacja ma jednak zachęcić do dyskusji i poszukiwania nieszablonowych rozwiązań przyszłości.

Dowiedz się więcej

Goodyear i Dunlop dominują w testach opon letnich
Goodyear i Dunlop dominują w testach opon letnich

Coraz więcej kierowców zaczyna myśleć o zmianie opon na letnie. Najnowsze wyniki testów opon, przeprowadzonych przez Niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego (GTÜ) pokazały, że jednymi z najlepszych propozycji na ten sezon są Goodyear EfficientGrip Performance i Dunlop Sport BluResponse. GTÜ we współpracy z niemiecką organizacją drogową ACE Auto Club Europa i Austriackim Stowarzyszeniem Motoryzacji ARBO opublikowało […]

Technologie przyszłości Goodyear Dunlop w Genewie
Technologie przyszłości Goodyear Dunlop w Genewie

Podczas zbliżającego się Geneva Motor Show 2015, Goodyear Dunlop zaprezentuje nową linię letnich opon o klasie AA oraz koncepcyjne opony przyszłości. Jedna z nich wyróżnia się wszechstronnością i możliwością adaptacji do zmieniających się warunków, a druga może przynieść rozwiązanie problemu zasilania przyszłych pojazdów. – „Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu stworzyło te koncepcyjne opony aby zainspirować […]

Bilet lotniczy dookoła świata do wygrania w konkursie Goodyear
Bilet lotniczy dookoła świata do wygrania w konkursie Goodyear

Firma Goodyear startuje z nową akcją w mediach społecznościowych „My Feel Good Place”, w której internauci z całego świata mogą publikować zdjęcia swoich ulubionych miejsc. Kampania połączona jest z konkursem, w którym nagrodą główną jest bilet lotniczy dookoła świata. W ramach akcji uruchomiono specjalną platformę, na której zbierane będą zdjęcia uczestników konkursu. W projekcie może […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

lewar, 12 marca 2015, 9:18 0 0

Fantastyczna sprawa. Świat stoi przed nami otworem, trzeba tylko zmieniać sposób myślenia. W otaczającym nas świecie jest zapewne mnóstwo nieodkrytych technologi na wytwarzanie energii, tylko wciąż jeszcze nie dostrzegamy sposobu na jej wytworzenie. Jesteśmy ograniczeni stereotypami nie widząc czegoś co jest bardzo blisko, wystarczy spojrzeć po za horyzont racjonalnego myślenia. Zapewne to samo tyczy się medycyny. Hm, tylko jak to zrobić? Dlatego bardzo sobie cenię twórców filmów science-fiction bo to właśnie oni kreują naszą przyszłość. To co w XX wieku oglądaliśmy we filmach Sci-Fi dzisiaj staje się naszą codziennością.

Odpowiedz

kiwrowca, 12 marca 2015, 10:22 0 0

Niestety zasady zachowania energii raczej nie przeskoczą. Przecież energia nie bierze się z nikąd.

Odpowiedz

mechanik, 13 marca 2015, 10:08 0 0

Byłoby to perpetuum mobile . Czyli coś co nie istnieje. Tytuł artykułu wprowadza w błąd i robi ludziom wodę z mózgu.

Odpowiedz