Technologia Shell PurePlus

10 września 2014, 11:05

Od ponad 40 lat Shell udoskonala technologię pozwalającą na zmianę stanu skupienia gazu ziemnego w ciecz. Dzięki temu firma pozyskuje paliwa, środki smarne i inne surowce przydatne w branży petrochemicznej. Efektem tych prac jest również innowacyjna Technologia Shell PurePlus zastosowana w nowej linii olejów Shell Helix Ultra.

PurePlus od Shella

Krystalicznie czysta baza olejowa powstaje w rafinerii zbudowanej przy współpracy Shell z Qatar Petroleum w Katarze. Jest to największy na świecie obiekt tego typu, gdzie gaz ziemny jest przetwarzany w paliwa płynne, parafiny i bazy olejowe. Surowiec do produkcji olejów silnikowych i przekładniowych powstaje w wyniku syntezy chemicznej metanu, która jest częścią wieloetapowego procesu produkcji.

Olej bazowy stanowi od około 75% do 90% oleju silnikowego w zależności od jego formulacji, dlatego też istotne jest, by był on najwyższej jakości. Oleje Shell Helix Ultra wytwarzane w Technologii Shell PurePlus charakteryzują się bardzo wysokim wskaźnikiem lepkości oraz niską temperaturą płynięcia, która umożliwia  właściwe smarowanie wniskich  temperaturach, sięgających nawet do -40˚C. Nowe oleje Shell posiadają wyjątkowo niską lotność i są odporne na utlenianie. Wszystkie te właściwości przekładają się na korzyści dla silnika i zapewniają skuteczniejsze oczyszczanie, wydłużenie jego żywotności oraz zmniejszenie zużycia paliwa i oleju. W przypadku wybranych olejów Shell Helix Ultra z Technologią Shell PurePlus zużycie paliwa może być mniejsze nawet o 3%.

Zobacz jak powstają bazy olejowe Shell PurePlus

Olej bez zanieczyszczeń

Produkty wytwarzane w oparciu o oleje bazowe powstałe na bazie Technologii Shell PurePlus pozbawione są praktycznie wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej. Pozwala to utrzymać wyższą czystość podzespołów w silniku.

– „Sposób, w jaki były wytwarzane oleje silnikowe nie zmieniał się od dziesięcioleci, dlatego nowe oleje Shell Helix Ultra są wielkim krokiem naprzód. Nowe oleje przewyższają dotychczas produkowane przez nas środki smarne. Żaden inny olej silnikowy nie utrzyma silnika w stanie tak bliskim fabrycznej czystości ” – powiedziała Selda Gunsel, Wiceprezydent ds. Technologii Shell podczas spotkania prezentującego nowe oleje Shell Helix Ultra, zorganizowanego w Centrum Technologicznym Shell w Amsterdamie.

Więcej informacji o technologii Shell PurePlus można znaleźć na specjalnej, dedykowanej stronie internetowej: www.shell.com/pureplus.

Technologia Shell PurePlus w Formule 1

Nowe oleje Shell Helix są wykorzystywane w silnikach najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów. Obecnie każdy silnik dopuszczonej do ruchu drogowego wersji Ferrari, który opuszcza linię produkcyjną jest zalewany olejem Shell Helix Ultra powstałym przy użyciu technologii Shell PurePlus. Ponadto, od stycznia 2015 roku także silniki bolidów zespołu Scuderia Ferrari startujących w Mistrzostwach Świata Formuły 1 będą zalewane olejem Shell Helix Ultra.

10 na 12 produktów dostępnych w nowopowstałej linii olejów Shell Helix Professional przeznaczonych dla producentów pojazdów (OEM), dealerów samochodów osobowych  i warsztatów samochodowych jest wytwarzanych z wykorzystaniem oleju bazowego powstałego w technologii Shell PurePlus. W linii olejów Shell Helix Ultra Professional można zaleźć oleje dedykowane takim markom jak Volkswagen, Renault, Peugeot, FIAT czy też BMW i Mercedes-Benz.

Dowiedz się więcej

Technologia Shell Helix Ultra w Formule 1
Technologia Shell Helix Ultra w Formule 1

Od 2014 roku kierowcy Formuły 1 mają w swoich bolidach nowe jednostki napędowe, które pracują na jeszcze wyższych obrotach i w jeszcze wyższych temperaturach niż dotychczas. Na zamówienie zespołu Scuderia Ferrari opracowano specjalną formulację oleju Shell Helix Ultra, by umożliwić silnikowi osiąganie wysokiej mocy bez ryzyka uszkodzenia. Większe obciążenia Największe wyzwanie związane jest z przekonstruowanym […]

Taksówkarze przetestują nowe oleje Shella
Taksówkarze przetestują nowe oleje Shella

50 taksówkarzy z warszawskiej korporacji MPT Taxi 191-91 przez sześć miesięcy będzie testowało nowy, w pełni syntetyczny olej silnikowy Shell Helix Ultra, wyprodukowany przy wykorzystaniu technologii Shell PurePlus. Taksówkarze przejeżdżają każdego dnia setki kilometrów, a silniki ich samochodów są intensywnie eksploatowane w warunkach ekstremalnych – głównie w ruchu miejskim, jazdy w korkach, czy w systemie […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!