Michelin we współpracy z firmami CEA, Proteus i SDTech pracuje nad dwiema ekologicznymi metodami zagospodarowania zużytych opon. Pierwsza polega na regeneracji mieszanki gumy i uzyskaniu z niej nowej opony, druga ma umożliwić przetworzenie starego ogumienia w alkohol wykorzystywany w dalszej produkcji opon.
TREC Regeneration
Michelin wspólnie z SDTech oraz Proteus, firmami specjalizującymi się w biotechnologicznym rozdrabnianiu substancji, pracują nad sposobem przetwarzania zużytych opon w proszek wykorzystywany następnie do produkcji nowych opon o wysokich osiągach.
TREC Alcohol
Współpraca Michelin z CEA i Proteus ma na celu opracowanie szeregu technologii, od gazyfikacji po fermentację, które umożliwią przetworzenie zużytych opon w alkohol. Uzyskany w ten sposób alkohol będzie w późniejszym etapie wykorzystywany do produkcji ekologicznej gumy w ramach projektu Bio Butterfly.
Projekt TREC jest zaplanowany na osiem lat, a jego budżet wynosi 51 mln euro. Francuska Agencja Środowiska i Zarządzania Energią (ADEME) dofinansuje badania kwotą 13,3 mln euro w ramach rządowego programu „Inwestycje w przyszłość”.
– „Strategia innowacyjności Michelin opiera się na możliwie najbardziej efektywnym wykorzystaniu surowców. Projekt TREC jest przykładem podejścia proekologicznego, które pozwoli nam produkować nowe opony o wysokich osiągach, wykorzystując surowce pozyskane ze zużytych opon” – komentuje Terry Gettys, szef działu badań Michelin.
Komentarze