Nowa technologia wyświetlaczy Head-up Boscha

6 sierpnia 2014, 14:14

Wyświetlacze typu Head-up umożliwiają wyświetlanie ważnych informacji w taki sposób, że kierowca nie musi odwracać wzroku od jezdni. Bosch stworzył wyświetlacz o najwyższej jakości i dokładności prezentowania informacji, który będzie stosowany w różnych modelach pojazdów Grupy BMW. Combiner Head-up, dostępny początkowo w nowym modelu MINI Hatch, prezentuje dane w kolorze i umożliwia pełną integrację w panelu wskaźników.

Nowy system należy do klasy wyświetlaczy Combiner Head-up. Kierowca ma wrażenie, że dane są prezentowane w odległości około dwóch metrów przed pojazdem i wtapiają się w scenerię. System nie wyświetla informacji na przedniej szybie, lecz na znajdującym się przed nią niewielkim ekranie z tworzywa sztucznego. Nowy system Head-up jest dzięki temu w pełni autonomiczny i można go bez większych problemów technicznych stosować w różnych typach pojazdów. Dane prezentowane na wyświetlaczu nie są widoczne dla pasażera jadącego obok.

Krawędź ekranu została wyfrezowana w taki sposób, aby znajdowała się idealnie na linii wzroku kierowcy – dla niego krawędź ta jest niewidoczna, co sprawia że informacje stapiają się z tłem. Odwrotną stronę ekranu pokrywa powłoka antyrefleksyjna, a powierzchnia jest odporna na zarysowania. Ekran „Combiner" posiada silnik elektryczny z regulacją prędkości, który umożliwia jego wysunięcie z boksu. Po wyłączeniu systemu ekran chowa się w boksie.

Nowy wyświetlacz składa się z części projekcyjnej i wyświetlacza. Część projekcyjna to kolorowy panel LCD (Liquid Crystal Display – wyświetlacz ciekłokrystaliczny) o rozdzielczości 480 x 240 pikseli, przez który przenika światło diody o dużej jasności. Sygnał świetlny poprzez lusterka dociera do wyświetlacza z jego centralnym elementem, którym jest ekran „Combiner". Ekran prezentuje obraz w obszarze, w którym znajdują się oczy kierowcy, tzw. „Eye Box".

Kąt ustawienia ekranu „Combiner" można dopasować do wzrostu kierowcy. Jasność prezentowanych informacji dostosowywana jest za pośrednictwem czujników lub pokrętła.
 

Dowiedz się więcej

Bezpieczna jazda samochodem dzięki firmie Bosch
Bezpieczna jazda samochodem dzięki firmie Bosch

Hamulce, wycieraczki i żarówki należą do podstawowych elementów pojazdu decydujących o bezpieczeństwie. Niezawodne hamowanie w każdych warunkach, skuteczne oczyszczanie szyby, dobra widoczność – to korzyści, jakie przynosi stosowanie wysokiej jakości części samochodowych firmy Bosch. Obojętnie czy podczas dynamicznej jazdy, czy w ulewnym deszczu – skuteczne hamulce są najważniejsze dla bezpieczeństwa w samochodzie. Tarcze hamulcowe Bosch […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 7 sierpnia 2014, 22:07 0 0

zadna nowosc w 1989 bylem posiadaczem wypasionego v8 chevy cavaliera z systemem EWD
ktory wyswietlal zegary na szybie przedniej jak zwykle niemiaszki sie spozniaja albo przypisuja sobie wynalazki innych jak bylo ze swiecami 4 elektrodowymi GL

Odpowiedz

Anonim, 8 sierpnia 2014, 17:31 0 0

valeo speed visio też ma to do każdego praktycznie auta.. ale nowość...

Odpowiedz