LKQ ma nowy magazyn w Polsce – oficjalne otwarcie inwestycji

8 listopada 2022, 12:44

LKQ CEE, spółka największego na świecie dystrybutora części, rozwija się na rynku polskim. W Modlniczce, na terenie kompleksu logistycznego Kraków Airport, odbyło się oficjalne otwarcie nowego magazynu centralnego. Jego operatorem będzie firma ELIT Polska, należąca do struktur LKQ.

LKQ ulepsza sieć logistyczną na terenie Polski

Spółka globalnego lidera na rynku dystrybucji części rozwija się na terenie naszego kraju. Jak na razie, czyni to w sposób organiczny, a nie poprzez kolejne akwizycje (czego spodziewała się część uczestników rynku). Dwa starsze magazyny firmy ELIT Polska w Krakowie i Dębicy zostaną zamknięte i zastąpione nowoczesnym i większym obiektem, zapewniającym ponad 11 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

Magazyn w Modlniczce to część nowo wybudowanego kompleksu, realizującego wysokie standardy, m.in. pod kątem efektywności energetycznej (izolacja budynku, przegrody zewnętrzne minimalizujące odpływ ciepła, oświetlenie LED, przestrzeń dachowa przygotowana do montażu paneli fotowoltaicznych itp.). Inwestycja wkrótce otrzyma certyfikat BREEAM, najdłużej istniejącej na świecie metody oceny, klasyfikacji i certyfikacji
zrównoważonego rozwoju budynków. W nowym magazynie ma pracować ok. 200 osób.

– Chcemy jak najlepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów w Polsce, dlatego nieustannie dążymy do zwiększenia zasobów logistycznych i poprawy jakości dostaw. Uruchomienie nowego magazynu centralnego ma strategiczne znaczenie w kontekście dalszego rozwoju LKQ ELIT Polska i LKQ w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki inwestycji w Modlniczce nie tylko zapewnimy naszym klientom profesjonalną obsługę według światowych standardów, ale przede wszystkim zainwestujemy w przyszłość – powiedział Jan Dżaluk, Chief Operations Officer LKQ na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). – Zgodnie z mottem LKQ Europe ‘logistyka bez granic’, magazyn centralny LKQ ELIT Polska znacząco przyczyni się do poprawy jakości i tempa dostaw do naszych klientów w Polsce. Inwestując w nowy magazyn centralny, LKQ buduje przewagę konkurencyjną na rynkach lokalnych i rozbudowuje swoją sieć w Europie – dodał Jan Dżaluk.

Rozwiązania techniczne w nowym magazynie centralnym LKQ – ELIT Polska

Magazyn centralny służy jako usługa Click & Collect, dzięki czemu klienci mogą wygodnie odbierać swoje towary. Istnieje także możliwość bezpośredniego odbioru poprzez stanowiące część magazynu, biuro obsługi klienta. Lokalizacja przy kompleksie Kraków Airport Logistics Centre jest atutem pod względem dotarcia do centrum miasta, a także krajowej i międzynarodowej komunikacji lotniczej. Do magazynu centralnego można również łatwo dojechać bezpośrednią linią autobusową z centrum Krakowa.

Budynek wyposażony jest w 22 doki załadunkowe oraz szereg nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym praca jest szybsza, łatwiejsza i bardziej efektywna. Na uwagę zasługuje czteropoziomowy system regałów, wyposażony w system przenośników z automatycznym sortownikiem oraz 24 stanowiska pakowania. Wraz z systemami przenośników rolkowych z sortownikiem osiągającym niebagatelną długość 600 metrów  oraz regałami o dużej rozpiętości, magazyn centralny posiada inteligentny system dystrybucji części. Na terenie magazynu znajdują się również biura o powierzchni 700 metrów, które będą pełniły funkcję oddziału LKQ ELIT Polska.

Na dużej powierzchni budynku zainstalowano świetliki, które wpuszczają do magazynu naturalne światło, co poprawia ogólny komfort pracy zespołu.

Informacje na temat LKQ Europe i LKQ CEE

Obszar LKQ CEE składa się z ośmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Bośni i Hercegowiny, Czech, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy. Wszystkie one zostały zintegrowane w jedną firmę, gdy w 2016 roku LKQ Europe przejęło grupę RHIAG, która obejmowała większość dzisiejszych spółek LKQ w regionie CEE. Każdego dnia region zaopatruje około 35 000 warsztatów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i obsługuje łącznie około 571 000 klientów B2B i B2C.

LKQ Europe to spółka zależna LKQ Corporation, z siedzibą w Zug w Szwajcarii. Jest
wiodącym dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i przemysłowych w Europie. Do grupy należą Euro Car Parts, LKQ Fource, RHIAG Group, LKQ Elit, LKQ CZ, LKQ SK, LKQ SiM Impex, LKQ Láng, Grupa STAHLGRUBER oraz specjalista w dziedzinie recyklingu, Atracco. LKQ posiada również mniejszościowy udział w Grupie MEKO. ELIT Polska jest częścią LKQ Europe od 2017 roku. Firma posiada 47 oddziałów na terenie całego kraju oraz dwa magazyny w Krakowie i Wrocławiu. Firma zatrudnia łącznie 850 osób, prowadzi sieć partnerskich warsztatów ELIT Partner (obecnie jest ich 65). Asortyment produktów ELIT Polska obejmuje ponad 100 000 pozycji.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

aaaaa, 8 listopada 2022, 14:43 3 0

Czy jest elit? Obecnie chyba 5 siłą w PL. Daleko z ic czy ap, it oraz gordon też zdecydowanie bardziej widoczni i działający.

Odpowiedz

Lepienia, 9 listopada 2022, 19:54 2 -2

Jak za Gordone?? Za gordonem to nie ma już nikogo...

Odpowiedz

Nick, 10 listopada 2022, 8:26 0 0

To Grodno TERA

Odpowiedz

Serwis wawa, 10 listopada 2022, 14:02 3 0

Magazyn piękny, przemowy kwieciste, a dostęp do części .... szkoda gadać. Taką polityką to raczej klientów nie zdobędą.

Odpowiedz