Wymiana filtrów kabinowych – porady Denso

, 20 maja 2013, 13:48

Wiosenny przegląd auta jest dobrą okazją, by zachęcać klientów do wymiany filtra kabinowego. Specjaliści z firmy Denso przypominają, że zanieczyszczony lub zatkany filtr kabinowy obniża jakość powietrza wewnątrz samochodu, może też być siedliskiem pleśni i bakterii wywołujących alergie i dyskomfort.

Dlaczego warto wymieniać filtr kabinowy?

Filtr kabinowy DensoFiltr kabinowy jest medium filtracyjnym podłączonym do zewnętrznego wlotu powietrza w samochodowym systemie wentylacji. Jego zadaniem jest przechwytywanie zarówno większych elementów – np. liści – jak i bardzo drobnych cząstek, które wraz z powietrzem dostają się do wnętrza kabiny. Filtry kabinowe Denso zatrzymują cząstki, które są nawet 1000 razy mniejsze niż wynosi średnica ludzkiego włosa. Neutralizują również przykre zapachy i niebezpieczne gazy (np. pochodzące ze spalin związki siarki i azotu), na których wdychanie kierowcy są narażeni np. stojąc w korkach.

Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów kabinowych: filtr standardowy oraz filtr z węglem aktywnym. Ten pierwszy zatrzymuje drobne zanieczyszczenia, takie jak kurz, bakterie, pyłki, sadzę i spaliny. Filtr z dodatkową warstwą węgla aktywnego charakteryzuje się tymi samymi właściwościami co filtr standardowy, ale dodatkowo eliminuje zapachy oraz zapobiega przenikaniu do wnętrza kabiny szkodliwych gazów, np. spalin, dymu papierosowego czy oparów paliwa. Warstwa węgla aktywnego działa jako dodatkowy czynnik filtrujący, który na zasadzie adsorpcji skrapla gazy na powierzchni filtra, dzięki czemu są one nawet o 25% skuteczniejsze od standardowych. Wkłady filtrów kabinowych Denso zawierają do pięciu pojedynczych warstw i są produkowane z wysokiej jakości włókniny, w przeciwieństwie do tanich zamienników, w których często stosuje się nieefektywne wkłady papierowe.

Filtry kabinowe DensoW trakcie użytkowania na filtrze kabinowym gromadzi się kurz i brud, stopniowo go zatykając i obniżając jego wydajność. Zużywanie się filtrów kabinowych nie jest niczym zaskakującym, ponieważ w ciągu roku przefiltrowuje on olbrzymie ilości powietrza. Jeśli założymy, że średni roczny przebieg pojazdu to 15 000 km, to przy prędkości 60 km/h całkowity czas pracy filtra kabinowego wyniesie 250 godzin. Średni przepływ powietrza przez filtr kabinowy to około 300 m3/h, co oznacza, że w ciągu roku przefiltruje on 75.000 m3 powietrza. Jednym z łatwo dostrzegalnych objawów zużytego filtra kabinowego jest problem z zaparowanymi szybami – to skutek utrudnionego przepływu powietrza z wylotu wentylatorów – oraz nieprzyjemny zapach, wynikający z rozwijających się w filtrze pleśni i bakterii. Ograniczony przepływ powietrza może również powodować przegrzanie silnika dmuchawy.

Do wymiany filtra kabinowego nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, a cały proces trwa około 15 minut. Koszt nowego filtra wynosi kilkadziesiąt złotych – to stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę jego zalety oraz fakt, że taka wymiana ma miejsce średnio raz w roku lub po przejechaniu 15 000 km.

Na program filtrów kabinowych Denso dla klientów rynku wtórnego składa się obecnie 309 numerów katalogowych mających ponad 1200 zastosowań, co zapewnia 80% pokrycie europejskiego parku pojazdów. Więcej informacji można znaleźć w katalogu filtrów kabinowych DENSO 2012/13, który jest dostępny na stronie internetowej producenta.

Dowiedz się więcej

DENSO rozszerza gamę sprężarek klimatyzacji
DENSO rozszerza gamę sprężarek klimatyzacji

DENSO wprowadziło 44 nowe referencje sprężarek, zwiększając ich łączną liczbę do blisko 450. Obejmują one ponad 2000 zastosowań i zapewniają szerokie pokrycie parku pojazdów. Zastosowania nowych sprężarek klimatyzacji: BMW: serii 1 (E81/82/87/88), serii 3 (E90/91/92), serii 5 (E60/61), X3 (F25) oraz Z4 (E89) Daihatsu: Sirion Grupa Fiat: Alfa Mito, Fiat Bravo 2007, Fiat Grande Punto, […]

,,Inwestowanie w tanie zamienniki generuje straty” – wywiad z Adamem Barskim z Denso Polska
,,Inwestowanie w tanie zamienniki generuje straty” – wywiad z Adamem Barskim z Denso Polska

Denso jest jednym z największych na świecie producentów świec zapłonowych. Firma koncentruje się także na opracowywaniu nowych rozwiązań w dziedzinie elektroniki oraz klimatyzacji samochodowej. Na kilka naszych pytań odpowiedział Adam Barski, Sales Executive Denso Polska. Sukces sprzedażowy osiągają ostatnio świece Denso Twin Tip. Są efektywne, pasują do większości aut, przy tym są relatywnie tanie, gdyż […]

Mniejszy i tańszy czujnik laserowy DENSO
Mniejszy i tańszy czujnik laserowy DENSO

DENSO opracowało mniejszy i tańszy w produkcji radar laserowy, służący do wspomagania kierowców w unikaniu kolizji. Nowa część jest obecnie stosowana w systemie Smart Assist w mikrovanie Daihatsu Move. Samochód ten jest dostępny na rynku japońskim od grudnia 2012 roku. Nowa wersja laserowego czujnika radarowego DENSO (szerokość: 132mm, wysokość: 134mm, głębokość: 46mm) wykorzystuje prostszy mechanizm […]

Nowości Denso do układów klimatyzacji
Nowości Denso do układów klimatyzacji

Firma Denso wprowadziła do swojej oferty nowe produkty w ramach programu części układów klimatyzacji dla rynku wtórnego. Są to osuszacze, przełączniki ciśnienia i zawory rozprężne. Denso dla układów klimatyzacji Denso uzupełniło program części układów klimatyzacji, na który do tej pory składały się sprężarki i skraplacze. Program rozszerzono o nowe linie części, które obejmują 285 numerów […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!