Menu

Po godzinach

Jak wyeliminować zjawisko „ściągania samochodu”?

Moog – specjalista w produkcji zawieszeń – zwraca uwagę na problem „ściągania samochodu” w prawo lub w lewo. Firma tłumaczy skąd bierze się to niebezpieczne zjawisko i podpowiada, jak sobie z nim poradzić.

Sentymentalna podróż w czasy PRL. Film pod tytułem „I ty możesz zostać kierowcą mechanikiem” z 1977 roku.

Filmy informacyjne i dokumentalne okresu Polskiej Republiki Ludowej charakteryzują się szeregiem wyjątkowych cech propagandy tamtych czasów. Prezentowany materiał miał na celu zachęcić młodych ludzi do zawodu mechanika samochodowego lub kierowcy zawodowego. W jaki sposób władza komunistyczna promowała szkoły samochodowe, pracę mechanika czy kierowcy? Czy przedstawiane argumenty zadziałałyby także we współczesnych realiach? Zapraszamy na seans.

U wybrzeży Holandii płonie statek wypełniony samochodami. Dlaczego nie da się go ugasić? Czy na pokładzie są elektryki?

Technologia pojazdów elektrycznych zdobywa rynek motoryzacyjny na całym świecie, a armatorzy morscy zmagają się z nowymi wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa. Choć elektryczne samochody cieszą się sporym zainteresowaniem, ich baterie niosą ze sobą ryzyko trudnych do opanowania pożarów, których skutki na statkach są szczególnie niebezpieczne.

Zdalne aktualizacje oprogramowania samochodów zmienią rynek motoryzacyjny

Aktualnie produkowane samochody posiadają ponad setkę elektronicznych jednostek sterujących (ECU), a prawie każda funkcja jest sterowana lub monitorowana przez oprogramowanie. Czujniki znajdują się w układzie napędowym, gdzie wspomagają kierowcę (ADAS), monitorują skręty i warunki drogowe.

Przełom w rejestracji aut elektrycznych w UE – zarejestrowano ich więcej niż diesli

W czerwcu po raz pierwszy na terenie UE zarejestrowano więcej samochodów elektrycznych niż aut z silnikami diesla – informuje Deutsche Welle. Jednocześnie zaobserwowano wzrost sprzedaży samochodów w Unii Europejskiej. W czerwcu zarejestrowano milion aut osobowych, co jest wynikiem wyższym o 17,8% niż rok wcześniej – poinformowało stowarzyszenie Acea.

Przełomowe rozwiązanie, które obniży ceny i zwiększy zasięg samochodów elektrycznych?

Inżynierowie Stellantis i Saft zaprezentował  innowacyjny prototyp akumulatora magazynującego energię, który łączy funkcje falownika i ładowarki. Dzięki zintegrowaniu tych funkcji akumulator jest bardziej wydajny, co ma przełożyć się na większy zasięg pojazdów elektrycznych, a jednocześnie akumulator ma być bardziej niezawodny, tańszy i zajmować mniej miejsca wewnątrz pojazdu. Prace projektowe, modelowanie oraz symulacje zajęły 25-osobowemu zespołowi […]

Rodzaje akumulatorów samochodowych: Jak dobrać odpowiedni akumulator do samochodu?

Akumulator samochodowy jest kluczowym elementem układu elektrycznego pojazdu, odpowiedzialnym za dostarczanie energii potrzebnej do uruchomienia silnika oraz zasilania urządzeń elektronicznych. Wybór odpowiedniego rodzaju akumulatora ma istotny wpływ na wydajność, niezawodność i żywotność samochodu. W tym artykule omówione zostaną różne rodzaje akumulatorów samochodowych, takie jak akumulatory kwasowo-ołowiowe z elektrolitem płynnym, akumulatory AGM, akumulatory EFB oraz akumulatory […]

Regeneracja maglownicy – na czym polega i czy jest opłacalna?

Maglownica to potoczna nazwa przekładni zębatkowej montowanej w układzie kierowniczym. Odpowiada ona za przenoszenie obrotów kierownicy na koła samochodu, czyli mówiąc wprost za skręcanie. Awaria maglownicy powoduje problemy z prowadzeniem pojazdu, co znacząco obniża bezpieczeństwo na drodze. Jakie objawy daje uszkodzona przekładnia kierownicza? Na czym polega regeneracja maglownicy i czy jest bardziej opłacalna niż wymiana […]

Pewne grupy ludzi chętniej przesiadają się do samochodów elektrycznych. Czy samochody spalinowe odejdą w niepamięć?

Rynek motoryzacyjny jest świadkiem dynamicznego wzrostu zainteresowania samochodami elektrycznymi i hybrydowymi. Według najnowszych badań, jeden na dwóch kupujących planuje zakupić samochód elektryczny lub hybrydowy. Co ciekawe, to kobiety wykazują większą gotowość do dokonania tego rodzaju zmiany.

Nieszczelna turbina – objawy awarii

Turbosprężarki są standardowym podzespołem, stosowanym w od lat w silnikach diesla ( z wyjątkiem nielicznych jednostek, jak SDI) i w większości współczesnych silników benzynowych. Turbosprężarki zużywają się w trakcie eksploatacji. Czasami zużycie jest spowodowane złym serwisowaniem samochodu. Jak rozpoznać, że w aucie jest nieszczelna turbina? Jak rozpoznać wycieki oleju silnikowego z turbosprężarki? Czy wycieki oleju […]

W kategorii “Po godzinach” znajdziesz aktualności i dodatkowe materiały o tematyce motoryzacyjnej i około motoryzacyjnej. Są to treści, z którymi możesz zapoznać się po godzinach pracy i potraktować je jako formę rozrywki lub edukacji. 

Oszczędź czas i skorzystaj ze sprawdzonego źródła informacji, jakim jest portal MotoFocus.pl. U nas w jednym miejscu znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje ze świata motoryzacji.