Czy można holować samochód z automatyczną skrzynią biegów? Jak holować automat?

27 września 2023, 11:29

Holowanie samochodu to nieprzyjemna sytuacja, z którą kierowcy mogą się spotkać. Niezależnie od poziomu doświadczenia za kierownicą, warto znać procedury holowania samochodu, zwłaszcza z automatyczną skrzynią biegów. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy można holować automat i jak to zrobić w bezpieczny sposób?

Czy holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest możliwe?

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest możliwe, ale istnieją wytyczne, których należy przestrzegać, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń skrzyni biegów. Ze względu na fakt, że pompa oleju w większości automatycznych skrzyń biegów napędzana jest wyłącznie przez pracujący silnik, nie należy dopuścić do sytuacji, w której podzespoły skrzyni biegów pracują bez prawidłowego smarowania. Istnieją dwie bezwzględnie bezpieczne metody holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów:

Holowanie na jednej osi (holowanie na dwóch kołach): Ta metoda jest stosunkowo bezpieczna dla samochodów z automatyczną skrzynią biegów, które posiadają napęd na jedną oś. W przypadku samochodów przednionapędowych należy holować na kołach tylnych, a w przypadku tylnonapędowych – na kołach przednich.

Laweta: Jeśli nie jesteś pewien, czy holowanie na dwóch kołach jest bezpieczne dla Twojego samochodu, zawsze możesz skorzystać z lawety. To gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa dla napędu Twojego pojazdu.

Jak holować samochód z automatem przy pomocy drugiego samochodu?

Aby prawidłowo holować samochód z automatyczną skrzynią biegów drugim samochodem, ważne jest przestrzeganie kilku kluczowych kroków. Aby nie uszkodzić skrzyni automatycznej i uniknąć innych problemów podczas holowania należy:

  • Zapoznać się z instrukcją obsługi: Zawsze warto przejrzeć instrukcję obsługi swojego samochodu, aby dowiedzieć się, czy producent przewiduje możliwość holowania i jakie zalecane są procedury. Zazwyczaj producenci samochodów ze skrzyniami automatycznymi określają maksymalną prędkość podczas holowania oraz dystans, którego nie należy przekraczać.
  • Ustawić skrzynię biegów na luzie (N): Przed rozpoczęciem holowania, upewnij się, że skrzynia biegów jest w pozycji neutralnej (N). Dzięki temu podczas holowania wewnątrz skrzyni będzie się obracała mniejsza ilość podzespołów.
  • Prawidłowo podłączyć samochody przy pomocy liny holowniczej: Jeśli używasz liny holowniczej, upewnij się, że jest ona odpowiednio przymocowana do punktów mocowania na obu pojazdach.
  • Jechać ostrożnie: Podczas holowania, kieruj pojazdem holującym ostrożnie i utrzymuj umiarkowaną prędkość. Unikaj gwałtownych manewrów i nagłego hamowania.
  • Hamować z wyprzedzeniem: We współczesnych samochodach za wspomaganie hamulców odpowiada podciśnienie generowane podczas pracy silnika. W trakcie holowania, kiedy silnik nie pracuje, wciśnięcie pedału hamulca będzie wymagało użycia dużo większej siły.

Podsumowując, holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest możliwe, ale trzeba działać ostrożnie i stosować odpowiednie procedury, aby uniknąć uszkodzeń pojazdu. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z profesjonalistą lub skorzystać z pomocy holownika. Bezpieczeństwo ludzi i pojazdu zawsze powinno być priorytetem w przypadku holowania samochodu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!