Nowa technologia szybkiego ładowania samochodów elektrycznych (480kW), która pozwala uzyskać zasięg 200 km w 5 minut

14 października 2022, 9:16

Chińska firma motoryzacyjna XPENG ogłosiła uruchomienie nowej linii produktowej podczas Supercharging Media Day w sierpniu 2022 r., gdzie odbyły się również obchody otwarcia tysięcznej stacji ładowania w mieście Guangzhou. Z tej okazji firma zaprezentowała mediom nową technologię ładowania, roztaczając również plany rozwoju sieci ładowania.

Firma XPENG postawiła wszystko na samochody z napędem elektrycznym, dlatego znaczna część jej inwestycji dotyczy właśnie technologii szybkiego ładowania.

W ramach badań nad przyszłym kierunkiem rozwoju ustalono, że 90% kierowców w Chinach pokonuje mniej niż 300 km tygodniowo, co stanowi zapotrzebowanie, któremu może sprostać samochód elektryczny o większym zasięgu. Prezes firmy, Xiaopeng He, spodziewa się, że sprzedaż samochodów elektrycznych będzie mocno rosła wraz z dynamicznym rozwojem sieci ładowania.

W chińskich miastach dostępnych jest już w sumie 337 stacji ładowania firmy, co stanowi mile widzianą zmianę, ponieważ jedną z największych obaw związanych z samochodami elektrycznymi jest ich stosunkowo krótki zasięg. Firma XPENG zainstalowała również ładowarki przy kilku autostradach, które można rezerwować przy pomocy specjalnej aplikacji, co znacznie skraca czas oczekiwania w kolejce.

Oprócz tego podczas uroczystości firma XPENG odsłoniła swój najnowszy wynalazek: pomoc nawigacyjną pod nazwą Parking Navigation Guided Pilot (PNGP), która pozwala pojazdowi łatwo zlokalizować i dojechać do najbliższej stacji ładowania XPENG.

Dzięki imponującej maksymalnej mocy ładowania 480 kW kolumna ładująca S4 jest w stanie wytworzyć maksymalny prąd 670 A, co oznacza dla G9 dodatkowe 200 km zasięgu w 5 minut.

Elektryczny samochód XPENG, G9. Źródło: www.heyxpeng.com

XPENG planuje w tym roku zainstalować stacje ładowania S4 w 10 głównych miastach Chin, w tym w Pekinie, Szanghaju i Shenzhen. W samych Chinach do 2025 r. planowane jest otwarcie 2 tys. stacji.

Oprócz Chin, XPENG posiada oddziały w San Diego, w Dolinie Krzemowej, Kopenhadze, Monachium, Oslo i Sztokholmie.

Firma produkuje swoje samochody elektryczne w zakładzie w Zhaoqing w Chinach. Chiński gigant jest mocno zaangażowany w działalność badawczą i rozwojową – prawie 40% zatrudnianego personelu pracuje w tym obszarze. Firma opracowała również systemy pojazdów poprawiające komfort i osiągi jazdy, w tym układy napędowe i zaawansowane architektury elektroniczne.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!