Czy wulkanizacja się opłaca? – wyniki ankiety

6 grudnia 2013, 9:54

Świadczenie usług wulkanizacyjnych to według powszechnej opinii dobry interes. Konkurencja jest duża, ale przecież klientów nie brakuje, zwłaszcza przed sezonem zimowym i po jego zakończeniu. Jak te stereotypy mają się do rzeczywistości?

Problemy wulkanizatorów

Zapytaliśmy Czytelników o opinię na temat opłacalności otwierania warsztatu wulkanizacyjnego, a także, czy warsztaty, które już świadczą usługi wulkanizacyjne są zadowolone z obrotów.

Koszt uruchomienia punktu wymiany i naprawy opon zależy głównie od ilości stanowisk i jakości urządzeń. Większe zyski możliwe są w serwisach z dwoma, trzema stanowiskami, co oczywiście wiąże się z większymi nakładami finansowymi. Dla tych, którzy nie posiadają własnych środków lub wolą nie wykładać gotówki na przygotowanie serwisu, rozwiązaniem mogą być różnego rodzaju programy inwestycyjne coraz częściej oferowane przez dystrybutorów urządzeń.

Blisko 60% respondentów przestrzega przed otwieraniem serwisu oponiarskiego bez uprzedniego zbadania rynku. Ankietowani komentujący ankietę, zwracają uwagę przede wszystkim na serwisy powstające tylko na sezon zimowy i wiosenny, które świadczą usługi na bardzo niskim poziomie jakościowym i dodatkowo, zaniżając cenę usług, „psują” rynek. Duża ilość takich punktów w okolicy sprawia, że działalność może być nieopłacalna.

Jedna trzecia ankietowanych uważa, że prowadzenie serwisu oponiarskiego to dobry interes, ale pod warunkiem rozszerzenia oferty o drobne naprawy mechaniczne, jak wymiana klocków czy wymiana oleju:

– „Rynek się zmienia i jak ktoś się potrafi dostosować to radzi sobie na tym rynku. Ale łatwo nie jest; na dzień dzisiejszy tylko zakład szybkiej mechaniki pojazdowej plus zmiana opon, wulkanizacja ma sens, bo tak jak kiedyś gazety można było kupić tylko w kiosku ruchu, tak na chwilę obecną można je kupić wszędzie i podobnie jest z wulkanizacją i zmianą opon.” – komentuje jeden z Czytelników.

Decyzję o otwarciu warsztatu wulkanizacyjnego należy poprzedzić przygotowaniem dobrego biznesplanu. Wbrew obiegowym opiniom, niewielka inwestycja w serwis ogumienia nie pozwala na osiągnięcie dużych zysków. Sondaż wyraźnie pokazał, że na nasyconym rynku usług wulkanizacyjnych nie można konkurować wyłącznie ceną.

Opublikowane przez: Redakcja

Dowiedz się więcej

Czy wulkanizacja się opłaca? – ankieta
Czy wulkanizacja się opłaca? – ankieta

Dość powszechnie spotykana jest opinia, że usługi wulkanizacyjne to szansa na dobry interes. Konkurencja jest duża, ale klientów też nie brakuje, zwłaszcza przed sezonem zimowym i po jego zakończeniu. Czy w ten sam sposób myślą ci, którzy na co dzień zajmują się wulkanizacją? Montażownicę kupię… Szacuje się, że na uruchomienie jednostanowiskowego punktu wymiany i naprawy […]

Sezonowe akcje promocyjne w Twoim warsztacie – ankieta
Sezonowe akcje promocyjne w Twoim warsztacie – ankieta

Promocje to jedna z podstawowych form walki o klienta. Autoryzowane stacje obsługi już od dawna próbują przyciągnąć do siebie właścicieli pojazdów, proponując usługi w sezonowo obniżonych cenach. Czy warsztaty niezależne również korzystają z tej formy dotarcia do klienta? Sezonowe promocje w warsztatach "Sprawdź swój samochód przed zimą" czy "Wiosną zadbaj o układ klimatyzacji" to tylko […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 12 grudnia 2013, 17:07 1 0

- „Rynek się zmienia i jak ktoś się potrafi dostosować to radzi sobie na tym rynku.
Proszę sprecyzować to zdanie? Czy to oznacza że jak ktoś ma złodziejskie i kombinatorskie podeście do "lewego" prowadzenia usług to sobie poradzi?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Anonim, 12 grudnia 2013, 19:37 0 0

No tak właśnie, w końcu przykład idzie z góry a tam takie podejście najlepiej się sprawdza :P

Odpowiedz

Anonim, 31 stycznia 2015, 10:29 3 0

Zapytano wulkanizatorów czy się opłaca a oni odrzekli 60% że nie ,

Odpowiedz