Amazon będzie dostarczał paczki do samochodów, korzystając z telematyki

27 sierpnia 2018, 15:20

Firma Amazon wkrótce rozpocznie dostawy paczek bezpośrednio do samochodów marek koncernu GM oraz Volvo. Będą one dostarczane nawet, jeżeli właścicieli pojazdów nie będzie w samochodach. Wszystko dzięki telematyce.

Usługa Amazona ma przede wszystkim oszczędzać czas zarówno dostawców jak i odbiorców przesyłek. Będzie dostępna za darmo dla posiadaczy konta premium Amazon oraz użytkowników telematycznych systemów GM (OnStar) oraz Volvo (OnCall). Na początek paczki będą dowożone w 37 miastach i ich okolicach w USA.

Dostawa do samochodu może wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób mieszkających lub pracujących w dużych budynkach w centrach miast. Kurier namierzy auto adresata paczki, zdalnie połączy się z jego pojazdem w celu otwarcia bagażnika, a po zakończonej dostawie ponownie zamknie samochód. Adresat nie będzie musiał spotykać się z kurierem, otrzyma jedynie powiadomienie na smartfona dotyczące realizacji dostawy.

Aby skorzystać z nowej usługi Amazona trzeba będzie posiadać maksymalnie trzyletni (rocznik 2015) samochód marki Volvo, Chevrolet, Buick, GMC lub Cadillac. Produkowane wcześniej pojazdy nie posiadają urządzeń i oprogramowania pozwalającego na korzystanie z systemów telematycznych. Mimo to, szacuje się, że zdolnych do wykonania usługi będzie minimum siedem milionów samochodów na amerykańskim rynku.

Producenci pojazdów poszukują partnerów, dzięki którym będą mogli rozszerzać funkcjonalność swoich systemów telematycznych. Współpraca z amerykańskim gigantem handlu elektronicznego może okazać się opłacalna, ponieważ firma ta nie prowadzi działalności konkurencyjnej. Co by się jednak stało, gdyby o dostęp do systemu poprosiła np. sieć niezależnych warsztatów? Obecnie obowiązujące na naszym kontynencie przepisy dają producentom samochodów monopol w zakresie dysponowania prawami dostępowymi do systemów telematycznych. Niestety taki stan rzeczy może w dłuższej perspektywie spowodować ograniczenie wolnej rynkowej konkurencji w zakresie napraw pojazdów (więcej na ten temat można przeczytać tutaj).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!