„Przyjmuje Pan mandat, czy kierujemy sprawę do sądu!?” – któż z nas, chociaż raz, nie słyszał tego pytania. Czy jednak rzeczywiście są tylko dwie możliwości zakończenia postępowania mandatowego? Czy po przyjęciu mandatu karnego pozostaje nam tylko opłacenie wymierzonej grzywny?
Czy można odwołać się po przyjęciu mandatu?
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, mandat karny staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru lub – w przypadku osób czasowo przebywających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej albo niemających stałego miejsca zamieszkania lub pobytu – z chwilą uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi.
Warto wspomnieć, iż prawomocność ma miejsce wówczas, gdy orzeczenie sądowe lub rozstrzygnięcie organu administracji, a w tym wypadku nałożenie grzywny w formie mandatu karnego, nie może być zmienione czy uchylone poprzez wniesienie zwyczajnego środka odwoławczego lub środka zaskarżenia.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy przykładowo otrzymaliśmy mandat karny za przekroczenie prędkości w sytuacji, gdy „de facto" jechaliśmy z dopuszczalną prędkością, lub gdy nałożono na nas grzywnę za spowodowanie kolizji drogowej, w przypadku gdy w rzeczywistości byliśmy w niej wyłącznie poszkodowanym?
W takich sytuacjach, to znaczy jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie, Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia przewiduje możliwość uchylenia prawomocnego mandatu karnego. Uchylenie to następuje na wniosek ukaranego złożony w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu.
Uprawniony do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona grzywna. W przypadku uchylenia mandatu karnego ukarany może liczyć na to, że uiszczona przez niego grzywna zostanie zwrócona.
Adam Krupa – radca prawny z firmy Legal & Strategic Support Team.
Kontakt mailowy: info@lsst.pl
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Anonim, 2 lipca 2013, 0:57 0 0
Czysta fikcja z tym uchyleniem, sady nie wnikaja w zasadnosc decyzji policji i jej pracy.
Odpowiedz
Anonim, 4 lipca 2013, 8:39 0 0
tak sądy nie uchylają policjant jest dla nich nieomylny
Odpowiedz
Anonim, 5 lipca 2013, 8:21 0 0
Miesiąc temu rozprawa o uchylenie mandatu.Odrzucony wniosek. Policjant ma obowiązek poinformować ukaranego że ma 7 dni na złożenie wniosku. Mnie ukarano za to, że przy wymianie dowodu rejestracyjnego pani z Wydziału Komunikacji błędnie przepisała datę ważności badania technicznego. I wyszło że nie mam ważnych przy kontroli.
Teraz wiem, że w takim przypadku najlepiej nie przyjąć mandatu.
Odpowiedz