Nowe ustalenia w sprawie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej

, 14 kwietnia 2016, 15:01

Rząd przedstawił nowe, proponowane założenia czwartej już wersji projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Następuje powrót do pomysłu progresji handlowej. Założeń nie należy jednak traktować jako ostatecznych.

Nowy pomysł rządu zakłada po części powrót do jednej z poprzednich wersji projektu, czyli do trzech stawek podatku od obrotów w handlu. Jeśli przedstawione założenia weszłyby w życie, handlowcy odprowadzaliby podatek w wysokości:

  • 0,4% przy przychodach miesięcznych między 1,5 a 17 mln zł 
  • 0,8% przy przychodach miesięcznych między 17 a 170 mln zł 
  • 1,4% przy przychodach miesięcznych powyżej 170 mln zł

 

Podatek odprowadzaliby wszyscy handlowcy z wyjątkiem tych, którzy sprzedają konsumentom gaz, wodę, prąd czy inne media związane z zasilaniem i opałem, leki lub świadczących usługi gastronomiczne.

Zrezygnowano z szerokiej definicji franczyzy – firmy w ramach grupy, działające pod jedną marką nie będą opodatkowane wspólnie, jeśli nie będzie powiązań kapitałowych pomiędzy centralą a firmami współpracującymi. Nie będzie też wyższego opodatkowania dla handlu w soboty i niedziele. Założenia wykluczają także z opodatkowania sprzedaż internetową z zagranicy.

Sądząc po tym, że nowy projekt ustawy nie pojawił się jak dotąd na stronie Rządowego Centrum Legislacji, przedstawianych ustaleń nie można traktować jeszcze jako oficjalne. Resort finansów tuż po prezentacji założeń zaznaczył, że mogą one ulec zmianom.

Dowiedz się więcej

Szykuje się poważna zmiana w podatkach. Czy branża jest gotowa?
Szykuje się poważna zmiana w podatkach. Czy branża jest gotowa?

Już od lipca, duże przedsiębiorstwa, a wśród nich firmy z branży motoryzacyjnej, czeka mała rewolucja w zakresie finansowo-księgowym. Jednolity Plik Kontrolny, który będzie miał na celu e-kontrolę przedsiębiorstw, zmusi wiele firm do poniesienia znacznych kosztów. Nowe przepisy zobowiążą podatników do przekazywania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego. Dane mają być ujęte w ujednoliconej […]

Decyzja w sprawie podatku od handlu wielkopowierzchniowego opóźni się
Decyzja w sprawie podatku od handlu wielkopowierzchniowego opóźni się

Strona rządowa przygotowała projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek, który może obciążyć także warsztaty motoryzacyjne. Nowe prawo miało obowiązywać już od początku 2016r. ale z najświeższych informacji wynika, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Chodzi o projekt ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego. Zgodnie z pierwotnymi założeniami sklepy o powierzchni handlowo-usługowej powyżej 250 m2 miałyby płacić […]

Projekt podatku od sprzedaży detalicznej zaakceptowany. Czy warsztaty zapłacą?
Projekt podatku od sprzedaży detalicznej zaakceptowany. Czy warsztaty zapłacą?

Prace nad wprowadzeniem podatku od sprzedaży detalicznej powoli dobiegają końca. Rząd przyjął projekt zakładający wprowadzenie dwóch stawek daniny. Czas ucieka, a to sugeruje pośpiech przy wprowadzeniu nowych przepisów w życie. Kto zapłaci nowy podatek? Opodatkowany zostanie przychód uzyskany ze sprzedaży detalicznej, czyli dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż na rzecz przedsiębiorców nie […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Romanowski, 15 kwietnia 2016, 10:09 1 0

Dlaczego zagraniczne e-sklepy nie zapłacą? Czemu faworyzowane są ogromne firmy zagraniczne jak Amazon, a drobny polski handel ma na tym cierpieć? Ten podatek miał wzmocnić polską gospodarkę, a tym czasem ją osłabia. Tylko czekać, aż polscy przedsiębiorcy działający w internecie zaczną uciekać do innych państw z niższymi podatkami.

Odpowiedz