Nowa ustawa da po kieszeni serwisom klimatyzacji

, 15 lipca 2015, 12:55

Kilka dni temu weszła w życie ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Lepsza ochrona środowiska może słono kosztować przedsiębiorstwa zajmujące się na co dzień czynnikami chłodniczymi, także warsztaty oferujące serwis klimatyzacji samochodowej.

Wejście w życie ustawy ma na celu zmniejszenie emisji do atmosfery niektórych szkodliwych gazów pochodzących przede wszystkim z urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i ochrony przeciwpożarowej. Wprowadzenie nowych regulacji związane jest z koniecznością wykonania przepisów Unii Europejskiej, tj. rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE).

Kwestie dotyczące wykorzystywania fluorowanych gazów cieplarnianych – tak zwanych f-gazów, są regulowane w polskim prawie po raz pierwszy. Ustawa regulująca wykorzystanie substancji zubożających warstwę ozonową (tzw. szwo) obowiązywała już od 2004 r., jednak teraz została zastąpiona przez nowe przepisy.

Ustawa może wpłynąć w znacznym stopniu na przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i usługami związanymi ze stosowaniem szwo oraz f-gazów. Nowy, krajowy system certyfikacji będzie obejmował przedsiębiorstwa, a także personel. W praktyce, odpowiednie pozwolenia będzie musiał posiadać nie tylko warsztat, zajmujący się serwisem klimatyzacji, ale także każdy pracownik, który będzie miał kontakt z gazami, wymienionymi w ustawie.

Operatorzy urządzeń i systemów wykorzystujących wyżej wymienione substancje będą zobowiązani do prowadzenia odpowiedniej dokumentacji. Za nieprzestrzeganie przepisów przygotowano wysokie kary, które wymierzał będzie wojewódzki inspektor ochrony środowiska albo właściwy organ PSP.

Ustawa weszła w życie 10 lipca 2015 r., jednak obowiązek jej przestrzegania jest odroczony w czasie. Przepisy dotyczące przyjmowania dostaw, obowiązku posiadania certyfikatu dla personelu i certyfikatu dla przedsiębiorców, wymogu posiadania przez personel zaświadczenia o odbytym szkoleniu oraz część przepisów wprowadzających administracyjne kary pieniężne wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Obowiązek prowadzenia dokumentacji wejdzie w życie po 6 miesiącach od 10 lipca b.r.

AKTUALIZACJA: Jak udało nam się ustalić, w przypadku warsztatów samochodowych zajmujących się naprawą systemów klimatyzacji nie ma obowiązku posiadania certyfikatu dla przedsiębiorcy.

Więcej informacji o nowych regulacjach prawnych i ich konsekwencjach dla warsztatów podamy wkrótce.

Dowiedz się więcej

Porady Nissens: dobór oleju do sprężarki klimatyzacji samochodowej
Porady Nissens: dobór oleju do sprężarki klimatyzacji samochodowej

Usługi serwisowania układów klimatyzacji zagościły na dobre na polskim rynku. Niestety ciągle nie wszystkie warsztaty serwisujące klimatyzację zdają sobie sprawę z tego, jak ważnym medium w sprężarce klimatyzacji jest olej, jak duży wpływ ma on na trwałość sprężarki oraz jak ważny jest prawidłowy dobór oleju przy serwisowaniu klimatyzacji. Producenci sprężarek klimatyzacji projektują sprężarkę wraz z […]

Diagnostyka układów klimatyzacji i chłodzenia silnika według Delphi
Diagnostyka układów klimatyzacji i chłodzenia silnika według Delphi

Zanim klient wejdzie do warsztatu należy sprawdzić na ile warsztat jest przygotowany do napraw układu klimatyzacji oraz, czy mechanicy mają odpowiednie doświadczenie, przeszkolenie i są wyposażeni w niezbędne narzędzia. Każdy mechanik powinien posiadać podstawową wiedzę na temat funkcjonowania systemów klimatyzacji i procesów termodynamicznych oraz być w stanie poprawnie analizować poziomy ciśnienia w układzie. W celu […]

Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową – konsekwencje dla serwisów klimatyzacji
Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową – konsekwencje dla serwisów klimatyzacji

Nowa ustawa, która weszła w życie na początku lipca może w znacznym stopniu wpłynąć na funkcjonowanie warsztatów zajmujących się obsługą klimatyzacji samochodowej. W krótkim czasie pojawią się nowe obowiązki oraz kary za ich niedopełnienie. Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych ma związek z koniecznością wykonania przepisów Unii Europejskiej, tj. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 15 lipca 2015, 16:40 0 0

Zapłaci jak zawsze klient
Ale czy to zrozumi

Odpowiedz

Zrezygnowany, 16 lipca 2015, 7:41 0 0

Następna siekiera w plecy. Małe warsztaty ledwo ciągną, a tu dodatkowe problemy. Zamiast zajmować się naprawianiem złomów poruszających się po naszych drogach to papierki będziemy wypełniać, których i tak już jest mały kontener.

Odpowiedz

Anonim, 16 lipca 2015, 8:10 0 0

nastepny urzedniczy belkot aby sprawic wrazenie ze sa ONI nam potrzebni w typowo polskim zagmatwanym pseudo i pelnym strachu kraju

Odpowiedz

Anonim, 16 lipca 2015, 8:37 0 0

Niestety jak to w Polsce bywa nie ma jeszcze żadnych rozporządzeń kto ma przeprowadzać szkolenia, kto będzie mógł wystawiać certyfikaty... Ustawa weszła tylko nikt nie wie co dalej...

Odpowiedz

Pierwsi, 16 lipca 2015, 8:55 0 0

Co ma warsztat obsługujący klimatyzację wspólnego z wypuszczaniem gazu chłodniczego do atmosfery. O ile mi wiadomo odbywa się to w układach zamkniętych. Trzeba głosować na Kukiza
to on może to całe beznadziejne towarzystwo ustawodawcze odsunąć od pchania Polskę w przepaść.
pozdrawiam

Odpowiedz

Warsztatowiec, 16 lipca 2015, 9:29 0 0

Wreszcie zakończy się era - napełniaczy klimatyzacji - którzy nie rozumieją podstawowych zasad działania, a głównym zdaniem jest " Panie klima jest napełniona, ale nie dział jedź Pan tam gdzie naprawiają". Jak widzę wojnę cenową na poziomie 30 złotych do 75 za napełnienie to widzę, że ktoś nie ma pojęcia ile kosztuje sprzęt do klimy, przeglądy urządzenia itp. itd.

Odpowiedz

lewar, 16 lipca 2015, 9:37 0 0

Czegoś tutaj nie rozumiem. Czy w ostatnim czasie zmienił się sposób serwisowania układów klimatyzacji? Czy dodatkowe szkolenia, certyfikaty i sterty papierków poprawią ochronę środowiska lub zmniejszą emisję gazów cieplarnianych? Oczywiście nie!
Więc po co to wszystko? Ano po to, żeby wyciągnąć kolejne pieniądze z kieszeni podatnika. Dla mnie jest sprawą oczywistą, że czym uboższy będzie mechanik czy sprzedawca w sklepie tym chętniej będzie omijał prawo, żeby związać koniec z końcem. Szkoda tylko, że nie rozumieją tego nasze szanowne władze z Wiejskiej. A może rozumieją, tylko mają nas w d...ie i łoją do ostatniej złotówki, bo taka jest mentalność Polaka przy władzy i chęć wiecznego napełniania rozciągliwej kabzy?

Ps. Nie żebym był przeciwny ochronie środowiska, bo to nasze wspólne dobro i wspólny dom, ale jestem przeciwny cwaniactwu, jak zawsze tych wyżej postawionych!

Odpowiedz

Anonim, 16 lipca 2015, 16:27 0 0

Jak nie wiadomo o co biega, to znaczy że o kasę. Znowu można będzie kontrolowac i karac, i kontrolowac ukaranych i karac skontrolowanych. Aż w końcu Nasze Kochane Państwo się wzbogaci!

Odpowiedz

tik, 16 lipca 2015, 18:13 0 0

A mnie się wydaje, że klasa urzędasów dba o swoje stołki i premie. O nic więcej. Oni muszą mieć pracę bo mają rodziny na utrzymaniu. Nie wytwarzają ani centa dochodu narodowego a pracują mniej, bez sobót, w lepszych warunkach, za lepsze pieniądze. Z trzynastką, czternastką i dopłatą do "wczasów pod gruszą". Mają urlopy w lipcu lub sierpniu - wówczas w urzędach niczego nie załatwisz lub będziesz stał w niekończących się kolejkach. Przecież oni pracują na godziny. Nikt nie rozlicza ich z efektywności pracy. Jak w Grecji. Oby nas do tego nie doprowadzili. Uważam, że bezrobotnymi powinni być tylko pracownicy "administracji". STONKA

Odpowiedz

klima, 16 lutego 2016, 20:50 0 0

Mam spore wątpliwości co do informacji aktualizacyjnej. Nikt kto nie ma certyfikatu dla przedsiębiorcy nie kupi gazu w butli bez stosownego dokumentu. No chyba, że potrafi skombinować inaczej ;) ale nie polecam => ustawa do przeczytania a szczególnie wysokość kar.

Odpowiedz

Anonim, 25 lutego 2016, 16:35 0 0

he he no i jest kasa na 500+

Odpowiedz

anty-osioł, 9 marca 2016, 7:18 1 0

Jestem za tym, żeby tą całą UE zaorać, posiać trawę i zrobić z niej zieloną wyspę!!!

Odpowiedz

PREZES, 9 marca 2016, 19:02 0 0

Pytanie mam czy urządzenie do serwisowanie klimy trzeba zgłaszać do CRO? W ustawie jest że powyżej 3kg trzeba ale przykładowo w układzie raz mma 10kg raz 2kg?

Odpowiedz

Anonim, 20 marca 2016, 0:49 0 0

ktos tu jest idiota mechanik z urzadzeniem nie wypusci gazu do atmosfery czysta strata, ale mechanik bez urzadzenia do klimy jak najbardziej

Odpowiedz

Krzysiek, 23 marca 2016, 14:34 0 0

zna ktoś numer ustawy?

Odpowiedz

, 23 marca 2016, 15:37 0 0

tu masz więcej informacji - http://www.automotoserwis.com.pl/aktualno%C5%9Bci/pe%C5%82ne-artyku%C5%82y/2286-legalne-serwisowanie-uk%C5%82adu-klimatyzacji

Odpowiedz

klima serwis, 19 kwietnia 2016, 11:24 0 0

tutaj ktoś to fajnie opisał: http://kanarekdriver.blogspot.com/2016/03/ustawa-o-substancjach-zubozajacych-warstwe-ozonowa.html

Odpowiedz