Czy Polska straci wielką inwestycję motoryzacyjną?

, 25 lipca 2019, 15:17

Koncern LG Chem planował zbudować w Polsce drugą fabrykę baterii, przeznaczonych do aut elektrycznych. Plany najprawdopodobniej nie dojdą jednak do skutku ze względu na zbyt wysokie wymagania postawione przez inwestora.

Koreański LG Chem posiada już jedną fabrykę baterii w Polsce, znajduje się ona pod Wrocławiem. Wydawało się zatem, że nasz kraj jest jedyną braną pod uwagę lokalizacją drugiego zakładu. Ten miał powstać w okolicach Opola, jednak okazało się, że władze koncernu nie są w stanie dogadać się z władzami miasta.

Żądania Koreańczyków okazały się bardzo wygórowane. Zakładały m.in. przyznanie przez miasto grantu na co najmniej 4,9 proc. wartości inwestycji (ok. 70 mln euro), sprzedaży działki za symboliczne 1 EUR oraz zwolnienie z opłaty odrolnieniowej. Takich wymagań władze miasta nie tylko nie były w stanie spełnić ze względów finansowych, ale także prawnych – ich realizacja mogłaby zostać potraktowana jako niedozwolona przez władze Unii Europejskiej.

Wszystko wskazuje zatem na to, że inwestycja mająca opiewać na ok. 6 mld euro nie zostanie zrealizowana w Polsce. Obecnie trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy  wymagający koncern LG Chem znajdzie lepszą lokalizację dla swojej fabryki w Europie dostępną na wspomnianych wyżej warunkach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!