Grupa Auto Partner po I kwartale 2019 r.

, 7 czerwca 2019, 6:00

Grupa Auto Partner po I kwartale 2019 roku odnotowała dwucyfrową dynamikę sprzedaży – przychody wzrosły o 29%, do 326,7 mln zł. Wpłynęła na to głównie sprzedaż zagraniczna, która wzrosła o 62% (do 122,6 mln zł), a także 15-proc. wzrost sprzedaży w kraju (do 204,1 mln zł).

Wysokiej sprzedaży towarzyszył istotny wzrost zyskowności. Na poziomie zysków EBITDA
i EBIT Grupa odnotowała odpowiednio 25,6 mln zł (+20% r/r) i 21,5 mln zł (+13% r/r). Zysk netto wyniósł 15,5 mln zł (+20% r/r).

Przy dynamicznym wzroście skali działania Grupa wypracowała stabilną, zbliżoną do ubiegłorocznych wartości marżę brutto (26,6% wobec 26,5% rok wcześniej) oraz lekko niższą rentowność na pozostałych poziomach.

Auto Partner kontynuuje szybki rozwój organiczny poprzez regularną dywersyfikację
i rozbudowę oferty produktowej oraz rozszerzanie sieci dystrybucji. Spółka realizuje dynamiczną ekspansję zagraniczną i sprzedaż w Polsce. W efekcie Grupa w I kwartale wypracowała blisko 30-proc. wzrost sprzedaży, pomimo słabszego sezonowo stycznia (sprzedaż styczeń: blisko +17%; luty: +32%; marzec: +36%,) i rekordowo wysokiej ubiegłorocznej bazy.

Marża brutto utrzymywała się na podobnym poziomie do analogicznego okresu poprzedniego roku (+0,06 pp.) pomimo istotnego zwiększenia udziału sprzedaży eksportowej charakteryzującej się niższą marżą brutto, ale jednocześnie niższymi kosztami stałymi. Wzrost kosztów wynagrodzeń, spowodowany presją płacową oraz rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników związanym ze zwiększeniem powierzchni magazynowej w Bieruniu, wpłynął na niższą rentowność rok do roku na poziomie EBITDA (-0,45 pp.), EBIT (-0,91 pp.) i netto (-0,34 pp.).

Po otwarciu w styczniu 2019 r. rozbudowanej części magazynu w Bieruniu (ponad 11,0 tys. mkw.) łączna powierzchnia magazynów Grupy wynosi blisko 100 tys. mkw.

– Rośniemy dynamicznie, przyśpieszamy tempo rozwoju choć baza ubiegłoroczna była bardzo wysoka. Wyniki I kwartału uważamy za satysfakcjonujące. Chcemy nadal zwiększać skalę, jednocześnie zwracając uwagę na stabilną rentowność. Widzimy dalsze, ogromne możliwości rozwoju nie tylko w Polsce, ale także zagranicą, szczególnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozwojem sieci dystrybucji mamy coraz gęstsze pokrycie wszystkich regionów Polski, co pozwala nam stale ulepszać dostawy, w tym skracać ich czas. Reinwestujemy wypracowane zyski, by w pełni wykorzystywać potencjał, który mamy i możliwości rynkowe – powiedział Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner SA.

Rynek części samochodowych w Polsce

Rynek automotive w Europie regularnie rośnie, co sprzyja branży części samochodowych.
W Polsce branża ta napędzana jest przez import aut używanych jak i rejestrację nowych pojazdów. W I kwartale liczba rejestracji nowych aut (według PZPM) była zbliżona do ubiegłorocznego poziomu (nieznaczny spadek -3% r/r).

Rosnąca siła nabywcza klientów indywidualnych w Polsce oraz większe zakupy firm mają przełożenie na wysoką liczbę rejestrowanych samochodów zarówno używanych jak i nowych. W I kwartale 2019 roku PKB Polski wzrósł o 4,6% r/r. Polska gospodarka – według prognoz NBP – w najbliższych latach będzie rozwijać się szybciej niż europejska: w 2019 roku na poziomie +4,0%, w 2020 r. +3,7%, a w 2021 r. na poziomie +3,5%.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Adam B., 13 czerwca 2019, 8:18 4 0

Ważne że nie odbywa się to kosztem warsztatów. Bez słodzenia przyznaje, że z AP współpracuje mi się najlepiej. Fajna oferta, stabilne ceny (a nie nocne zmiany kilka razy w miesiącu jak u konkurencji), szybkie dostawy. Oby tak dalej.

Odpowiedz