Wymiana kas fiskalnych w warsztatach

, 26 czerwca 2018, 11:33

Na 1 października 2018 roku przewidziane jest wejście w życie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Tak zakłada ostatni projekt wspomnianych przepisów, który trafił do Sejmu 27 kwietnia br. Nowe regulacje wprowadzą przede wszystkim obowiązek wymiany dotychczasowych kas fiskalnych na modele online. A jako pierwsi obecne urządzenia zastąpią m.in. mechanicy samochodowi.

Zobacz także: Petycja o odroczenie obowiązku wymiany kas fiskalnych w warsztatach

Online od 1 stycznia 2019 roku

W 2015 roku punkty wulkanizacji i warsztaty, które obsługują klientów indywidualnych, zostały zobligowane do stosowania kas rejestrujących bez względu na wysokość osiąganego obrotu. Obecnie Ministerstwo Rozwoju i Finansów przygotowuje kolejne modyfikacje w przepisach, dotyczące m.in. branży motoryzacyjnej. Planowane zmiany w ustawie VAT zakładają bowiem, że działalności, które zajmują się naprawą pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawą opon, ich zakładaniem, bieżnikowaniem i regenerowaniem) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, zainstalują kasy fiskalne online najpóźniej do 31 grudnia 2018 roku.

– Jeżeli przepisy wejdą w  życie w proponowanym kształcie, od 1 stycznia przyszłego roku warsztaty i punkty wulkanizacji będą mogły korzystać wyłącznie z urządzeń nowego typu. Kasy fiskalne online zapewnią organom skarbowym skuteczniejsze kontrolowanie podatników. Natomiast we wszystkich firmach z tej branży, które korzystają obecnie z urządzeń rejestrujących z kopią papierową lub elektroniczną, będzie trzeba wymienić dotychczasowe modele – zaznacza Marcin Ciechowicz, Kierownik Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych.

O czym trzeba pamiętać przy wymianie urządzenia?

Wymiana „starej” kasy fiskalnej będzie wymagała prawidłowego wdrożenia nowego urządzenia, które spełnia kryteria określone w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 28 maja 2018 roku. W rezultacie, właściciele warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacji zostaną zobligowani do ponownego przejścia przez procedury związane z instalacją urządzenia rejestrującego w firmie. I co najważniejsze, będą musieli dopilnować wszelkich formalności przed 1 stycznia 2019 roku. Dlatego warto przypomnieć, że wdrożenie kasy fiskalnej w firmie wymaga nie tylko kupienia odpowiedniego modelu, ale także terminowej komunikacji z Urzędem Skarbowym oraz zlecenia fiskalizacji urządzenia. Nie należy więc zwlekać do ostatniej chwili z przejściem przez wszystkie procedury. Ponadto, dopiero prawidłowe zainstalowanie kasy rejestrującej pozwala na prowadzenie ewidencji i wydawanie paragonów.

W przypadku wymiany urządzenia trzeba jednak pamiętać o czymś jeszcze. Mianowicie, poprawne zakończenie pracy przy użyciu kasy rejestrującej starego typu wymaga m.in. odczytanie jej pamięci fiskalnej.

– Czynność ta może zostać wykonana wyłącznie przez serwisanta, który posiada ważne uprawnienia – wydawane przez producenta/importera urządzenia. Co więcej, odczyt pamięci fiskalnej jest przeprowadzany w obecności pracownika Urzędu Skarbowego oraz właściciela kasy. Procedura ta kończy się zaś sporządzeniem protokołu. W związku z tym, w takich okolicznościach podatnik musi skontaktować się nie tylko z właściwym US, ale także z serwisem swojego urządzenia – w celu ustalenia terminu odczytu pamięci fiskalnej – podkreśla ekspert PCKF.

Ulga także za zastąpienie obecnej kasy fiskalnej

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, która ma wejść w życie 1 października 2018 roku, wprowadzi modyfikacje w uldze za instalację kasy fiskalnej. Dotychczas refundację części wydatku na urządzenie rejestrujące można było otrzymać wyłącznie przy wdrażaniu pierwszego modelu w danej firmie. Natomiast w przyszłości taka ulga będzie przysługiwała jedynie w przypadku kas fiskalnych online. Co więcej, skorzystają z niej także firmy, które zostaną zobligowane do wcześniejszej wymiany obecnych urządzeń, a więc m.in. warsztaty samochodowe. Kluczowe będzie jednak prawidłowe zainstalowanie nowej kasy i rozpoczęcie rejestracji obrotu przy jej zastosowaniu najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku. Tylko wtedy właściciele warsztatów skorzystają z ulgi, która wyniesie do 90% wartości urządzenia online, ale nie więcej niż 700 zł.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Redziowy, 28 czerwca 2018, 9:53 6 0

Wszystko, aby dobić warsztaty legalne.... \"odczyt kasy przy pracowniku US\"... życzę zdrowia, szczególnie w Warszawie albo innym dużym mieście.

Odpowiedz

Anonim, 28 czerwca 2018, 10:36 6 0

Nowa kasa to koszt przewidywany około 4000zł obecnie posiadana jest dobra i sprawna ,a moduł pamięci zapełniony w 25% .
Szuka się jeleni do zwiększenia sprzedaży kas fiskalnych.
Zwrot za nową kasę to do 700zł - i prowadzeniu działalności gospodarczej przez dwa lata od czasu jej odliczenia

Odpowiedz

Prezes, 28 czerwca 2018, 10:58 10 0

W grudniu zawieszam działalność,i zaczynam pracować na siebie jak koledzy po garażach.

Odpowiedz