Czy jesteś gotowy na sezon napraw klimatyzacji?

, 22 maja 2018, 9:35

Wysokie temperatury przyszły w tym roku wyjątkowo szybko, dlatego w warsztatach można spodziewać się szybciej większej liczby klientów na serwis układu klimatyzacji.

Z profilaktyką napraw nadal u nas kiepsko 

Mądre powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Można je zastosować także do kwestii eksploatacji samochodu oraz układu klimatyzacji, jednak praktyka pokazuje, że Polacy najczęściej jednak jeżdżą do warsztatów celem usunięcia usterki – czyli w momencie, kiedy już coś się zepsuło. Według badania SDCM przeprowadzonego razem z międzynarodową firmą badawczą Frost&Sullivan, aż 59% klientów trafia do warsztatów z powodu usterki. Przezorni użytkownicy, którzy przyjeżdżają profilaktycznie stanowią tylko 39% klientów przekraczających próg warsztatów.

Przez zimę trudno wyczuć, że z układem klimatyzacji może być coś nie tak, dlatego dużo kierowców o usterce dowiaduje się dopiero wtedy, gdy za oknem jest ciepło, a z nawiewu nie leci przyjemne chłodne powietrze.

ABC napraw „klimy”. Po pierwsze – kompleksowo! 

Skoro klienci z niesprawnymi klimami już ustawiają się w kolejkach do warsztatów, warto powtórzyć sobie abecadło serwisowania tego układu, aby klienci opuszczający warsztat nie wrócili zaraz z reklamacją. Po pierwsze to nie powielać błędów innych.

Największym i niestety wciąż często popełnianym grzechem przy serwisowaniu klimatyzacji jest chęć pójścia na skróty. Niestety jak to zwykle bywa, chęć ułatwienia sobie pracy  przez zrezygnowanie z zalecanych czynności serwisowych przeważnie przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Dlatego też eksperci do znudzenia powtarzają, że jeśli np. awarii uległ kompresor klimatyzacji… nie wystarczy sama wymiana tego elementu!

– W przypadku interwencji mechanicznej w układ klimatyzacji, np. wymiany kompresora, należy wymienić także skraplacz, filtr-osuszacz i zawór rozprężny oraz dokładnie wypłukać układ. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że pozbyliśmy się zabrudzeń, które przy ponownym uruchomieniu klimatyzacji nie będą już krążyć w układzie – radzi Dawid Kowalewicz z firmy Lauber.

Klimatyzacja to nie tylko wygoda i komfort, ale również bezpieczeństwo. Kiedy w gorące dni w aucie panuje przyjemna atmosfera, kierowca może bardziej skupić się na jeździe.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!