Jakie ręczne narzędzia powinno się zakupić na wyposażenie mobilnego warsztatu?

18 marca 2024, 12:39

Prawidłowe wyposażenie mobilnego warsztatu samochodowego jest niezbędne, aby przeprowadzić większość napraw bez konieczności dojazdów po brakujące narzędzia. W ramach naszej serii dotyczącej mobilnych warsztatów samochodowych, w tym artykule sprawdzimy jakie narzędzia ręczne należy zakupić, aby szybko i skutecznie naprawiać samochody w warunkach polowych.

Założenie warsztatu samochodowego na czterech kółkach to wymagające przedsięwzięcie wymagające sumiennego przygotowania i niemałej inwestycji czasu i finansów. Aby ułatwić ten proces czytelnikom naszego portalu, przygotowaliśmy już artykuły dotyczące niezbędnych elektronarzędzi oraz odpowiednich mebli do zabudowy busa. Teraz prezentujemy Państwu wywiad z Senior Brand Managerem marki Högert, Panem Tomaszem Zaceńskim. W rozmowie z nami podzielił się on swoją wiedzą na temat ręcznych narzędzi, które mogą okazać się niezbędne w mobilnym warsztacie samochodowym.

Daniel Węcłowski: Zestaw kluczy to podstawa w każdym warsztacie samochodowym. Czym należy się kierować, wybierając zestaw nasadek i kluczy płaskich do mobilnego warsztatu, w którym nie ma miejsca na wszystkie możliwe rodzaje kluczy?

Tomasz Zaceński: Przy wyborze kluczy i nasadek najważniejszym aspektem poza wysoką jakością są rozmiary. Najbardziej uniwersalnym zakresem rozmiarów jest 6-32 mm. Podobnie jest z kluczami nasadowymi. Godny polecenia jest zestaw zawierający nasadki i akcesoria w standardzie ½”; 10-36 mm, ¼”; 4-14 mm, końcówki wkrętakowe – sześciokątne, Torx, krzyżowe Phillips i Pozidriv. Dobrze posiadać zestawy do odkręcania połączeń zniszczonych i zapieczonych gdzie zwykłe nasadki i klucze nie poradzą sobie z problemem. Ponadto należy kierować się wszechstronnością i ergonomią.

Högert Technik HT1R444

Mobilny warsztat jest najczęściej wzywany do unieruchomionych pojazdów. Jakie narzędzia będą niezbędne do polowych napraw zawieszenia?

W warsztacie mobilnym powinny się znajdować ściągacze do sprężyn, łożysk, piast oraz rozpinacze do przegubów. Ponadto przydatne będą takie urządzenia jak podnośnik czy kobyłka. Dobry pomysłem są również ściągacze kolumny MacPhersona.

Jakie narzędzia musi mieć mechanik jadący do samochodu, który nie chce odpalić/nieprawidłowo pracuje silnik?

Podstawa to diagnostyka przyczyn problemu, a dopiero w następnym kroku ewentualnie możliwa jest naprawa. Z tego względu warsztat polowy musi posiadać mierniki i testery układu elektrycznego i mechanicznego. Dodatkowo narzędzia do demontażu (klucze płasko oczkowe, klucze nasadowe i akcesoria, wkrętaki, szczypce). Przydatne będą również urządzenie rozruchowe 400 A (do silników o pojemności do 2.0), kondensatorowe urządzenie rozruchowe (dla większych pojemności silników) oraz ładowarka elektroniczna.

Jakie nieoczywiste narzędzia ręczne powinny się według Pana znaleźć na wyposażeniu takiego warsztatu?

Do rozwiązania problemów z połączeniami niezbędne są klucze do śrub i nakrętek, reperatory gwintów oraz przecinaki do nakrętek. Nieoczywistym, ale na pewno niezbędnym narzędziem są mierniki ciśnienia sprężenia silników, zarówno diesla, jak i benzynowych. Warty polecenia jest także tester wtrysków. Dzięki temu mobilny mechanik może zdiagnozować usterkę silnika. Dodatkowo do wykonywania prac w nocy przydałoby się źródło światła, czyli wytrzymała latarka akumulatorowa.

W ramach wyposażenia nie powinno zabraknąć także kategorii BHP. Jakie elementy ubioru powinien posiadać mechanik pracujący np. na poboczu drogi?

Powinien zaopatrzyć się w wygodne, funkcjonalne ubranie robocze obowiązkowo w widocznych ostrzegawczych kolorach odblaskowych. Przykładowo koszulka czy ocieplana kamizelka. Dobrym wyborem są również ocieplona kurtka softshell, czy nieprzemakalne spodnie. Dopełnieniem stroju jest czapka z latarką LED. Oczywiście należy również pamiętać o zabezpieczeniu dłoni wygodnymi rękawicami.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!