Jakie elektronarzędzia kupić do mobilnego warsztatu?

16 listopada 2023, 10:01

Tworzenie mobilnego warsztatu samochodowego wiąże się z szeregiem decyzji zakupowych, które należy podjąć. Jednym z najważniejszych wyborów są narzędzia – zarówno ręczne, jak i elektronarzędzia. Na nasze pytania w tym zakresie odpowiedział Szymon Zawada, dyrektor rozwoju marki ROOKS. Ekspert przekazał nam wskazówki dotyczące wyboru elektronarzędzi do mobilnych warsztatów.

Elektronarzędzia są obecnie niezbędne w serwisach samochodowych, zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych. W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijane są urządzenia zasilane bateryjnie. Jednym z największych akceleratorów tej technologii był podbój kosmosu i wyścig na księżyc. To wówczas NASA opracowała narzędzia bateryjne do pobrania próbek skał z księżyca oraz do zbudowania międzynarodowej stacji kosmicznej. Kolejnym krokiem milowym był rozwój baterii litowo-jonowych na początku XXI w., które zagwarantowały większą gęstość energetyczną oraz wielokrotnie więcej cykli ładowania. Ze względu na mobilność elektronarzędzi zasilanych bateryjnie, są one najlepszym wyborem do mobilnych warsztatów samochodowych. Czym należy kierować się przy ich zakupie? Aby uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania, zwróciliśmy się do Szymona Zawady, dyrektora rozwoju ROOKS.

Daniel Węcłowski: Rynek bezprzewodowych elektronarzędzi jest naprawdę szeroki i możliwości wyboru przyprawiają czasem o ból głowy. Czym należy się kierować podczas wyboru elektronarzędzi do mobilnego warsztatu samochodowego?

Szymon Zawada: Obecnie, do użytku profesjonalnego, najlepsze są urządzenia wyposażone w silniki bezszczotkowe. Dzięki wyeliminowaniu szczotek, które generują tarcie, zapewniają one dłuższy czas pracy na baterii, a także mniej się nagrzewają. Ponadto silniki bezszczotkowe oferują wyższą moc niż silniki szczotkowe, podczas gdy są one lżejsze oraz mniejsze.

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem podczas wyboru pierwszych elektronarzędzi jest zwrócenie uwagi na zakres oferty producenta, którego wybieramy. Należy wziąć pod uwagę nie tylko narzędzia, które planujemy zakupić w najbliższym czasie. Każdy z producentów bateryjnych elektronarzędzi posiada swój własny, zunifikowany system baterii i ładowarek. Aby więc w przyszłości zaoszczędzić, powinno się wybrać producenta, w którego ofercie znajdziemy wszystkie potrzebne oraz potencjalnie potrzebne urządzenia.

Wybierając systemy bateryjne, mamy możliwość wyboru pomiędzy akumulatorami o różnym napięciu. Jakie są między nimi różnice i kiedy powinniśmy wybrać system 12V, kiedy 20V, a może lepiej wybrać 18V?

Najważniejszą zaletą urządzeń z akumulatorami 12V jest ich niewielki rozmiar oraz niższa masa. Są one przydatne podczas wykonywania lżejszych zadań w ciężej dostępnych miejscach. Do większości zadań z pewnością lepsze będą narzędzia zasilane prądem o napięciu 18V do 21V. Zależnie od producenta, napięcie robocze jest różne. Urządzenia te charakteryzują się wyższym momentem obrotowym oraz mocą, dzięki czemu najlepiej sprawdzą się w codziennej eksploatacji w mobilnym warsztacie samochodowym.

W ofercie ROOKS mieliśmy serię narzędzi 18V, okazało się jednak, że konsumenci nie są zainteresowani półśrodkami. Z tego powodu zrezygnowaliśmy z linii 18V i w ofercie pozostawiliśmy narzędzia 20V AQ-ONE. W linii narzędzi 20V ROOKS znajduje się obecnie około 30 pozycji, planujemy wciąż rozwijać tę linię produktów, aby zrównać się ze światową czołówką jak Milwaukee czy DeWalt, którzy narzędzi w jednym systemie bateryjnym mają po ponad setkę. W najbliższej przyszłości oferta ROOKS zostanie powiększona m.in. o akumulatorowy kompresor powietrza, radio, szlifierkę kontową z regulacją obrotów, szlifierkę przegubową oraz urządzenie wielofunkcyjne.

Jakie narzędzia będą stanowiły niezbędną podstawę w mobilnym warsztacie samochodowym?

Uważam, że w takim warsztacie niezbędną podstawę będzie stanowił komplet pięciu narzędzi. Są to:

  • Klucz udarowy – zdecydowanie najważniejszy
  • Wiertarko-wkrętarka – prosta lub z głowicą kątową
  • Szlifierka kątowa – do cięcia, czyli ze stałą prędkością obrotową
  • Polerka
  • Piła szablasta

W jaki sposób najlepiej zorganizować stację ładowania baterii do tych urządzeń w busie warsztatowym?

Próbowaliśmy wprowadzić ładowarkę, która jednocześnie obsługiwałaby akumulatory 12V, 18V oraz 20V. Nie pozostawiliśmy tego rozwiązania w ofercie, ponieważ każdy z tych akumulatorów posiada inną charakterystykę ładowania. Sądzę, że w mobilnym warsztacie idealnie sprawdzi się wisząca szafka serwisowa na elektronarzędzia. W jej dolnej części znajdują się uchwyty do przechowywania elektronarzędzi, aby spełniła zadanie w samochodzie, należy we własnym zakresie wyposażyć ją w zabezpieczenie przed wysunięciem się narzędzi podczas jazdy. Jej górna część to półka i przedłużacz z trzema gniazdkami 230V do podłączenia ładowarek oraz dwoma gniazdami USB 1A do ładowania latarek lub telefonu.

Czy istnieje jakieś rekomendowane rozwiązanie na przechowywanie elektronarzędzi w samochodzie serwisowym inne niż szafka, o której Pan wspomniał?

Możliwości jest wiele. W mojej opinii najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie w dedykowanej zabudowie na wymiar półki, na której przechowywane będą walizki z takimi narzędziami. Nie jest to rozwiązanie najtańsze, ale sądzę, że w tym przypadku nie należy oszczędzać.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!