Menu

Elektromobilność

Zamiast ładowania elektryka, wymiana baterii – bierzemy pod lupę pomysł chińskiej firmy

Rozładowała się bateria w samochodzie elektrycznym? Wjeżdżasz do automatycznej stacji wymiany baterii. Automat montuje nową, naładowaną baterię w ciągu kilku minut. To nie fantazja. W Chinach, firma NIO ma już ponad 1200 osiedlowych stacji wymiany baterii NIO BATTERY SWAP. Czy to może zrewolucjonizować sposób ładowania samochodów elektrycznych i zneutralizować problemy ze zbyt słabą siecią ładowania?

Partnerstwo ZF i Wolfspeed w celu wspierania postępu elektromobilności

Firma Wolfspeed oraz ZF ogłosiły strategiczne partnerstwo obejmujące utworzenie wspólnego ośrodka badawczo-rozwojowego, którego celem będzie wspieranie postępu w dziedzinie systemów i urządzeń z węglika krzemu dla zastosowań mobilnych, przemysłowych i energetycznych.

Zwijadło do ładowania samochodów elektrycznych dostępne w Elwico

W ofercie firmy Elwico pojawiła się nowość. Jest to zwijadło do ładowania samochodów elektrycznych z przewodem ładującym długości 4+1 m.

Potrzebne są inwestycje, by przeprowadzić transformację w motoryzacji

Ostatnie lata były wyzwaniem dla sektora motoryzacyjnego, który musi poradzić sobie z zieloną i cyfrową transformacją, pomimo wpływu pandemii, wyniszczającej wojny w Ukrainie, niedoborów w łańcuchach dostaw, niestabilnych cen, protekcjonistycznych działań za granicą i ryzyka recesji. Mimo to branża wykazała się dużą odpornością i nadal inwestuje i dostarcza mobilność neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. […]

Czy doczekamy się silnika spalinowego zgodnego z Euro 7?

Nowe normy emisji w Unii Europejskiej zostaną wkrótce sfinalizowane. Dyrektywa ma formę projektu i choć jest znacznie bardziej pobłażliwa niż pierwotnie planowano, to wśród ekspertów zdania są podzielone, czy ustawodawstwo to nie przekreśla szans na rozwój silników spalinowych. W artykule tym postaramy się omówić to zagadnienie na podstawie obecnie dostępnych informacji.

Jak zbudowana jest bateria w samochodzie elektrycznym?

Każda rozmowa o magazynowaniu energii w pojazdach o napędzie alternatywnym obraca się wokół ogniw litowo-jonowych. Prawda jest jednak taka, że są one tylko jedną z wielu części baterii. Poza nimi jest tam jeszcze wiele elementów, o których bardzo rzadko się wspomina. W tym artykule wyjaśnimy, jak zbudowany jest akumulator, od ogniw po obudowę zewnętrzną.

Co czeka branżę warsztatową w 2023 r. według ekspertów Q Service Castrol

Eksperci sieci Q Service Castrol przedstawili swoje prognozy dotyczące rynku napraw pojazdów w 2023 r. Wskazali także, z jakimi wyzwaniami będzie się mierzyć branża.

Infotainment, czyli systemy informacyjno-rozrywkowe w pojazdach i ich rola w dzisiejszej motoryzacji

O samochodowych systemach informacyjno-rozrywkowych słyszy się coraz więcej. Dobrze wyposażone pod tym kątem pojazdy lepiej trzymają cenę na rynku wtórnym. To nie przypadek. Dzisiaj przyjrzymy się systemom poszczególnych producentów i przybliżymy nieco związane z nimi podstawowe pojęcia.

LG Energy Solution i Honda stworzyli spółkę, która będzie produkować akumulatory

LG Energy Solution i Honda ogłosiła dziś utworzenie spółki joint venture, która będzie produkować akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych (EV) produkowanych przez Hondę.

W jaki sposób wzrost popularności samochodów elektrycznych wpływa na działalność warsztatów samochodowych? Czy dotychczasowe stanowiska pracy są zagrożone? Jakich nowych kompetencji wymaga serwisowanie pojazdów zasilanych energią elektryczną? O tym przeczytasz w dziale “Elektromobilność”. Jest on odpowiedzią na rosnące zainteresowanie elektromobilnością i zmianą lub rozszerzeniem profilu działalności wielu warsztatów samochodowych. 

Znajdziesz tu rzetelne i aktualne informacje dotyczące samochodów elektrycznych, baterii i innych komponentów niezbędnych do ich prawidłowego działania i serwisowania.