Menu

Elektromobilność

Motoryzacja w przełomowym momencie swojej historii

Od początku istnienia przemysł motoryzacyjny przechodził zmiany, choć początkowo były one prawie niezauważalne. Minęło np. aż 17 lat od czasu, kiedy Bertha Benz po raz pierwszy zatankowała auto (nota bene odbyło się to w… aptece), do powstania w 1905 r. pierwszej stacji benzynowej. Aktualnie skala i dynamika przeobrażeń w branży automotive przechodzi wszelkie wyobrażenia. Refleksyjny […]

ELECTRIC FIT™ – specjalne oznaczenie opon do samochodów elektrycznych wprowadzone przez producenta

Aby pomóc w doborze ogumienia do coraz liczniej spotykanych na rynku samochodów elektrycznych, jeden z producentów opon wprowadza specjalne oznaczenie. Będzie ono świadczyć o kompatybilności danego modelu opony z EV (electric vehicles).

Czy elektryczna rewolucja w motoryzacji zostanie zatrzymana? Jest czynnik, który może na to poważnie wpłynąć.

Podczas gdy samochody elektryczne na drogach stają się codziennością, a zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych staje się coraz bardziej realny, pojawia się iskierka nadziei dla miłośników tradycyjnej motoryzacji. Specjaliści alarmują, że w Europie może zabraknąć surowców do produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Czy samochody spalinowe mają szansę pozostać na rynku nieco dłużej, niż planuje Unia […]

Przemysł, handel i usługi w motoryzacji – RAPORT po II kwartale 2023 r.

W ciągu ostatnich miesięcy łańcuchy dostaw wróciły do stabilizacji, a przedsiębiorstwa w pewnym stopniu dostosowały się do trwającej wojny na Ukrainie. Rynek wciąż boryka się jednak z wieloma wyzwaniami, takimi jak choćby wysoka inflacja czy rosnące koszty prowadzenia działalności. Ziarnem niepokoju są także nowe unijne regulacje, dotyczące rynku motoryzacyjnego. Aktualną sytuację branży przedstawia najnowszy raport […]

Technologia UFI Filters do hybrydy plug-in Lamborghini – Revuelto

Firma UFI Filters zaprezentowała moduł olejowy najnowszej generacji do nowego silnika Lamborghini V12. Będzie on montowany w Revuelto, pierwszym sportowym super samochodzie HPEV (High Performance Electrified Vehicle) z hybrydowym napędem typu plug-in z „Casa del Toro”.

Nowe obowiązki dla państw UE w zakresie elektromobilności

Rada Unii Europejskiej pod przewodnictwem prezydencji hiszpańskiej przyjęła formalnie rozporządzenie skrótowo nazywane AFIR (ang. Regulation for the Deployment of Alternative Fuels Infrastructure), które zastąpi Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Prace nad AFIR, będącym częścią pakietu „Fit for 55”, dobiegły końca. Nowe rozporządzenie zostanie opublikowane jesienią w Dzienniku […]

Czy konwersja samochodów spalinowych na elektryczne to ekonomiczne rozwiązanie przyszłości? Polska firma uważa, że tak!

W pewnej polskiej firmie powstała technologia umożliwiająca konwersję samochodu spalinowego na elektryczny. Jak zapowiadają, koszt konwersji ma być niższy niż zakup nowego samochodu elektrycznego, a proces ma być możliwy do przeprowadzenia w każdym warsztacie samochodowym. Czy na drogach zaczną pojawiać się elektryczne, niegdyś spalinowe samochody?

U wybrzeży Holandii płonie statek wypełniony samochodami. Dlaczego nie da się go ugasić? Czy na pokładzie są elektryki?

Technologia pojazdów elektrycznych zdobywa rynek motoryzacyjny na całym świecie, a armatorzy morscy zmagają się z nowymi wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa. Choć elektryczne samochody cieszą się sporym zainteresowaniem, ich baterie niosą ze sobą ryzyko trudnych do opanowania pożarów, których skutki na statkach są szczególnie niebezpieczne.

Zdalne aktualizacje oprogramowania samochodów zmienią rynek motoryzacyjny

Aktualnie produkowane samochody posiadają ponad setkę elektronicznych jednostek sterujących (ECU), a prawie każda funkcja jest sterowana lub monitorowana przez oprogramowanie. Czujniki znajdują się w układzie napędowym, gdzie wspomagają kierowcę (ADAS), monitorują skręty i warunki drogowe.

Przełom w rejestracji aut elektrycznych w UE – zarejestrowano ich więcej niż diesli

W czerwcu po raz pierwszy na terenie UE zarejestrowano więcej samochodów elektrycznych niż aut z silnikami diesla – informuje Deutsche Welle. Jednocześnie zaobserwowano wzrost sprzedaży samochodów w Unii Europejskiej. W czerwcu zarejestrowano milion aut osobowych, co jest wynikiem wyższym o 17,8% niż rok wcześniej – poinformowało stowarzyszenie Acea.

W jaki sposób wzrost popularności samochodów elektrycznych wpływa na działalność warsztatów samochodowych? Czy dotychczasowe stanowiska pracy są zagrożone? Jakich nowych kompetencji wymaga serwisowanie pojazdów zasilanych energią elektryczną? O tym przeczytasz w dziale “Elektromobilność”. Jest on odpowiedzią na rosnące zainteresowanie elektromobilnością i zmianą lub rozszerzeniem profilu działalności wielu warsztatów samochodowych. 

Znajdziesz tu rzetelne i aktualne informacje dotyczące samochodów elektrycznych, baterii i innych komponentów niezbędnych do ich prawidłowego działania i serwisowania.