Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
22.11 Niespodziewane zmiany w “koszyku inflacyjnym” części samochodowych. Z czego wynikają? 22.11 5 typowych błędów – podczas wymiany świec zapłonowych 22.11 Za nami XIX Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 22.11 Szkolenie online: “MAHLE – warsztat przyszłości” 21.11 Hankook kupuje koreańskiego producenta części samochodowych

Samochody elektryczne

Co spadnie, co wzrośnie – branża w czasach wielkich przemian

Przemysł motoryzacyjny przeżywa największą w historii transformację. Tymczasem kryzys energetyczny w Europie winduje koszty, hamuje produkcję i ogranicza przychody. Małe i średnie firmy mogą nie przetrwać bez pomocy finansowej – ostrzega Benjamin Krieger, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA), który podczas XVII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego przedstawił sytuację sektora.

Europejski przemysł motoryzacyjny w obliczu aktualnych wyzwań

Przemysł motoryzacyjny w Europie stoi dziś przed ogromnymi wyzwaniami, wyłaniającymi się z różnych stron i motywanych różnymi przyczynami. Począwszy od presji na szybkie wdrożenie mobilności zeroemisyjnej przez problemy z dostępnością komponentów, zrywane łańcuchy dostaw, deglobalizację, inflację aż po wojnę w Ukrainie i problemy z dostępem do surowców oraz taniej energii. Europejski punkt widzenia na przemysł […]

Nowa sieć serwisowa pojazdów elektrycznych na polskim rynku – wywiad z NexDrive

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej od 2035 r. na starym kontynencie będzie obowiązywał zakaz produkcji samochodów z silnikiem spalinowym. To oczywiście nie oznacza, że znikną one z naszych dróg z dnia na dzień. Pewne jest to, że w parku maszyn z każdym dniem będziemy obserwowali coraz większy udział pojazdów z napędem alternatywnym – w głównej […]

Kryzys paliwowy przyspieszy w Polsce prace nad zielonym wodorem

W obliczu kryzysu energetycznego i zaburzeń w dostawach paliw przyspieszenie inwestycji w przemysł wodorowy staje się realną koniecznością. Technologia produkcji zielonego wodoru jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, ale Polska – od lat jeden ze światowych liderów w produkcji szarego wodoru – ma duże ambicje w tym zakresie.

Nowa technologia szybkiego ładowania samochodów elektrycznych (480kW), która pozwala uzyskać zasięg 200 km w 5 minut

Chińska firma motoryzacyjna XPENG ogłosiła uruchomienie nowej linii produktowej podczas Supercharging Media Day w sierpniu 2022 r., gdzie odbyły się również obchody otwarcia tysięcznej stacji ładowania w mieście Guangzhou. Z tej okazji firma zaprezentowała mediom nową technologię ładowania, roztaczając również plany rozwoju sieci ładowania.

Niedobór kwasu siarkowego może spowolnić postęp technologiczny

Kwas siarkowy to substancja, której największe ilości wytwarza przemysł chemiczny. Jego najwyższe wykorzystanie notuje przemysł nawozowy, ale stosuje się go także w wielu innych dziedzinach jako surowiec potrzebny do produkcji paneli solarnych i akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Motoryzacyjna prognoza długoterminowa

Megatrendy to zjawiska wywołujące zmiany o skali globalnej. Motoryzacja jak mało która branża, podlegać będzie dynamicznym przeobrażeniom, które wpływać będą na wszystkich graczy na rynku – od potentatów po najmniejsze firmy. O megatrendach, czyli o tym czego się spodziewać i na co przygotować, rozmawiać będą eksperci na XVII Kongresie Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego.

DB i Kia dadzą drugie życie zużytym akumulatorom samochodów elektrycznych

Producent samochodów Kia i Deutsche Bahn (DB) nawiązały współpracę w celu zwiększenia żywotności akumulatorów stosowanych w sektorze eletromobilności. Wprowadzone rozwiązanie polega na ponownym wykorzystaniu zużytych baterii litowo-jonowych z pojazdów elektrycznych do stworzenia wydajnych i opłacalnych systemów magazynowania energii dla zielonej energii elektrycznej.

Samochody elektryczne to, czy tego chcemy czy nie, przyszłość motoryzacji. Już wkrótce osobowe pojazdy posiadające silnik elektryczny będą jedynymi, które można legalnie produkować i sprzedawać. Aby jednak samochód elektryczny mógł być eksploatowany potrzebne są ładowarki do samochodów elektrycznych – zarówno te dostępne w przestrzeni publicznej, jak i ładowarki domowe. Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych potrafią w krótkim czasie zwiększyć zasięg aut EV, dlatego rozwój ich infrastruktury wydaje się kluczowy dla rozwoju motoryzacji. Poznaj rynek samochodów elektrycznych, części do nich i urządzenia służące do obsługi tego typu pojazdów. W tej kategorii znajdziesz przydatne artykuły.