Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
16:00 Czy ekologiczny samochód przyszłości zrobiony będzie z konopi? Reintrodukcja marihuany w przemyśle motoryzacyjnym. 15:45 Ważne zmiany w prawie zostały odwołane! Co z podatkiem od aut spalinowych? 14:15 Montaż DKZ w Audi krok po kroku [FILM] 12:06 Jak działają inteligentne pasy bezpieczeństwa? [FILM] 02.07 Wielka Wyprawa Maluchów już na starcie! Wyruszy spod Pałacu Kultury i Nauki.

Samochody elektryczne

EURO 7 – czyste pojazdy, mieszane uczucia

10 listopada Komisja Europejska opublikowała nową propozycję normy Euro 7. Po raz pierwszy norma Euro dotyczy nie tylko emisji spalin, ale odnosi się również do samochodów elektrycznych. Zainteresowane środowiska przyjęły ją różnie – możemy się spotkać tutaj ze skrajnymi opiniami na jej temat.

ElectroMobility Polska podpisało umowę na platformę dla Izery

Zhejiang Geely Holding Group (Geely Holding), największa prywatna chińska grupa motoryzacyjna, oraz spółka ElectroMobility Polska podpisały umowę licencyjną, w ramach której chiński koncern udostępni platformę SEA (Sustainable Experience Architecture) dedykowaną pojazdom elektrycznym. W ten sposób Geely Holding został partnerem technologicznym polskich pojazdów elektrycznych marki Izera.

Koniec silników spalinowych po 2035 r… ale czy na pewno?

Porozumienie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej  z dużym prawdopodobieństwem przypieczętowało los silnika spalinowego. Niedawny wywiad komisarza Bretona pozwala jednak myśleć, że kres spalinowych samochodów nie nastąpi już w 2035 roku.

Problemy w branży motoryzacyjnej kontra Zielony Ład

Łagodne październikowe temperatury przyniosły Europie pewną ulgę w radzeniu sobie z kryzysem energetycznym, ale prognozy na nadchodzącą zimę i przyszły rok pozostawiają niewiele miejsca na optymizm: ciągłe zakłócenia łańcucha dostaw, rosnące koszty energii i surowców, ogólna inflacja, a także słabnący popyt na pojazdy tworzy mieszankę wybuchową.

Turcy zrobili sobie elektryka. A co z polską Izerą?

TOGG to turecki samochód elektryczny, który w całości został opracowany właśnie w tym kraju. Turcy mogą się już pochwalić jeżdżącym autem, a także fabryką, w której ma ruszyć jego produkcja. W Polsce też istniał podobny pomysł – nazywał się Izera, ale po wielu miesiącach wyboru prototypów, ogłaszania kolejnych etapów i zapewnień o budowie fabryki projekt […]

Co spadnie, co wzrośnie – branża w czasach wielkich przemian

Przemysł motoryzacyjny przeżywa największą w historii transformację. Tymczasem kryzys energetyczny w Europie winduje koszty, hamuje produkcję i ogranicza przychody. Małe i średnie firmy mogą nie przetrwać bez pomocy finansowej – ostrzega Benjamin Krieger, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA), który podczas XVII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego przedstawił sytuację sektora.

Europejski przemysł motoryzacyjny w obliczu aktualnych wyzwań

Przemysł motoryzacyjny w Europie stoi dziś przed ogromnymi wyzwaniami, wyłaniającymi się z różnych stron i motywanych różnymi przyczynami. Począwszy od presji na szybkie wdrożenie mobilności zeroemisyjnej przez problemy z dostępnością komponentów, zrywane łańcuchy dostaw, deglobalizację, inflację aż po wojnę w Ukrainie i problemy z dostępem do surowców oraz taniej energii. Europejski punkt widzenia na przemysł […]

Nowa sieć serwisowa pojazdów elektrycznych na polskim rynku – wywiad z NexDrive

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej od 2035 r. na starym kontynencie będzie obowiązywał zakaz produkcji samochodów z silnikiem spalinowym. To oczywiście nie oznacza, że znikną one z naszych dróg z dnia na dzień. Pewne jest to, że w parku maszyn z każdym dniem będziemy obserwowali coraz większy udział pojazdów z napędem alternatywnym – w głównej […]

Kryzys paliwowy przyspieszy w Polsce prace nad zielonym wodorem

W obliczu kryzysu energetycznego i zaburzeń w dostawach paliw przyspieszenie inwestycji w przemysł wodorowy staje się realną koniecznością. Technologia produkcji zielonego wodoru jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, ale Polska – od lat jeden ze światowych liderów w produkcji szarego wodoru – ma duże ambicje w tym zakresie.

Samochody elektryczne to, czy tego chcemy czy nie, przyszłość motoryzacji. Już wkrótce osobowe pojazdy posiadające silnik elektryczny będą jedynymi, które można legalnie produkować i sprzedawać. Aby jednak samochód elektryczny mógł być eksploatowany potrzebne są ładowarki do samochodów elektrycznych – zarówno te dostępne w przestrzeni publicznej, jak i ładowarki domowe. Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych potrafią w krótkim czasie zwiększyć zasięg aut EV, dlatego rozwój ich infrastruktury wydaje się kluczowy dla rozwoju motoryzacji. Poznaj rynek samochodów elektrycznych, części do nich i urządzenia służące do obsługi tego typu pojazdów. W tej kategorii znajdziesz przydatne artykuły.