Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
25.12 Alfa e-Parts poszerza ofertę o nowe produkty i przekracza 6500 pozycji w katalogu 24.12 Rynek samochodów elektrycznych w Polsce: szanse i wyzwania dla dealerów 24.12 “Kodeks Dobrej Komunikacji”: nowy pomysł marki FORVIA. To odpowiedź na zmiany na rynku pracy. 24.12 Niemiecka Nagroda Przyszłości dla twórców rewolucyjnej technologii Digital Light 24.12 Jaguar F-Pace. Co sprawdzić przed zakupem i co wymienić po?

Czujniki

Valeo wprowadza nową gamę czujników temperatury spalin (EGT)

Valeo dąży do dywersyfikacji swojego szerokiego portfolio produktów. Realizując ten cel, tym razem firma prezentuje szeroką gamę nowych czujników EGT dla rynku części zamiennych.

TPMS przy wymianie opon – programowanie (adaptacja) czy klonowanie? Ekspert wyjaśnia.

Wielkimi krokami zbliża się czas sezonowej wymiany opon z zimowych na letnie. Coraz więcej samochodów, poruszających się po naszych drogach ma na wyposażeniu system TPMS. Jakie czynności powinien wykonać wulkanizator, jeśli do jego warsztatu trafi auto z systemem TMPS, tzw. bezpośrednim (czyli z nadajnikami w wentylach)? Wszystko wyjaśnia ekspert Piotr Konarski – Stanaszek z Akademii […]

Wszystko, co warto wiedzieć o wentylach – wywiad z ekspertem. Przydatne informacje dla wulkanizatorów.

Wentyle to wyjątkowo ważna część każdego koła samochodu, która jest odpowiedzialna za utrzymanie w niej odpowiedniego ciśnienia, a także za możliwość dopompowania. Awaria wentyla i związany z nią wyciek powietrza (często bardzo gwałtowny) może przydarzyć się każdemu kierowcy. Jakie są typy wentyli? Kiedy wymieniać te elementy? Jak rozpoznać dobre i złe wentyle? Rozmawiamy z Piotrem […]

Wstrzymany rozwój automonomicznych pojazdów? To przez brak przepisów i odpowiedniej infrastruktury.

Cyberzagrożenia, błędy w oprogramowaniu i konieczność dopasowania infrastruktury drogowej – to część barier, które stoją w tej chwili na drodze do rozwoju autonomicznego transportu. Jednak eksperci wskazują, że najistotniejsze są regulacje, które nie nadążają za rozwojem technologii. Obecnie część przepisów ruchu drogowego blokuje testowanie najnowocześniejszych systemów wspierających kierowców.

Komunikacja między czujnikami, czyli protokół SENT

W branży motoryzacyjnej istnieje konieczność przetwarzania coraz większej ilości informacji podczas jazdy, dlatego przewody komunikacyjne w samochodzie muszą mieć coraz większy przekrój. Cyfryzacja sygnałów analogowych to nie wszystko – konieczne jest również zwiększenie wydajności, przepustowości, a także racjonalizacja przepływu informacji. To jednak wymaga nowego rozwiązania. W taki właśnie sposób narodził się nowy protokół komunikacyjny zwany […]

Układy sterowania silnikiem z centralnym wtryskiem

Tematem dzisiejszego artykułu będzie budowa i działanie tytułowych systemów, jak również charakterystyka ich poszczególnych elementów, a także warunków pracy. Wspomnimy także o wariantach technologii stosowanych przez poszczególnych wytwórców.

Opel Ampera – rozładowany akumulator 12V – przyczyna

Opel Ampera to samochód wykorzystujący dość specyficzny, hybrydowy układ napędowy. Silnik spalinowy pełni w nim rolę generatora prądu, magazynowanego w baterii i zasilającego silnik elektryczny, odpowiedzialny za napęd. Użytkownicy tego pojazdu często zgłaszają występowanie usterki, jaką jest rozładowywanie się standardowego, kwasowo-ołowiowego akumulatora 12 V. Niekiedy objawem usterki jest także samoczynne, sporadyczne uruchamianie się auto-alarmu.

Ta grupa podzespołów jest jedną z najważniejszych w rozwoju współczesnej motoryzacji. Samochody starszej generacji nie korzystały z czujników, z czasem w nowoczesnych modelach pojawiało się ich kilka, obecnie w przypadku pojazdów segmentu premium mówimy już o kilkuset czujnikach, zamontowanych na pokładzie. Czujniki ciśnienia, temperatury, położenia wału czy parkowania są najczęściej poszukiwane przez mechaników i kierowców. W tej kategorii znajdziesz informacje techniczne na temat czujników, instrukcje ich demontażu i montażu, poznasz ich aktualną ofertę rynkową.