Opel Ampera – rozładowany akumulator 12V – przyczyna

31 stycznia 2024, 12:23

Opel Ampera to samochód wykorzystujący dość specyficzny, hybrydowy układ napędowy. Silnik spalinowy pełni w nim rolę generatora prądu, magazynowanego w baterii i zasilającego silnik elektryczny, odpowiedzialny za napęd. Użytkownicy tego pojazdu często zgłaszają występowanie usterki, jaką jest rozładowywanie się standardowego, kwasowo-ołowiowego akumulatora 12 V. Niekiedy objawem usterki jest także samoczynne, sporadyczne uruchamianie się auto-alarmu.

Rozładowywanie się akumulatora w Oplu Ampera

Opisana usterka może być związana z uszkodzeniem systemu bezkluczykowego zamka centralnego. Z powodu dostania się wody i korozji czujników klamki odbiornik wykrywa żądanie otwarcia, które jest przekazywane jako sygnał do sterownika nadwozia.

Jednocześnie włącza się oświetlenie wnętrza pojazdu i „budzi się” elektronika pokładowa, co może prowadzić do poboru prądu i w efekcie do rozładowania akumulatora 12 V.

Jeśli diagnostyka nie wykaże żadnych usterek w układzie ładowania lub akumulatorze 12 V, należy sprawdzić centralny zamek.

Za pomocą urządzenia diagnostycznego należy odczytać parametry w sterowniku nadwozia, a następnie naprzemiennie polać klamki wodą. Jeśli spowoduje to zmianę parametrów klamki lub nawet włączenie oświetlenia wnętrza, przyczyna jest odnaleziona. W takim przypadku należy wymienić odpowiednią klamkę ze zintegrowanym czujnikiem.

Usterka ta może występować również w innych modelach posiadających taki sam zamek centralny. Należy zawsze przestrzegać instrukcji naprawy producenta pojazdu!

ZASADA BEZPIECZEŃSTWA W PRZYPADKU SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH
Prace w instalacji wysokiego napięcia lub w jej bezpośrednim pobliżu mogą wykonywać wyłącznie osoby przeszkolone w zakresie elektrotechniki i posiadające odpowiednie kwalifikacje. Niewłaściwe postępowanie może prowadzić do sytuacji zagrażających życiu. Należy przestrzegać obowiązujących w danym kraju przepisów i regulacji dotyczących prac przy instalacjach wysokiego napięcia.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

źródło: HELLA TECH WORLD, fot. Stellantis.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!