Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
23.12 Ikony Motoryzacji 2024: idealny pomysł na czas wolny z rodziną. Fotorelacja. 23.12 Dwa konkursy na innowacje w branży motoryzacyjnej 23.12 Przygotowanie do zimy i serwis samochodów elektrycznych. Wywiad z przedstawicielem jednego z producentów. 23.12 Awaria AdBlue w blueHDi: producent zobowiązał się do napraw i odszkodowań 23.12 Continental pierwszą firmą z branży motoryzacyjnej w Programie Współdziałania KAS

Układ rozrządu

Zużycie łańcucha rozrządu i jego wpływ na osiągi silnika

Szybkoobrotowe silniki montowane w samochodach osobowych i dostawczych często wyposażone są w metalowy łańcuch rozrządu, który pracuje wewnątrz silnika i jest smarowany olejem. Łączy ze sobą wał korbowy z wałkiem rozrządu, co pozwala sterować otwieraniem i zamykaniem zaworów dolotowych i wylotowych.

Urwanie zaworu spowodowane przekrzywieniem sprężyny zaworu

Po naprawie układu rozrządu, w niekorzystnych warunkach, dochodzi czasem do urwania zaworu podczas pracy. Najczęstszą przyczyną jest w tym przypadku błąd montażowy: ukośne osadzenie sprężyny zaworu.

StachuraSzkolenia – grafik na styczeń i luty

Firma StachuraSzkolenia zaprezentowała grafik swoich szkoleń na pierwsze dwa miesiące 2020 r. Szczegóły można znaleźć w poniższej tabeli.

Nowe szkolenia IC dla rynku osobowego

Z początkiem 2020 roku Inter Cars szykuje dla warsztatowców kolejną porcję szkoleń. Od połowy miesiąca aż do ostatniego dnia stycznia w Czosnowie, Kłodzku i Kędzierzynie-Koźlu zorganizowanych zostanie łącznie piętnaście szkoleń – trzynaście dla specjalistów od naprawy samochodów osobowych, a dwa dla mechaników stricte ciężarowych.

Ten model samochodu najczęściej gościł w warsztatach w 2019 r.

Firma Autodata – dostawca informacji technicznych dla branży motoryzacyjnej opublikował piąty coroczny raport, w którym wskazywane są najczęściej serwisowane pojazdy.

Meble i ozdoby ze złomu samochodowego – drugie życie części samochodowych

Zębatki, wałki rozrządu, przekładki sprzęgła, bloki i głowice silnika – dla jednych to jedynie części samochodowe, które po zużyciu trafiają na złom. Dla niektórych to materiał plastyczny, który z powodzeniem służy do tworzenia wyjątkowych przedmiotów. O niebanalnych rzeczach stworzonych z elementów pochodzących z wnętrzności samochodów rozmawiamy z Michałem Arabskim, właścicielem firmy Veqilo.

Zima a działanie pasków wielorowkowych osprzętu

Paski wielorowkowe to rozwiązanie powszechnie wykorzystywane w motoryzacji. Napędzają one podzespoły takie jak: sprężarka klimatyzacji, alternator, pompa wody czy pompa wspomagania układu kierowniczego. Paski zazwyczaj nie mają dodatkowej osłony, co sprawia, że stają się podatne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz zmienność temperatur. Zima jest pod tym względem najbardziej wymagającą porą roku, co naraża paski gumowe […]

Nowości w ofercie SKF w 2019 roku

Firma SKF w ostatnich miesiącach poszerzyła ofertę o 223 nowe produkty w jakości OE. Wśród nich znajdują się zestawy naprawcze łożyska koła, układu rozrządu, osprzętu, przeniesienia napędu oraz zawieszenia do wielu marek samochodów osobowych i dostawczych.

Listopadowe szkolenie techniczne NTN-SNR

Firma NTN-SNR, ponownie zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu technicznym. 

Choć często mianem rozrządu określane są wyłącznie pasek i rolki prowadzące, w rzeczywistości są one elementami napędu rozrządu, a nie rozrządu sensu stricte. Rozrząd jest układem sterującym silnika – zawiera w sobie elementy, które zarządzają pracą jednostki. Budowa układu rozrządu opiera się najczęściej na elementach takich jak: wałek rozrządu, popychacze szklankowe lub dźwignie zaworowe, a także regulatory hydrauliczne, zawory, prowadnice, wszelkiego rodzaju podkładki, sprężyny zaworowe i uszczelki. Więcej informacji na temat elementów rozrządu, rynkowej oferty części do tego układu można znaleźć w powyższych artykułach. Znajdują się tu także informacje techniczne i poradnikowe.