Duńska plakietka ekologiczna – wszystko, co powinniśmy o niej wiedzieć.

2 lutego 2012, 11:26

Od 1 listopada 2011 roku wszystkie pojazdy z silnikiem Diesla o masie powyżej 3,5 tony oprócz posiadania certyfikowanego filtra cząstek stałych lub co najmniej spełniania wymogów normy Euro 4, muszą mieć umieszczoną za przednią szybą duńską plakietkę ekologiczną.
Zgodnie z prawem nie wystarczy już więc fakt, że ciężarówka lub autobus spełnia wymagania normy Euro 4 lub ma zamontowany certyfikowany filtr cząstek stałych. Jeśli pojazd nie spełnia duńskich wymagań, jego właściciel może zostać ukarany grzywną w wysokości do
20 000 koron duńskich, a pojazd może zostać zarekwirowany do momentu uregulowania ew. grzywny. Dlatego warto przed planowanym wyjazdem zakupić plakietkę ekologiczną.

Gdzie są strefy ograniczonego ruchu?

 

Strefy te znajdują się w następujących duńskich miastach: Kopenhaga, Aarhus, Odense i Aalborg.

 

Gdzie można kupić plakietkę ekologiczną?

Plakietkę ekologiczną można kupić w najprostszy sposób korzystając z formularza zamawiania na stronie

http://www.eurovat.info.pl/plakietka-dunska

lub poprzez e-mail. Wystarczy przesłać czytelny skan dowodu rejestracyjnego i (w przypadku pojazdów z filtrem cząstek stałych) certyfikatu zamontowanego filtra.

 

Korzyści z duńskiej plakietki ekologicznej.

Plakietki ekologiczne ułatwiają rejestrację i kontrolę pojazdów w duńskich miastach, w których utworzono strefy ograniczonego ruchu. Ponadto usprawniają one kontrolę ciężkich pojazdów w tych strefach, z czego korzyść wynoszą zarówno kierowcy, jak i administracja. Należy także pamiętać o korzyściach zdrowotnych – strefy ograniczonego ruchu powstają w dużych miastach i mają na celu dbanie o czystość powietrza. W Kopenhadze oczekuje się w wyniku wprowadzenia strefy ograniczonego ruchu zmniejszenia liczby przedwczesnych śmierci o 150 w skali roku.

Opublikowane przez: Redakcja
Low-emission-zone label in Danish low emission zones

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!