Piece na olej przepracowany – dlaczego nie można z nich korzystać?

16 listopada 2018, 8:54

Wolno je sprzedawać, wolno kupować, ale nie wolno z nich korzystać – ten paradoksalny stan rzeczy powoduje, że wiele osób w naszym kraju nie zdaje sobie sprawy z tego, że piece na olej przepracowany są nie tylko nieekologiczne, ale i nielegalne oraz mogą stać się powodem otrzymania wysokiej grzywny.

Uwaga na kontrole pieców

W ostatnich miesiącach notujemy coraz więcej przypadków kontroli gospodarowania odpadami w warsztatach, których celem jest m.in. sprawdzanie pieców. Kontrole przeprowadzane są głównie przez Straż Miejską, o czym informowaliśmy już na łamach naszego portalu (tutaj). Mogą to robić także inspektorzy z WIOŚ (Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska). Kary nie są taryfikowane tak jak np. mandat za przekroczenie prędkości. Wyznaczany jest za to ich zakres „od do”. Wysokość kary zależna jest od woli kontrolera oraz wielkości przewinienia kontrolowanego.

Niektórych może dziwić fakt, że mandaty są nakładane także za wykorzystywanie pieców na olej przepracowany. Urządzenia te są dostępne w legalnej sprzedaży w sklepach czy na aukcjach internetowych. W środowisku warsztatowym są dość popularne, o czym świadczą wyniki naszej ankiety, w której aż 32,7% badanych wskazało, że ich miejsce pracy jest ogrzewane właśnie przez taki piec.

Sytuacja to typowy galimatias prawny dobrze znany także z innych dziedzin życia. Legalnie możemy kupić piec na olej przepracowany i przechowywać go jako… obiekt kolekcjonerski. Istnieje natomiast podstawa prawna ku temu, by karać za spalanie w nim oleju. Według odpowiedzi udzielonej nam przez Referat Prasowy Straży Miejskiej m. st. Warszawy:

– Zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach: spalanie jakichkolwiek odpadów – a do nich należy również przepracowany olej – jest zabronione w instalacjach do tego nieprzeznaczonych. W myśl obowiązujących przepisów tzw. „piec na przepracowany olej” jest instalacją do tego nieprzeznaczoną. Za termiczne przekształcanie odpadów grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości do 500 zł. Właściciel warsztatu ma więc obowiązek przekazywania przepracowanego oleju wyspecjalizowanym firmom, które w odpowiedni sposób zutylizują tego typu odpad.

Co ważne, nawet jeśli w momencie kontroli piec nie pracuje, jego posiadacz i tak może zostać ukarany grzywną:

– Samo posiadanie pieca na przepracowany olej nie jest wykroczeniem, ale jeśli do pieca podłączona jest instalacja, a urządzenie nosi ślady użytkowania (np. przepracowany olej znajdujący się w instalacji), to strażnicy miejscy – mający uzasadnione podejrzenie, że piec jest użytkowany – stosują w takim przypadku zapisy art. 174 ust. 3 Ustawy o odpadach i mogą ukarać właściciela warsztatu grzywną za niewłaściwe magazynowanie odpadów.

Błędne nazewnictwo pieców

Nieprecyzyjna i wprowadzająca w błąd jest także terminologia. Okazuje się, że urządzenia opisywane przez sklepy jako piece na olej przepracowany, w rzeczywistości powinny mieć inną nazwę.

– Zacząć należy od tego że nie ma pieców na olej przepracowany. Są piece na tzw. paliwo uniwersalne. Czyli np. na olej opałowy, naftę, olej gastronomiczny bądź inne. Oczywiście da się w takim piecu palić także olejem przepracowanym. – mówi Wojciech Kopacz, Menedżer Projektu Bio Service – Nazewnictwo sugerujące, że piec dostosowany został wyłącznie do tego typu paliwa jest więc tylko chwytem marketingowym, wykorzystującym to, że każdy chciałby mieć jak najniższe koszty ogrzewania pomieszczenia. A olej przepracowany w najmniejszym nawet warsztacie jest dostępny „od ręki”. – dodaje Wojciech Kopacz.

Tak naprawdę wydajność pieca, to czy zdaniem producenta jest on nowoczesny itp., nie ma żadnego znaczenia. Tak czy inaczej palenie oleju przepracowanego jest nielegalne w oparciu o przepisy prawa. W Polsce legalnie można palić olejem przepracowanym tylko, jeśli posiada się status spalarni odpadów. Status spalarni pociąga za sobą spełnienie pewnych wymagań oraz uzyskanie pozwoleń – jest to przedsięwzięcie nierealne dla warsztatów naprawiających samochody.

– Dodatkowo spalanie oleju przepracowanego to „okradanie państwa”,  gdyż paliwo wykorzystywane jest bez naliczenia i odprowadzenia podatku akcyzowego. Może to grozić albo wykroczeniem skarbowym albo przestępstwem skarbowym. Zależy jaka jest skala zużycia oleju. – zauważa Wojciech Kopacz z Bio Service.

Ekologiczne konsekwencje palenia olejem silnikowym

W rozmowach branżowych, kiedy pojawia się temat oleju przepracowanego, zwykle zwraca się uwagę na dwie kwestie. Pierwszą jest fakt, że spalanie tego paliwa pozwala zredukować koszty ogrzewania warsztatu, drugą, potencjalne kary nakładane za ten proceder. Mało kto zwraca uwagę na kwestie ekologiczne, czyli wyjaśnienie tego, dlaczego palenie olejem silnikowym jest zabronione.

– Spalanie oleju przepracowanego powoduje emisję do otoczenia wielu toksycznych związków chemicznych i jest przyczyną chorób nowotworowych. Spalenie 1 000 kg (1 tona) oleju w sposób niewłaściwy, np. przy użyciu pieca domowej produkcji lub „udoskonalonego chałupniczo”, emituje ok. 10 kg substancji szkodliwych. Wszystkie toksyczne substancje uwalniane są do powietrza podczas procesu spalania. Oleje zawierają liczne dodatki, które w wyniku eksploatacji zamieniają się w groźne dla zdrowia substancje. W oleju przepracowanym znajdują się silnie trujące metale jak ołów i kadm oraz związki siarki, a także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (tzw. WWA), w tym benzo(a)piren, o udowodnionym działaniu rakotwórczym. – wylicza Wojciech Kopacz, Menedżer Projektu Bio Service.

Co robić z przepracowanym olejem?

Do powyższych wyliczeń warto dodać, że 1 litr oleju silnikowego może skazić nawet 5 000 000 litrów wody. Niebezpieczne dla środowiska jest więc nie tylko spalanie oleju, ale także pozbywanie się go w każdy inny niewłaściwy sposób. Jaki sposób jest więc właściwy?

– Olej przepracowany jest odpadem niebezpiecznym dla środowiska, w związku z tym jego wytwórca – w tym wypadku warsztat samochodowy – powinien przekazać go uprawnionej do przyjęcia odpadów firmie, posiadającej pozwolenie na zbieranie, unieszkodliwienie lub odzysk danego odpadu. – tłumaczy Wojciech Kopacz z Bio Service.

Oddanie oleju dowolnej firmie, nawet za pokwitowaniem, nie zwalnia całkowicie warsztatu z odpowiedzialności za wyprodukowane odpady. Po stronie warsztatu leży upewnienie się, że firma ta posiada udokumentowane pozwolenie na zbieranie, unieszkodliwienie lub odzysk danego odpadu – dopiero wtedy przejmuje ona odpowiedzialność za odebrany odpad. Jeśli tego nie zrobi, wówczas podlega każe pieniężnej.

– Warsztat powinien być na to wyczulony, szczególnie jeśli jest to nieznana mu firma, o lokalnym zasięgu, nie ma o niej słowa w internecie, nie ma też wpisu do BDO. Należy wówczas upewnić się czy firma działa legalnie i dopiero wtedy przekazać jej odpad. Jeśli firma nie ma zezwoleń, a odpad zostanie przekazany – to nadal odpowiada za niego warsztat. Na każdy przekazany odpad trzeba też mieć potwierdzenie w postaci KPO (karty przekazania odpadu), to jedyny dokument potwierdzający, który jest respektowany przez organy kontroli. – dodaje Wojciech Kopacz.

Mamy problem z recyklingiem oleju

Przepracowany olej silnikowy, zgodnie z podejściem prośrodowiskowym, powinien być poddawany powtórnemu przetworzeniu. Statystyki pokazują jednak, że prawidłowe gospodarowanie zużytym olejem silnikowym jest w Polsce dużym problemem. Wielkość polskiego rynku olejowego w obszarze motoryzacyjnym w 2017 r. wyniosła około 130 milionów litrów, dodatkowo w obszarze przemysłu rynek oszacowano na około 120 milionów l. Tymczasem recyklingowi poddano łącznie jedynie około 105 milionów litrów.

Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą szkodliwego wpływu przepracowanego oleju na środowisko oraz działalnością organów przeprowadzających kontrole, niekorzystne statystyki powinny się zmieniać. Już teraz warto pogodzić się z faktem, że ogrzewanie warsztatu piecem na olej przepracowany może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Kiki, 16 listopada 2018, 9:40 7 -4

O tym, że takie piece są nielegalne w stosowaniu dowiedziałem się z motofocusa jakiś czas temu. Wcześniej każdy w takich palił, kontroli nie było, ale skoro teraz zaczęli kontrolować to już raczej nie odpuszczą.

Odpowiedz

Qwerty, 17 listopada 2018, 8:27 33 -7

"Wielkość polskiego rynku olejowego w obszarze motoryzacyjnym w 2017 r. wyniosła około 130 milionów litrów, dodatkowo w obszarze przemysłu rynek oszacowano na około 120 milionów l. Tymczasem recyklingowi poddano łącznie jedynie około 105 milionów litrów."
Brakujące litry zostały spalone przez silniki biorące olej. To że recyklingowi poddano 15 milionów litrów mniej nie oznacza że tyle spalono w piecach. Zostały spalone w kiepskich niemieckich silnikach ale o tym cisza no nie? Bronimy interesu naszych mocodawców? Wp onet wyborcza- jesteście przecież tacy sami...

Odpowiedz

lorks, 17 listopada 2018, 22:36 48 -6

Zgadzam się i tutaj nie ma ekologi ?

Odpowiedz

Wojt, 19 listopada 2018, 7:41 15 0

Wydaje mi się, że dane recyklingu podano dla całego kraju, czyli zarówno motoryzacji jak i przemysłu. Czyli cały rynek to 130+120 = 250 mln litrów. Po odjęciu 105 mln wychodzi, że brakuje 145 mln litrów, a nie 15.

Odpowiedz

@28cali, 22 listopada 2018, 9:22 10 -62

Karać cwaniaczków za zatruwanie środowiska

Odpowiedz

prosty, 22 listopada 2018, 13:09 47 -1

a może ustawodawca zaproponuje podmiotom za oddany olej przepracowany - olej opalowy po niższych,preferencyjnych cenach - problem rozwiązałby się sam

Odpowiedz

Robin, 8 listopada 2019, 21:01 41 -3

W Polsce jakieś ułatwienia dla podatników? Dla menelstwa zawsze. 500+ to symbol. A dla podatnika wysokie podatki i najwyższy na świecie ZUS.

Odpowiedz

Waldek, 3 lutego 2023, 16:08 0 0

Masz 100% racji! Tak to niestety wyglada w tym kraju!!!

Odpowiedz

Marcin, 22 listopada 2018, 13:41 5 -21

Dlaczego jełop piszący ten artykuł napisał "UWAGA NA KONTROLE PIECÓW" Chyba dobrze że kontrolują piece stare syfy diesle itd.

Odpowiedz

.Red, 22 listopada 2018, 14:28 9 -4

Rozumiem, że lepiej byłoby, gdyby napisał, żeby na te kontrole nie uważać?

Odpowiedz

mechanik, 22 listopada 2018, 21:17 19 -2

Firmy zbierające ten zużyty olej, każą sobie za niego płacić. Tymczasem olej ten jest uzdatniany,filtrowany ,odwirowany i wraca na rynek jako rzekomo pełnowartościowy.

Odpowiedz

ytrewq, 23 listopada 2018, 12:07 3 -6

Z tego co się orientuje to firmy albo dopłacają albo odbierają darmowo ten olej więc w czym problem?

Odpowiedz

Seba, 12 stycznia 2021, 20:44 3 -1

Koszt recyklingu oleju i kompletu filtrów z jednego samochodu dla warsztatu to +- 50zl. Nikt nie odbiera oleju za darmo, tym bardziej nikt za to nie dopłaca.

Odpowiedz

alex_zenith, 3 lutego 2022, 10:18 1 0

Firma odbierająca olej przepracowany posiada cennik za taki olej i płaci za niego. Warsztat wystawia fakturę firmie odbierającej olej przepracowany. My tak mamy.

Odpowiedz

ALPEN, 12 lutego 2019, 21:39 30 0

,,niewłaściwy, np. przy użyciu pieca domowej produkcji lub „udoskonalonego chałupniczo”, emituje ok. 10 kg substancji szkodliwych\'\' nie rozumiem tego stwierdzenia w piecu ,,chałupnizym\'\' owszem ale w piecu przystosowanym do spalania oleju?? Podejrzewam, że w normalnym nowym kotle olejowym wcale tak nie jest :) jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze

Odpowiedz

hary-63, 10 marca 2021, 20:38 18 0

Przecież w artykule mowa jest o uszczupleniu akcyzy i przestępstwie karno skarbowym.Kraj może nas okradać,my kraju już nie możemy ,bo do pudła nas zamkną.

Odpowiedz

Stach, 7 stycznia 2022, 7:46 4 0

Myślę, że to nie kraj nas okrada, tylko osoby u władzy. Niestety sami te osoby wybieramy jako społeczeństwo i patrząc na to, jakie są konsekwencje za ujawnione wykroczenia rządzących, to nic się nie zmieni, bo jest na to przyzwolenie społeczne.

Odpowiedz

Dimo, 19 marca 2019, 12:58 2 -11

Na olx pelno firm ktore taki piec oferują. Masakra

Odpowiedz

stani, 17 lipca 2019, 17:09 3 -1

Czytam właśnie o nagrzewnicach również na zużyty olej typu Samir XA,XB , piszą o legalnym spalaniu. Jak to jest. Czy podstawa prawna DZ.U. z dnia 22.p1.2016 , poz 108 jest nadal aktualna , czy nie .

Odpowiedz

Anonim, 9 sierpnia 2019, 11:05 0 -1

Modeko- niestety zgadzamy się z tym, że podejście do tematu spalania olejów przepracowanych w piecach i zamydlanie dosłownie klientom oczu niby certyfikatami, zgodnościami z normami i zgodami na korzystanie z takowych pieców jest jawnym oszustwem i nieświadomi prawa konsumenci dają się nabrać na oferty jedynych ekonomicznych i ekologicznych pieców, co powinno być karane. Sprzedawcy, których mamy ogrom na aukcjach internetowych powinni ponieść konsekwencje prawne i finansowe działania świadomego na szkodę na rzecz środowiska. Musi zostać zmienione prawo względem sprzedających.

Odpowiedz

Miro, 2 czerwca 2020, 23:44 13 -1

Ciekawy jestem zestawienia szkodliwości spalin pomiędzy zgodnym z normami piecem węglowym a wysoko temperaturowym piecem do spalania przepracowanego oleju który z pewnościa emituje szkodliwe związki ale spaliny praktycznie nie są widoczne gołym okiem a nie jak tu jest opisywany jako wyrzucający kłęby czarnego tłustego dymu
Czy aby różnica bardziej nie polegała na braku akcyzy za taki rodzaj paliwa
Przecież producenci olei silnikowych też muszą brać pod uwage to ze olej jest spalany podczas pracy silnika i jego toksyczność też musi być ograniczona do minimum

Odpowiedz

Seba z Nałęczowa, 19 stycznia 2022, 22:28 6 0

trafiłem na Twój komentarz, gdyż właśnie szukałem takich badań / wyników takich eksperymentów porównawczych. Te artykuły są wszystkie w jeden deseń, że z tony oleju przepracowanego to 10kg szkodliwych substancji, itp, itd. Kurw@, to z tony spalonego węgla niby 10kg stokrotek na łące zostanie? 60% ludzi nie potrafi palić węglem, wystarczy popatrzeć na kominy co się z nich emituje. I to jest legalne?

Odpowiedz

Adam, 15 marca 2021, 8:25 14 0

Ten olej po oddaniu do "firmy recyklingowej" jest spalany w takim samym piecu jak ten co robi się w garażu tyle ze trzeba zapłacić podatek oc CO2. Taka jest różnica.

Odpowiedz

Bydgoszczanin, 23 listopada 2021, 12:41 8 0

W Bydgoszczy maja otworzyc wielka spalarnie wszelkich smieci UWAGA: z calej Unii Europejskiej w dawnych zakladach Zachem. Przeciez to jest dopiero zanieczyszczenie!!!
A oni martwia sie o to ze ktos Dieslem jezdzi....

Odpowiedz

Ciubu, 7 stycznia 2022, 0:00 0 -7

Hmm rozumiem że masz diesla....

Odpowiedz

arystoteles, 11 maja 2022, 16:34 1 0

ciubu... to słabe. taki madrala z ciebie. nadajesz sie na prezydenta lub chociaż premiera

Odpowiedz

ewald, 16 września 2022, 23:20 8 -1

Artykuł nie aktualny. Palimy wszystkim oprócz opon J. Kaczyński

Odpowiedz

Vector, 4 października 2022, 20:35 0 0

Obajtek tam wykupuje cały olej przepracowany z większości smażalni w Polsce . Ciekawe dla czego? Pewnie lubi frytki na lekko przepalonym oleju . A my jeździmy później samochodami i dziwimy się dla czego czek engine wyskakuje . I dla czego więcej pali. Oto rozwiązanie zagadki . A ktos będzie mi tu mówił o ekologii i grzywach .

Odpowiedz

Polak, 4 stycznia 2023, 17:59 1 0

Nie wierzcie w pseudo ekologie tu chodzi tylko o to do czego zresztą autor tego artykułu się przyznał paląc tym olejem nie płacisz akcyzy czyli złodziejski rząd traci i nie może ciebie okraść.

Odpowiedz