Międzynarodowe targi branży części, napraw oraz wyposażenia warsztatowego urosły w siłę. Po pandemicznych spadkach nie ma już śladu – producenci i dystrybutorzy z całego świata znacznie zwiększyli swoje zaangażowanie w targi Automechanika – w porównaniu do poprzednich edycji tego wydarzenia. Przedstawiamy zdjęcia wybranych stoisk targowych wraz z krótkimi opisami firm.
Ponad 4 tysiące firm z całego świata na targach Automechanika 2024
Według nieoficjalnych (na razie niepotwierdzonych przez organizatora) informacji, na tegorocznej Automechanice swoje oferty zaprezentowało 4200 firm z całego świata (ponad 80 krajów). To o prawie półtora tysiąca więcej niż w czasie poprzedniej edycji – Automechanika 2022. Powrót czasu świetności frankfurckich targów naszej branży wyjaskrawia także liczba zwiedzających. Wystawcy, z którymi rozmawialiśmy zgodnie twierdzili, że w tym roku przeprowadzą wyjątkowo wiele spotkań biznesowych. We Frankfurcie coraz liczniej wystawiają swoje stoiska także polskie firmy, w tym roku jest ich około 200.
Powodów tak dużego zainteresowania targami Automechanika jest co najmniej kilka. Z pewnością w 2024 r. świat otrząsnął się już na dobre po pandemii, która w 2022 r. nadal miała wpływ na obniżenie frekwencji. Poza tym model przejścia biznesowych relacji wyłącznie do strefy online’owej nie sprawdził się, a przedstawiciele firm zaczęli ponownie doceniać wartość bezpośrednich spotkań. Automechanika spopularyzowała także swoją markę na nowych rynkach – w gronie wystawców znajdziemy znacznie więcej niż niegdyś firm z Azji czy Ameryki. Wspomnieć należy także o roli trwającej transformacji mobilności. Na rynku pojawiło się wiele firm dotychczas niezwiązanych z motoryzacją. Popularyzacja nowych napędów zmusza także producentów czy dystrybutorów do poszukiwania nowych partnerstw biznesowych.
Automechanika 2024: stoiska targowe
AIC Germany Jürgen Liebisch GmbH
Firma Jürgen Liebisch GmbH założona w 1975 roku w Hamburgu wystawiła bogate portfolio swojej marki. W ofercie znajduje się 100 grup produktów i ponad 13 000 pozycji, czyli elementy niemal całego samochodu. Chociaż wystawa “na żywo” nie była bardzo duża, to bogaty katalog można było przejrzeć w formie wirtualnego “kiosku”.
Aisin
Japońska korporacja, poza swoimi nowościami, wystawiła także model samochodu obrazujący, jak dużo elementów firma produkuje dla branży motoryzacyjnej.
AJS Parts
AJS Parts, czyli polski dystrybutor części zamiennych, wystawił się ze swoimi produktami z katalogu. Stoisko było bardzo pokaźne, a oferta niezwykle szeroka: od wałów i łączników wałów napędowych, przez elementy silnika, aż po sprzęgło i części układu dolotowego. Nie zabrakło także drobnych części i nawet chłodnic.
Antałex
Największy europejski producent regenerowanych tylnych belek zawieszenia do marek takich jak Peugeot, Citroen, Renault, Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Opel i Ford, przedstawił swoje zaawansowane rozwiązania w zakresie regeneracji osi. Wąska specjalizacja w regeneracji tylnego zawieszenia pozwoliła Antałex zdobyć pozycję lidera na rynku europejskim. Firma oferuje szeroki asortyment, w tym zarówno najpopularniejsze modele osi, jak i te mniej standardowe, a także realizuje duże zamówienia hurtowe.
Arnott
Na targach Automechanika firma Arnott zaprezentowała swoje zaawansowane rozwiązania w dziedzinie zawieszeń pneumatycznych. W ofercie znalazły się amortyzatory, sprężyny pneumatyczne oraz kompresory, przeznaczone do pojazdów luksusowych i SUV-ów. Arnott skupił się na prezentacji swoich produktów jako wysokiej jakości zamienników dla systemów zawieszenia pneumatycznego stosowanych w pojazdach marek premium. Firma podkreśliła trwałość i precyzję swoich rozwiązań, a także łatwość montażu, co przyciągnęło uwagę warsztatów specjalizujących się w naprawach układów zawieszenia. Targi były dla Arnott okazją do nawiązania kontaktów z klientami i zaprezentowania swojej oferty w globalnym kontekście.
Auto Partner SA
Polski dystrybutor części zamiennych i wyposażenia warsztatowego zaprezentował przekrój swojej oferty, skupiając się przede wszystkim na markach własnych – MaXgear, ROOKS i Quaro. MaXgear i Quaro to marki części samochodowych wielu systemów, natomiast marka ROOKS dostarcza przede wszystkim narzędzia i akcesoria dla profesjonalistów.
AutoPart
Firma skupiła się na prezentacji swojej oferty akumulatorów przeznaczonych zarówno do samochodów osobowych, jak i pojazdów użytkowych. Wśród produktów wyróżniały się akumulatory AGM i EFB, które charakteryzują się wysoką wydajnością i długą żywotnością. Targi stanowiły dla Autopart doskonałą okazję do zaprezentowania swojego portfolio i nawiązania kontaktów z nowymi klientami i partnerami.
Autos
Firma Autos, czyli dystrybutor części zamiennych do pojazdów ciężarowych i użytkowych z bogatą siecią sklepów w całej Polsce (i nie tylko), na swoim stanowisku przede wszystkim zapraszała do współpracy i chętnie chwaliła się dotychczasowymi osiągnięciami. Można było także “przekartkować” elektroniczny katalog udostępniony dla uczestników targów.
AS-PL
Ekspozycja prezentowała przekrój oferty polskiego producenta alternatorów i rozruszników. Firma zwróciła uwagę na podejmowaną przez siebie kwestię regeneracji części, która jest zgodna z obecnymi trendami rynkowymi, wspieranymi przez Unię Europejską. Na stoisku odbywały się z spotkania z biznesowymi partnerami.
Banner
Na targach Automechanika firma Banner zaprezentowała swoje zaawansowane akumulatory i rozwiązania z zakresu magazynowania energii. W ofercie znalazły się produkty do zastosowań w pojazdach osobowych, ciężarowych i pojazdach specjalistycznych. W sercu stoiska Bannera znalazła się alpejska chatka, w której serwowane były ciepłe posiłki dla odwiedzających. Targi były okazją do zaprezentowania nowych produktów oraz nawiązania relacji z klientami i partnerami.
BBB Industries
Amerykański koncern BBB wystawił duże stoisko, na którym pokazał aż 9 marek ze swojej oferty (więcej informacji). Na osobnym stoisku prezentowane były za to wyroby firmy Budweg, zajmującej się regeneracją zacisków hamulcowych.
Beissbarth Automotive Testing Solutions
Na targach Automechanika firma Beissbarth Automotive Testing Solutions zaprezentowała swoje zaawansowane systemy diagnostyczne i rozwiązania do testowania pojazdów. Wśród kluczowych produktów znalazły się urządzenia do precyzyjnej kalibracji systemów ADAS, testery hamulców oraz wyposażenie do geometrii kół. Firma wykorzystała targi do nawiązania nowych relacji handlowych i zaprezentowania swoich najnowszych innowacji szerokiemu gronu profesjonalistów z branży.
BGA
Brytyjski producent części zamiennych BGA wystawił się na bardzo pokaźnym stoisku. Firma specjalizuje się w częściach do silnika: są to głównie elementy dotyczące rozrządu, ale nie tylko. Można było obejrzeć cały model V8, przejrzeć nowości produktowe, sprawdzić katalog, a nawet zatrzymać się przy kawiarni stworzonej specjalnie dla klientów.
Bilstein
W trakcie targów firma bilstein zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania w dziedzinie układów zawieszenia. Szczególną uwagę zwrócono na amortyzatory i systemy zawieszeń, które są przeznaczone zarówno do pojazdów sportowych, jak i standardowych samochodów osobowych. Firma podkreśliła swoje innowacyjne technologie, takie jak regulowane zawieszenia czy amortyzatory przeznaczone do tuningu. Targi były dla firmy okazją do zaprezentowania swoich rozwiązań szerokiemu gronu odbiorców oraz do nawiązania nowych kontaktów.
BORG
Na targach Automechanika Frankfurt 2024, firma BORG Automotive zaprezentowała szeroką gamę rozwiązań dla rynku części zamiennych. Wśród głównych produktów znalazły się turbosprężarki, zawory recyrkulacji spalin (EGR) oraz systemy chłodzenia. Firma pokazała również technologie zapłonowe, systemy zarządzania termicznegooraz nowe, bardziej ekologiczne opakowania.
BORG Automotive Newman
BORG Automotive Newman, czyli niedawno przejęty przez grupę BORG SBS Automotive, to firma zaopatrująca rynek części zamiennych pod markami Eurobrake i NK. Na stoisku firmy można było znaleźć liczne części z katalogu, zwłaszcza warianty dotyczące hamulców i podwozi, ale nie tylko.
BorgWarner
Ogromne stoisko producenta zawierało przekrojową prezentację oferty, ale i bogatą pulę nowości. Chodzi tu między innymi o najnowszą ofertę łańcuchów rozrządu, tarcz ciernych, modułów mechatronicznych do sprzęgieł podwójnych oraz falowników. Ważną częścią oferty firmy na targach były także rozwiązania w dziedzinie turbosprężarek oraz zawory recyrkulacji spalin (EGR) i chłodnice, jak i części układu zapłonowego (marka BERU).
Bosch
Bosch był jednym z większych wystawców na targach Automechanika 2024. Większość stoiska obejmowały produkty diagnostyczne: komputery, czy maszyny mające zoptymalizować pracę przy ustawianiu zbieżności. Na miejscu można było znaleźć także urządzenia do serwisu i nabijania klimatyzacji oraz elektronikę (np. profesjonalne mierniki) i produkty dla samochodów elektrycznych.
Brembo
Na targach Automechanika Frankfurt 2042 firma Brembo zaprezentowała kilka nowości. Wśród nich znalazły się m.in. ceramiczno-karbonowe tarcze hamulcowe czy nowe zestawy Beyond Greenance Kit, zgodne z normą EURO7. Więcej o premierach Brembo napiszemy w osobnym artykule.
CarPassion
Polska firma CarPassion zajmuje się produkcją szeroko pojętej gamy akcesoriów samochodowych. Wytwarza plandeki na samochody, motocykle oraz akcesoria skórzane takie jak mieszki, gałki czy nakładki na kierownicę. Całość produkcji znajduje się w Krakowie, firma stara się pozyskiwać półprodukty od lokalnych dostawców.
CASTEX
Obecność na targach pozwoliła CASTEX na zaprezentowanie swojej oferty szerszemu gronu odbiorców oraz nawiązanie nowych kontaktów biznesowych w branży motoryzacyjnej. Firma CASTEX zdobyła uznanie w branży dzięki dostarczaniu rozwiązań, które usprawniają codzienną pracę w warsztatach. W ich ofercie znajdują się między innymi: montażownice, wyważarki oraz podnośniki.
Castrol Filters
Stosunkowo nowa marka na rynku części zamiennych dostarcza filtry samochodowe, licencjonowane przez znanego producenta olejów silnikowych – markę Castrol. Obecnie w jej ofercie znajdziemy filtry olejowe, powietrza, paliwa i kabiny, pokrywające zapotrzebowanie znacznej części europejskiego parku samochodowego. Firma zapowiada rychły rozwój oferty.
CER MOTOR Sp. Z.O.O.
Polski dystrybutor części CER MOTOR zaprezentował na swoim stoisku bardzo szeroki zakres ze swojego katalogu. Na wystawie znalazły miejsce głowice, wałki rozrządu, wały korbowe, układy elektroniczne i nawet kolektory wydechowe.
Cojali S.L.
Cojali S.L. to hiszpańska firma, która specjalizuje się w rozwiązaniach technologicznych dla sektora motoryzacyjnego. Produkuje zaawansowane narzędzia diagnostyczne, głównie pod marką Jaltest, który jest jednym z najbardziej znanych rozwiązań diagnostycznych dla ciężarówek, naczep, autobusów, pojazdów rolniczych, budowlanych oraz maszyn specjalnych. Cojali dostarcza również części zamienne układów chłodzenia, elektroniki oraz elementy systemów telematycznych.
Continental Aftermarket & Services
Stoisko Continental Aftermarket zostało zaopatrzone w liczne elementy z katalogu firmy. Na miejscu mogliśmy znaleźć nie tylko elementy układu hamulcowego, ale też paski wielorowkowe i akumulatory. Zaprezentowano także płyn hamulcowy ATE SECUBRAKE.
Corteco
Corteco zaprezentowało swoje rozwiązania w zakresie uszczelnień i części zamiennych. W ofercie znalazły się uszczelki silnikowe, uszczelki do układu chłodzenia oraz komponenty do systemów napędowych. Firma podkreśliła znaczenie wysokiej jakości uszczelnień w kontekście obniżania kosztów eksploatacji i zwiększania niezawodności pojazdów. Targi były okazją do nawiązania kontaktów z klientami i partnerami z branży motoryzacyjnej.
CTR
Swoje ciekawostki przedstawiło CTR. Najbardziej docenianą przez firmę nowość jest HSL, czyli stabilizatory stworzone z aluminium, według producenta lżejsze i trwalsze od stalowych odpowiedników.
Cummins
Północnoamerykańska marka zaprezentowała stoisko bogate w nowości. Wśród nich były między innymi nowe technologie układów hamulcowych dla ciężarówek, autobusów i przyczep. Części zostały dodane także do katalogu dostępnego na stronie Meritor Parts Xpress.
DACO
Firma DACO, uczestnicząca w targach Automechanika, zaprezentowała swoją szeroką ofertę części zamiennych do samochodów, w tym elementy układu hamulcowego i zawieszenia. Targi były dla DACO okazją do wzmocnienia relacji handlowych oraz prezentacji nowych produktów i technologii, które mają na celu zapewnienie długiej żywotności oraz bezawaryjnej pracy pojazdów.
Denckermann Sp. Z.O.O.
Swoje możliwości i szeroki katalog części pokazała także firma Deckermann. Dystrybutor i producent części pochwalił się licznymi produktami, które są dostępne w katalogu: od filtrów, do amortyzatorów. Stoisko było także bogate w papierowe broszury, a przedstawiciele otwarci na nowe współprace.
Delphi
Na targach Automechanika firma Delphi Technologies, marka należąca do Phinia, zaprezentowała m.in. bolid F1. W centrum uwagi znalazły się innowacyjne systemy zarządzania silnikiem oraz technologie związane z elektryfikacją pojazdów. Firma wykorzystała targi do nawiązania kontaktów biznesowych oraz przedstawienia swoich rozwiązań specjalistom z branży motoryzacyjnej, podkreślając swoje zaangażowanie w rozwój technologii przyszłości, takich jak elektryfikacja i systemy ADAS.
DRiV
Firma DRiV zaprezentowała produkty swoich głównych marek, takich jak Monroe, Moog, i Champion. Oferta obejmowała elementy układu zawieszenia, hamulcowego oraz napędowego. DRiV skupił się na innowacjach zwiększających wydajność i trwałość części zamiennych oraz ogłoszeniu rozbudowy oferty w ramach swoich marek.
Dr. Motor Automotive
Kolejny producent części obecny na targach Automechanika to Dr. Motor Automotive. Na stoisku można było obejrzeć cyfrowy katalog oraz model silnika, który zawierał elementy produkowane przez firmę.
Elring
Firma Elring zaprezentowała swoje produkty z zakresu uszczelnień i elementów silnikowych. W ofercie znalazły się uszczelki oraz inne elementy wykorzystywane w naprawach silników. Firma Elring postanowiła pokazać swoje kompetencje, którymi zawsze chętnie dzieli się z klientami – stąd obecność na stoisku stanowiska warsztatowego. Targi były dla Elring okazją do nawiązania nowych relacji biznesowych oraz zaprezentowania swojego doświadczenia i wiedzy w branży motoryzacyjnej.
E-Moto
E-Moto, to polska firma specjalizująca się w dystrybucji części do samochodów francuskich (i pochodnych tak jak Fiat i inne w koncernie Stellantis). Dystrybutor zadbał o to, by na swoim stoisku mieć bogaty papierowy katalog oraz bogatą wystawę produktów na żywo.
Ferdinand Bilstein
Stoisko Ferdinand Bilstein bardzo zapraszało do odwiedzenia. Korporacja przedstawiła tylko nieliczne części, nadrabiając katalogami. Poza tym uzupełnili miejsce zielenią, barem i stolikami, przy których można było porozmawiać z przedstawicielami.
Fischer Automotive
Wśród polskich wystawców można było znaleźć także Fischer Automotive, czyli producenta elementów dla układów wydechowych i nie tylko. Na stoisku mogliśmy zobaczyć wystawę oringów, uszczelek (w tym też pod głowicę), przewodów, czy złączek rur.
Gates
Firma Gates zaprezentowała między innymi swoje paski rozrządu i wielorowkowe, kluczowe produkty w ofercie. Wystawione rozwiązania skupiały się na zapewnieniu wysokiej trwałości i niezawodności w różnych warunkach pracy silników. Gates przedstawił nowości technologiczne w konstrukcji pasków, które mają na celu optymalizację wydajności układów napędowych oraz zmniejszenie ryzyka awarii. Targi stanowiły okazję do zaprezentowania nowych produktów i omówienia z klientami zastosowań w nowoczesnych pojazdach.
Goodyear Car Accessories
Swego rodzaju ciekawostką targów było stoisko marki należącej do koncernu oponiarskiego. W jej ofercie znajdziemy szeroką gamę akcesoriów i gadżetów samochodowych – narzędzi do drobnych napraw i konserwacji pojazdów, pokrowców i dywaników samochodowych, pompek i kompresorów itp.
GROUPAUTO International
GROUPAUTO International, jedna z największych globalnych sieci dystrybutorów części motoryzacyjnych, przedstawiła swoją ofertę skierowaną do warsztatów i serwisów motoryzacyjnych. Firma skupiła się na promowaniu swoich partnerów, oferujących szeroki wachlarz części zamiennych, akcesoriów oraz narzędzi warsztatowych dla pojazdów osobowych i ciężarowych. GROUPAUTO International podkreśliła swoją pozycję na rynku dzięki rozbudowanej sieci dystrybucji, wsparciu technicznemu oraz innowacyjnym rozwiązaniom logistycznym, które umożliwiają szybkie dostawy części na całym świecie. Targi były okazją do wzmocnienia relacji z partnerami biznesowymi i zdobycia nowych klientów w branży motoryzacyjnej.
Hart
Na targach Automechanika firma Hart zaprezentowała swoją szeroką ofertę części zamiennych i akcesoriów motoryzacyjnych, obejmującą m.in. elementy układu hamulcowego, zawieszenia, filtry oraz komponenty silnikowe. Hart, znany z dostarczania produktów do różnorodnych marek pojazdów, skupił się na jakości i dostępności części, co ma na celu wspieranie warsztatów samochodowych i dystrybutorów w szybkim i skutecznym serwisowaniu pojazdów. Udział w targach pozwolił firmie na pokazanie swojej rozbudowanej oferty i nawiązanie nowych relacji handlowych.
Hella Gutmann
Nie sposób nie wspomnieć o rozmachu stoiska Helli. Na miejscu mogliśmy znaleźć, poza licznymi produktami, wystawy związane z elektroniką, bar, maszyny dla diagnostów i nawet ładowarki i rozwiązania dla samochodów elektrycznych. Hella obchodziła w tym roku swoje 125 urodziny, dlatego wieczorem byliśmy uczestnikami koncertu zorganizowanego przez producenta.
Hengst
Podczas targów Automechanika firma Hengst przedstawiła swoje zaawansowane technologie filtracyjne dla sektora motoryzacyjnego. W ofercie znalazły się filtry oleju, paliwa, powietrza oraz kabinowe, dedykowane zarówno pojazdom osobowym, jak i użytkowym. Hengst wykorzystał targi do podkreślenia swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój oraz do nawiązania kontaktów z kluczowymi partnerami branżowymi.
HEPU
Znany niemiecki producent pomp cieczy chłodzącej HEPU, na swoim stoisku zaskoczył ciekawą ekspozycją. Podświetlony “globus” wypełniony licznymi częściami zamiennymi mocno zwrócił na siebie uwagę. Na stoisku mogliśmy znaleźć różne produkty: poza oczywiście pompami wody i elementami układu chłodzącego, były też między innymi łańcuchy rozrządu z napinaczami.
Herth+Buss Fahrzeugteile
Herth+Buss Fahrzeugteile to niemiecka firma specjalizująca się w częściach zamiennych do samochodów. Pod marką Jakoparts, oferuje szeroki asortyment części elektrycznych i elektronicznych, takich jak czujniki, przełączniki czy przekaźniki, głównie do pojazdów azjatyckich. Marka Elparts dostarcza z kolei różnorodne części zamienne, m.in. systemy oświetlenia, pióra wycieraczek oraz kable, przeznaczone zarówno do pojazdów europejskich, jak i azjatyckich.
Hutchinson
Firma Hutchinson, producent systemów pasowych i przeniesienia napędu oraz części antywibracyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego, zaprezentował swoją gamę produktów do samochodów osobowych, jak i pojazdów użytkowych i ciężarowych. Targi Automechanika we Frankfurcie stanowią doskonałą okazję do rozmów z obecnymi partnerami jak i nawiązania nowych kontaktów handlowych. Zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się m.in. specjalnie wzmocnione paski do samochodów z napędem hybrydowym.
Infopro Digital Automotive
Infopro Digital Automotive, czyli jeden z większych i czołowych dostawców oprogramowania w branży motoryzacyjnej, zaprezentował całkiem pokaźne stoisko. Firma postawiła na katalogi z ofertą dla warsztatów i klientów. Warto też wspomnieć o doskonałym dopełnieniu w postaci niewielkiego pojazdu trójkołowego z pyszną, włoską kawą serwowaną interesantom.
KAMAR
KAMAR to jeden z kilku polskich producentów oświetlenia, który zdecydował się na udział w targach we Frankfurcie. Na stoisku można było się zapoznać z szeroką ofertą lamp do pojazdów ciężarowych – tylnych, obrysówek oraz lamp roboczych. Zaprezentowano po raz pierwszy nową markę reflektorów drogowych LED – X-SPIDER.
Kamoka
Kamoka w tym roku skupiła się na licznych elementach dla samochodów elektrycznych. Na stoisku mogliśmy znaleźć między innymi produkty dla Tesli i innych modeli napędzanych “prądem”. Przedstawiono także istniejące już wcześniej portfolio marki, w tym też części dla samochodów produkowanych od lat.
Kärcher
Na targach Automechanika firma Kärcher zaprezentowała swoje rozwiązania do czyszczenia pojazdów i warsztatów. W ofercie znalazły się nowoczesne myjki ciśnieniowe, odkurzacze, systemy do czyszczenia wnętrz pojazdów oraz sprzęt do utrzymania czystości w warsztatach motoryzacyjnych. Kärcher skupił się na innowacyjnych technologiach, które zapewniają efektywne i oszczędne czyszczenie, a także na rozwiązaniach przyjaznych dla środowiska.
Kutnak Automotive
Firma Kutnak Automotive zaprezentowała swoją ofertę na targach Automechanika, skupiając się na dystrybucji części zamiennych do pojazdów. Stoisko firmy było zaprojektowane w minimalistycznym stylu, co pozwalało odwiedzającym skupić się na ekspozycji kluczowych produktów, takich jak alternatory i rozruszniki. Kutnak Automotive podkreślało swoją rolę jako dostawcy części dla różnych marek i modeli pojazdów, oferując rozwiązania dostosowane do potrzeb profesjonalistów z branży motoryzacyjnej. Przedstawiciele Kutnak Automotive byli dostępni do rozmów na temat oferty, dyskusje dotyczyły także obecnych trendów na rynku oraz dalszych planów firmy związanych z dystrybucją i współpracą na rynku europejskim.
Liqui Moly
Producent olejów silnikowych i różnorodnej chemii motoryzacyjnej zaprezentował niemal wszystkie swoje linie asortymentowe na obszernym stoisku. Poza olejami do samochodów osobowych i motocykli, we Frankfurcie można było zapoznać się z ofertą chemii motoryzacyjnej Liqui Moly, dodatków do paliwa oraz płynów przekładniowych (także do samochodów elektrycznych). Marka promowała również metodę dynamicznej wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów.
Lumag
Lumag, polska firma produkująca elementy układu hamulcowego od 1988 roku, także zdecydowała się na dość duże stoisko na targach Automechanika. Na miejscu mogliśmy zwiedzić wyciąg z katalogu, składający się między innymi z klocków, tarcz i zacisków.
MAHLE
Stoisko MAHLE obfitowało w nowości. Firma chwaliła się swoją nową kampanią marketingową, bazującą na znanych bohaterach filmowych i tytułach z Hollywood. Prócz tego odbyła się konferencja prezentująca aktualne portfolio firmy oraz zupełne nowinki, w tym maszyny do klimatyzacji, urządzenia badające sprawność baterii w samochodach elektrycznych, czy narzędzia dla diagnostów.
Marelli Aftermarket
Ciekawostką stoiska Marelli był specjalny tunel, w którym przedstawiono nowatorskie technologie w portfolio firmy, w zakresie których firma współpracuje z producentami samochodów. Nie zabrakło także oczywiście przekrojowego przedstawienia produktów aftermarketowych – oświetlenia, filtrów, tarcz i klocków hamulcowych czy akumulatorów.
Marketparts.com SAS
Marketparts.com zaprezentowała swoje rozwiązania w zakresie dystrybucji części zamiennych i akcesoriów motoryzacyjnych. Specjalizująca się w sprzedaży online, Marketparts.com jest platformą handlową dla dystrybutorów i producentów części. Firma skupiła się na promowaniu swoich usług e-commerce, które umożliwiają szybki dostęp do części oraz usprawniają proces zamówień i dostaw. Targi stanowiły okazję do przedstawienia swoich platform sprzedażowych i nawiązania nowych relacji z partnerami biznesowymi oraz klientami w branży motoryzacyjnej.
Martex
Martex, polski dystrybutor części do samochodów ciężarowych, przyczep oraz autobusów z ponad 30-letnim stażem na rynku, swoje stoisko miał na hali 6.1. Przedstawiciele firmy chętnie zapraszali na rozmowy. Martex oferuje podzespoły od około 700 producentów i dostawców, co sumuje się do ogromnego katalogu składającego się z ponad 90 tysięcy referencji.
MEYLE
Na targach Automechanika firma MEYLE zaprezentowała swoje części zamienne do pojazdów, w tym elementy zawieszenia, układu kierowniczego, hamulcowego oraz chłodzenia. W centrum uwagi znalazły się produkty z linii MEYLE-HD, charakteryzujące się zwiększoną trwałością i lepszą wydajnością w porównaniu do standardowych części. Firma zaprezentowała także kompletną płytę podłogową wraz z zawieszeniem z samochodu Tesla Model S. Obecność MEYLE na targach była okazją do przedstawienia swojej oferty szerokiej grupie specjalistów z branży motoryzacyjnej oraz nawiązania nowych kontaktów handlowych.
MotoRad
Amerykańska firma specjalizuje się w elementach systemów zarządzania termicznego. Kojarzona jest głównie z szeroką ofertą termostatów, ale stale wprowadza do oferty nowe produkty dla rynku aftermarket, takie jak korki wlewu paliwa, oleju czy płynu chłodniczego oraz czujniki położenia wałka rozrządu i wału korbowego.
MultiPartsEurope.com
Firma Multiparts Europe Ltd. zaprezentowała swoją ofertę części zamiennych oraz akcesoriów motoryzacyjnych, skupiając się na rozwiązaniach dla różnych segmentów rynku. W ofercie znalazły się części do układów hamulcowych, zawieszenia, a także elementy układów napędowych i silnikowych. Targi były okazją do zaprezentowania szerokiego asortymentu produktów marki.
M-TECH
Polski producent oświetlenia zaprezentował przekrój swojej oferty, a także kilka nowości. Wśród nich znalazły się m.in. lampy robocze wykonane w technologii laserowej czy nowe retrofity LED, wyróżniające się wyjątkowo wysokim natężeniem światła oraz kompaktowymi wymiarami. Wiele produktów można było przetestować, dzięki specjalnym wystawkom.
Nissens, AVA Cooling, Highway Automotive
Po raz pierwszy na targach we Frankfurcie firma Nissens przygotowała wspólne stanowisko z markami wcielonymi do koncernu w 2020 r. Asortyment części AVA oraz Highway uzupełnia portfolio Nissensa w zakresie układów chłodzenia. Na stoisku zaprezentowano przede wszystkim części chłodnicze, w tym te przeznaczone do pojazdów elektryfikowanych, ale i elementy poszerzające ofertę Nissens o nowe kategorie, np. zawory EGR czy czujniki.
Nortec
Wśród oferowanych produktów znalazły się innowacyjne urządzenia do precyzyjnej kalibracji systemów wspomagania kierowcy, takich jak kamery, radary i czujniki. Nortec podkreślił znaczenie swojej technologii w zapewnieniu bezpieczeństwa i dokładności działania nowoczesnych systemów w pojazdach. Obecność na targach była okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć firmy oraz nawiązania kontaktów z profesjonalistami z branży.
NPR of Europe
NPR of Europe, podczas tegorocznych targów, przedstawiło swoje produkty, skupiając się głównie na częściach do silników. Stoisko charakteryzowało się prostym, funkcjonalnym designem, a przedstawiciele firmy byli dostępni do rozmów i odpowiedzi na pytania dotyczące oferty. Była to okazja do zapoznania się z ich aktualnymi produktami oraz do rozmów na temat dalszego rozwoju na rynku europejskim.
NRF
Firma podczas targów skupiła się na rozmowach z partnerami biznesowymi oraz premierach, które były sukcesywnie ogłaszane w trakcie wydarzenia. Stanowią one aż sześć nowych grup produktów, które wzbogacą ofertę obejmującą już teraz ponad 12 tysięcy części do chłodzenia silnika i klimatyzacji. Więcej o wspomnianych premierach napiszemy w osobnym materiale.
NTN Europe
W ofercie NTN Europe prezentowanej na targach znalazły się łożyska kół, piasty oraz elementy przegubów, które zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu trwałości i wydajności w różnych warunkach eksploatacji. NTN Europe podkreśliła swoje zaangażowanie w rozwój rozwiązań, które poprawiają efektywność pojazdów, szczególnie w kontekście nowoczesnych systemów napędowych.
OMP Aftermarket
OMP Aftermarket, czyli odnoga włoskiej firmy OMP (Officine Mazzocco Pagnoni) wystawiło swoje propozycje produktów przygotowanych dla różnych marek samochodów. Na stoiskach mogliśmy podziwiać pompy wody, uszczelki i inne elementy mechaniczne.
Orlen Oil
Nie zabrakło prawdopodobnie najsłynniejszego polskiego producenta olejów, czyli Orlen Oil. Na stoisku firmy zaprezentowano model silnika, który pokazywał dokładnie przepływ oleju po poszczególnych elementach. W szklanej gablocie można było zapoznać się także z aktualną ofertą produktową.
OSRAM
Stoisko OSRAM zaprezentowało bardzo produktów. Chodzi o LED-owe (i nie tylko) żarówki, które dopasujecie nie tylko do samochodów nowych, ale także klasycznych (niestety niehomologowany w Polsce Retrofit), do rowerów oraz do samego warsztatu. Nowe lampki będą mogły się teraz ładować bezprzewodowo na magnetycznym docku, z możliwością powieszenia na ścianie, z dala od brudu i zgiełku. OSRAM prezentował także serię halogenowych Nightbreakerów i żarówek “eco”, które mają świecić znacznie dłużej. Na stoisku można było znaleźć też ładowarki, startery i panele solarne dla kamperów.
Petronas
Firma poza ofertą olejów silnikowych, zaprezentowała produkty dla pojazdów elektrycznych, w tym płyny PETRONAS Iona. Na ekspozycji znalazła się gama środków smarnych PETRONAS Tutela, zaprojektowanych z myślą o nowoczesnych pojazdach oraz zupełnie nowy produkt, czyli Syntium X – gama olejów, stworzona z myślą o potrzebach starzejącej się floty pojazdów w Europie.
Philips
Na targach Automechanika firma Philips zaprezentowała swoją ofertę produktów związanych z oświetleniem samochodowym. Stoisko przyciągało uwagę dużym logo i nowoczesnym, dobrze zorganizowanym designem. Zwiedzający mogli zapoznać się m.in. z najnowszą linią żarówek LED serii Ultinon Pro6000, która ma na celu poprawę widoczności na drodze. Przedstawiciele firmy byli dostępni, aby omówić zastosowania technologii oświetleniowych Philipsa, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo i komfort kierowców. W trakcie wydarzenia kładziono nacisk na innowacje oraz potencjalne korzyści z wprowadzenia zaawansowanych rozwiązań świetlnych na rynku motoryzacyjnym.
Phillips
Amerykańska firma specjalizuje się w dostarczaniu produktów elektrycznych – głównie złączy, przewodów oraz komponetów do obsługi systemów oświetlenia i hamulcowych w ciężarówkach i naczepach oraz asortymentu związanego z pneumatyką pojazdową. We Frankfurcie producent zaprezentował przekrój swojej oferty, a także nowe produkty – wśród nich panele fotowoltaiczne, umożliwiające doładowanie i podtrzymanie w trybie pracy akumulatorów w pojazdach. Firma posiada swoją fabrykę w Polsce – w Chechle, pod Pabianicami (woj. łódzkie).
Prestolite Electric
Prestolite Electric to globalny producent i dostawca między innymi elementów elektronicznych, alternatorów i rozruszników. Na swoim stoisku pokazywali swoje możliwości i ofertę katalogową.
Purflux
Na targach Automechanika Frankfurt 2024 marka Purflux przedstawiła swoje nowości w dziedzinie filtracji dla przemysłu motoryzacyjnego. Targi w tym roku skupiły się na transformacji branży motoryzacyjnej, w tym na takich aspektach jak elektryfikacja, zrównoważony rozwój, cyfryzacja oraz sztuczna inteligencja. Purflux, jako znana marka w segmencie filtrów, promowała rozwiązania dostosowane do nowoczesnych pojazdów, szczególnie pod kątem efektywności energetycznej i ochrony środowiska.
PZL Sędziszów
W prezentowanej ofercie znalazły się filtry powietrza, oleju, paliwa oraz kabinowe. PZL Sędziszów podkreślił znaczenie swoich produktów w poprawie wydajności i długowieczności pojazdów. Targi stanowiły doskonałą okazję do przedstawienia innowacji technologicznych oraz rozmów biznesowych z potencjalnymi partnerami.
Ravenol
Producent środków smarnych eksponował nie tylko portfolio swoich produktów, ale także zawarte współprace i partnerstwa motosportowe. Firma angażuje się we wsparcie wyścigów Formuły 1, rajdów terenowych czy wyścigów serii DTM.
Sasic
Firma Sasic zaprezentowała swoje rozwiązania w zakresie części zamiennych i akcesoriów motoryzacyjnych. W ofercie znalazły się m.in. elementy układu zawieszenia, uszczelki, elementy układu hamulcowego oraz różne komponenty do serwisowania pojazdów. Sasic skupił się na prezentacji innowacyjnych rozwiązań poprawiających trwałość i wydajność części, podkreślając ich zastosowanie w różnych typach pojazdów. Targi były dla firmy okazją do przedstawienia swojej oferty szerszemu gronu specjalistów oraz do nawiązania nowych relacji biznesowych.
Schaeffler
Dużym stoiskiem na Forum pochwalił się Schaeffler. Można było na nim znaleźć liczne części oraz przekroje elementów pracujących w samochodzie. To jednak nie wszystko: na zewnątrz, przed wejściem, firma wystawiła także prototyp autonomicznego busa tworzonego w partnerstwie z VDL oraz ciężarówkę z symulatorami wyścigowymi na przyczepie.
SEG Automotive
Firma SEG Automotive specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych systemów elektronicznych i mechanicznych dla motoryzacji. Oferuje produkty, takie jak alternatory, rozruszniki i systemy zarządzania energią. Mocno angażuje się także w rozwój technologii napędów hybrydowych i elektrycznych.
Shell
Firma Shell pokazała aktualną ofertę środków smarnych, w tym ulepszoną ofertę podmarki Rimula, przeznaczoną do stosowania w silnikach pojazdów ciężarowych. Shell pochwalił się także współpracą z teamem Ferrari, startującym w wyścigach Formuły 1.
Sidem
Na targach firma Sidem przedstawiła swoją ofertę elementów układu kierowniczego i zawieszenia. Wśród produktów znalazły się wahacze, drążki kierownicze, końcówki drążków oraz sworznie wahaczy, zaprojektowane z myślą o trwałości i precyzji działania. Sidem, specjalizujący się w komponentach do układów zawieszenia, zaprezentował rozwiązania, które mają zapewniać bezpieczeństwo i komfort jazdy, szczególnie w wymagających warunkach drogowych.
SKF
Na targach Automechanika firma SKF skupiła się na nawiązaniu współpracy z partnerami z branży motoryzacyjnej. SKF specjalizuje się w produkcji i dostarczaniu rozwiązań w zakresie łożysk, systemów uszczelnień oraz mechatroniki.
SKV – Części Samochodowe
Polska firma SKV zaprezentowała ofertę niemal 30 000 referencji części samochodowych, objętych co najmniej 3-letnią gwarancją. Marka stale rozwija swoje portfolio, wprowadzając średnio 500 nowości miesięcznie do ponad 100 grup produktowych. Na stoisku SKV odwiedzający mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami firmy o ofercie, możliwościach współpracy.
Steinhof
Steinhof Sp. z o.o. to polska firma specjalizująca się w produkcji haków holowniczych i elementów układów hamulcowych. Jest jednym z największych producentów haków holowniczych w Polsce, działając od ponad 50 lat.
TAB Group
Na targach Automechanika firma TAB Group zaprezentowała swoje najnowsze produkty i technologie w dziedzinie akumulatorów. Wśród wystawionych produktów znalazły się zarówno tradycyjne akumulatory, jak i nowoczesne rozwiązania litowo-jonowe. TAB Group skupiła się na prezentacji innowacji oraz omówieniu zastosowań swoich rozwiązań w różnych typach pojazdów. Obecność firmy na targach była okazją do nawiązania kontaktów z klientami oraz partnerami biznesowymi.
TEXA
Na targach Automechanika firma TEXA zaprezentowała swoje zaawansowane rozwiązania diagnostyczne dla pojazdów oraz rozwiązania w dziedzinie napędów elektrycznych. Na stoisku można było podziwiać Lamborghini oraz zastosowany w nim silnik elektryczny. TEXA szczególnie podkreśliła swoje systemy do kalibracji ADAS. Obecność TEXA na targach była okazją do wymiany doświadczeń z profesjonalistami oraz zaprezentowania nowych technologii, które ułatwiają serwisowanie coraz bardziej zaawansowanych pojazdów.
Tomex Brakes
Firma Tomex Brakes zaprezentowała swoją ofertę układów hamulcowych. Firma wykorzystała targi, aby pokazać swoje innowacyjne rozwiązania oraz nawiązać nowe relacje z klientami i dystrybutorami.
TriAlliance
TriAlliance to chińska firma (a w zasadzie grupa producentów), która zamierza namieszać na europejskim rynku. Na jej ofertę składają się trzy marki – BOGAP, w której ofercie znajdziemy części wielu układów przede wszystkim do aut europejskich, ARAVOLT – oferująca wyłącznie części i akcesoria do aut zelektryfikowanych oraz Chitao, która dostarczy części do coraz popularniejszych w Europie i Polsce aut chińskich marek.
Triscan
Firma Triscan oferuje części z wielu segmentów produktowych. Przekrój oferty zaprezentowano na frankfurckiej ekspozycji. Sporo miejsca poświęcono zmodernizowanemu oprogramowaniu, ułatwiającemu zamawianie produktów marki.
TurboTec
Na stanowisku polskiej firmy mogliśmy znaleźć dostępną już wcześniej ofertę oraz nowość, czyli alternatory i rozruszniki. Przypomnijmy, że części są regenerowane, dlatego możemy mówić o większej ekologii. Przedstawiciele jednak obiecują, że naprawa odbywa się na nowych elementach. Po licznych testach jakość ma być podobna lub nawet lepsza, niż alternatywy “z pudełka”.
UFI Filters
Obok stoiska UFI Filters nie dało się przejść obojętnie. Wszystko za sprawą wystawionego tam egzotycznego Mercedesa SLR Stirling Moss. Włoski producent, poza nietypowym samochodem, przedstawił także swoje rozwiązania filtracyjne. Było to między innymi rozwiązanie MULTITUBE, czyli filtry cylindryczne. UFI obiecuje, że wydajność takich filtrów to 99,5%. Mają one także wpływać pozytywnie na pracę silnika: zmniejszać emisję spalin, spalanie i nawet podnosić moc o około 4%.
Uni-Trol
Na targach Automechanika firma Uni-Trol zaprezentowała swoje urządzenia wulkanizacyjne. Wśród wystawionych produktów znalazły się maszyny do montażu i demontażu opon, wyważarki oraz inne narzędzia wspierające serwis wulkanizacyjny. Firma skupiła się na pokazaniu funkcjonalności i innowacji w swoich rozwiązaniach, a także nawiązała nowe kontakty z klientami i partnerami z branży.
Varta (Clarios)
Na targach Automechanika firma Clarios, właściciel marki Varta, zaprezentowała swoje zaawansowane rozwiązania w dziedzinie akumulatorów do pojazdów. W centrum uwagi znalazły się akumulatory AGM i EFB, przeznaczone do pojazdów z systemami start-stop, a także technologie wspierające elektryfikację motoryzacji. Clarios przedstawił swoje podejście do zarządzania energią, podkreślając zrównoważony rozwój swoich produktów, które są projektowane z myślą o obniżeniu emisji CO2 i wspieraniu efektywności energetycznej pojazdów. Obecność na targach pozwoliła Clarios na pokazanie swoich osiągnięć w obszarze magazynowania energii oraz nawiązanie relacji z klientami i partnerami z branży motoryzacyjnej.
VENOL
VENOL produkuje oleje i chemię motoryzacyjną w polskiej fabryce w Łodzi. Na targach firma zaprezentowała swoją nową markę – NEXIUM, która wyróżnia się obecnością w składzie dodatku molibdenowego, a tym samym jest pozycjonowana na rynku nieco wyżej niż inne marki producenta. Poza tym na stoisku można było obejrzeć przekrój oferty, wytwarzającej poza olejami także m.in. płyny chłodnicze czy kosmetyki samochodowe.
Victor Reinz (DANA)
Należąca do koncernu DANA marka Victor Reinz zaprezentowała szereg nowości produktowych i innowacji cyfrowych. Wprowadzono rozbudowaną ofertę dla rynku wtórnego, obejmującą uszczelki i zestawy uszczelniające marki Victor Reinz, specjalnie zaprojektowane dla pojazdów elektrycznych. Firma przedstawiła także nowe pokrywy głowic cylindrów, zaprojektowane dla czołowych producentów OEM.
Ciekawostką jest aplikacja mobilna Dana Secure, umożliwiającą szybkie weryfikowanie autentyczności produktów Victor Reinz za pomocą skanowania kodów QR, co ma na celu walkę z podróbkami na rynku wtórnym. Ponadto, Dana zademonstrowała zaawansowane napędy elektryczne TM4 SUM O® MD, obsługujące napięcia do 800V, dedykowane pojazdom użytkowym i autobusom.
Vierol
Vierol, producent i dystrybutor, wystawił bardzo bogate stoisko, zwracające na siebie uwagę wyścigowym Porsche. Można było podejrzeć niemal całe portfolio firmy. Pod różnymi markami (m. in. Vaico) zaprezentowano katalog produktów mechanicznych do silników.
Waeco
Waeco, czyli producent urządzeń dla układów klimatyzacji, miał liczne nowości do zaprezentowania. Wśród nich były maszyny napełniające klimatyzację czynnikiem, które — według producenta — są o wiele bardziej oszczędne i ekologiczne, ze względu na ponad 99-procentową skuteczność i brak uciekającego gazu przy wymianie. Pokazano także prototypy urządzeń serwisujących.
Wolf Oil
Producent środków smarnych zaprezentował zarówno oleje silnikowe, jak również płyny do skrzyń biegów i układu hamulcowego. Firma dostarcza także płyny chłodnicze i smary. Na sąsiednim stoisku zaprezentowano produkty Champion – marki własnej należącej do koncernu Wolf.
WP
Polska firma prezentowała przewody hamulcowe oraz akcesoria niezbędne do ich prawidłowego montażu. Były wśród nich giętarki, przecinarki i inne urządzenia.
W.S.O.P.
Na stoisku W.S.O.P. prowadzone były rozmowy biznesowe. Firma ta oferuje nowoczesne systemy diagnostyczne, które odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na obsługę pojazdów wyposażonych w zaawansowane systemy elektroniczne.
WUZETEM
WUZETEM, czyli Warszawskie Zakłady Mechaniczne “PZL-WZM”, również odwiedziły tegoroczne targi Automechanika 2024. Na stoisku można było podziwiać naprawdę bogate portfolio rozpylaczy i katalogi. Przedstawiciele firmy chętnie odpowiadali na różne pytania i rozwiewali wątpliwości.
YATO
Firma YATO, znana z produkcji narzędzi, przedstawiła swoje najnowsze rozwiązania dedykowane warsztatom i branży motoryzacyjnej. W ofercie znalazły się specjalistyczne narzędzia ręczne i pneumatyczne, a także zestawy narzędziowe niezbędne do profesjonalnych napraw pojazdów. Targi były doskonałą okazją do prezentacji nowych produktów oraz nawiązania kontaktów z dystrybutorami i partnerami handlowymi z branży motoryzacyjnej.
ZF Automotive
Prawdopodobnie największe stoisko należało do marki ZF Automotive: zajmowało całe piętro na wystawowym Forum. W środku można było znaleźć liczne rozwiązania dla warsztatów, elektronikę, części zamienne, katalogi, nowości oraz przekroje elementów mechanicznych i bar.
Więcej na temat targów napiszemy w osobnych artykułach. Poniżej prezentujemy fotorelację z wybranych stoisk* firm z branży wraz z krótkim opisem.
*Uwaga: jeżeli stoiska Twojej firmy nie ma wśród poniższych zdjęć, a chciałbyś to zmienić, napisz na redakcja@motofocus.pl. Obecnie artykuł jest stale aktualizowany, zatem prosimy o cierpliwość.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.
Anonim, 19 września 2024, 8:28 2 0
ech, Motofocus znamy sie tyle lat, Fischer Automotive (pisze sie przez "ch")
Odpowiedz