Sukces studentów Politechniki Śląskiej

24 października 2013, 15:15

Studenci Politechniki Śląskiej odnieśli sukces w wyścigu pojazdów elektrycznych The Greenpower Corporate Challenge, który odbywa się co roku na najsłynniejszych torach w Wielkiej Brytanii. Ich zespół wystartował z debiutanckim bolidem SG2013 (Shark) zajmując zaszczytne pierwsze miejsce.

Międzynarodowy sukces polskich studentów

Zawody Corporate Challenge to okazja dla studentów do zmierzenia się z przedstawicielami dużych korporacji oraz drużynami z innych ośrodków akademickich. Polegają one na przejechaniu jak największej ilości okrążeń w ciągu 90 minut wykorzystując dwie pary 12-woltowych akumulatorów.

W tym roku na torze Goodwood w kategorii Corporate Challenge wystartowało 8 zespołów. Bolid zaprojektowany i skonstruowany przez studentów zespołu Silesian Greenpower SG2013 (Shark) pokonał najdłuższy dystans: 17 okrążeń w czasie 1 h 33 min. Ten wynik zapewnił mu 1. miejsce wyprzedzając pojazd teamu JLR Driven (Jaguar Land Rover Driven), bolid amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, czy też przedstawicieli firmy motoryzacyjnej Prodrive.

Studenci Politechniki Śląskiej przez cały rok pracowali nad nowym ekologicznym pojazdem wyścigowym, który pojedzie szybciej od konkurencji i będzie wyposażony w profesjonalne systemy telemetrii. Pod czujnym okiem koordynatorów samodzielnie projektowali, prowadzili badania naukowe i własnoręcznie wykonywali bolid elektryczny. Przeprowadzili również testy na profesjonalnym torze wyścigowym w Poznaniu oraz torze Fiata. Wszystkie ich starania nie poszły na marne – już trzeci rok z rzędu stanęli na podium w Wielkiej Brytanii, promując polską myśl techniczną, Politechnikę Śląską oraz ekologiczne rozwiązania w przemyśle motoryzacyjnym.

Dowiedz się więcej

Superlekki silnik elektryczny Bosch
Superlekki silnik elektryczny Bosch

Bosch opracował wydajny napęd elektryczny o mocy do 80 kW (prawie 109 KM). Jednostka charakteryzuje się wagą zaledwie 32 kg i małymi wymiarami. Dysponuje wyjątkowo wysoką sprawnością w cyklu miejskim. SMG180/120 – elektryczny silnik firmy Bosch Kompaktowy silnik Bosch będący elementem układu przeniesienia napędu w samochodach elektrycznych waży zaledwie 32 kg i ma tak zwartą […]

W 2020 r. co siedemnasty samochód na ulicach będzie elektryczny
W 2020 r. co siedemnasty samochód na ulicach będzie elektryczny

Według badań firmy PwC, do 2020 r. samochody elektryczne i hybrydowe mogą osiągnąć 6,3% udziału w rynku. W Polsce największą barierą wzrostu liczby takich aut jest brak zachęt finansowych dla kupujących i wysokie koszty eksploatacji w stosunku do samochodów jeżdżących na paliwach tradycyjnych, w szczególności LPG. Samochody elektryczne niepopularne w Polsce Samochody z napędem elektrycznym […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!