Czy piece na olej przepracowany wrócą do łask? Wyniki ankiety na temat ogrzewania warsztatów samochodowych.

26 października 2022, 13:33

Rozpoczynający się sezon grzewczy może być wyzwaniem dla tysięcy polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Czy w przypadku warsztatów naprawczych, nagły, drastyczny wzrost cen gazu i węgla spowoduje zwrot ku starym, niekoniecznie ekologicznym metodom ogrzewania? Przedstawiamy wyniki naszej ankiety.

Jak będą ogrzewane warsztaty zimą 2022 r.?

Nasza ankieta wywołała duże zainteresowanie Czytelników. Wzięło w niej udział prawie 350 warsztatów – serdecznie dziękujemy za tę aktywność. Dowodzi ona, że ogrzewanie budynków to temat, nomen omen, gorący w ostatnich tygodniach. Wyniki naszej ankiety przyniosły kilka ciekawych wniosków, które przedstawimy poniżej w formie wypunktowania. Oczywiście dotyczą one tylko grupy warsztatów, które wzięły udział w badaniu, jednak próba ta może być reprezentatywna dla całego rynku:

  • tylko mniej niż połowa niezależnych warsztatów samochodowych posiada centralne ogrzewanie
  • prawie co trzeci warsztat używa do ogrzewania węgla lub drewna
  • ponad 11% warsztatów jest ogrzewana elektrycznie (w tym pompami ciepła)
  • liczba warsztatów korzystających z pieców na olej przepracowany nie zmieniła się znacząco od trzech lat (kiedy miało miejsce nasze poprzednie badanie)
  • aż 15% warsztatów nie będzie ogrzewanych zimą!

Problemy z cenami oraz dostępnością opału bez wątpienia mają wpływ na sytuację warsztatów. Zaskakuje zwłaszcza deklaracja aż ponad 15% badanych, wedle której ich miejsce pracy nie będzie ogrzewane zimą. Być może część ankietowanych zmieni zdanie wraz z nadejściem mrozów, jednak biorąc pod uwagę standardy obecnych czasów, tak duża liczba zakładów pracy bez ogrzewania wydaje się zatrważająca. Trudno przypuszczać, by mechanicy garnęli się do pracy w takich warunkach, co może poskutkować koniecznością dokonywania przerw w prowadzeniu działalności.

Piece na olej przepracowany czy pompy ciepła? Ogrzewanie warsztatów.

W obliczu cen opału, obawialiśmy się masowego powrotu warsztatów do dawnych, niekoniecznie chlubnych praktyk, czyli korzystania z nielegalnych pieców na olej przepracowany. Badanie pokazało, że nasze obawy były nieco zbyt duże, choć problem z piecami tego typu nadal istnieje. W porównaniu z wynikami badania, które wykonaliśmy 3 lata temu, procent warsztatów korzystających z palenisk na olej przepracowany spadł o zaledwie 1,3%, co mieści się w granicach błędu statystycznego. Wcześniej odnotowywaliśmy wyraźną tendencję spadkową w tym zakresie. Jeszcze w 2015 r. z pieców na olej przepracowany korzystał niemal co trzeci, zbadany przez nas w ramach ankiety, warsztat samochodowy. Możemy więc przypuszczać, że warsztaty dotychczas ogrzewane w ten niezgodny z prawem sposób, w tym roku z pewnością nie zamierzają z niego rezygnować.

W porównaniu z naszym badaniem sprzed trzech lat, o ponad połowę wzrosła liczba warsztatów ogrzewanych energią elektryczną, w tym pompami ciepła. Obecnie elektryczne ogrzewanie stosuje już 11% warsztatów.

Dużą przestrzeń warsztatu trudno jest wydajnie ogrzewać. Pomieszczenia są podatne na wychładzanie powodowane otwieraniem drzwi, umożliwiających wjazd samochodów. Mimo wszystko zaskakuje nas jednak wynik ankiety, sugerujący że połowa warsztatów nadal nie ma zainstalowanego ogrzewania centralnego. W tej kwestii sytuacja nie zmieniła się w sposób znaczący od czasu naszego badania przeprowadzonego w 2019 r.

Pełne wyniki ankiety są dostępne poniżej:

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Smog, 27 października 2022, 11:10 0 -3

W zeszłym tygodniu było nieco chłodniej i już było czuć, że ktoś się dogrzewa.

Odpowiedz

kolol, 28 października 2022, 12:07 9 0

Życie pokazało że całe to europejskie "zielone pitolenie" o ekologii można włożyć między bajki. Wszyscy wracają do węgla. Tak samo będzie z elektrykami, za 5 lat wrócimy do ropy i benzyny. Ekologia to tylko biznes.

Odpowiedz