Polska linia diagnostyczna klasy premium

5 kwietnia 2016, 12:59

Podczas tegorocznej edycji Targów Techniki Motoryzacyjnej oficjalnie zadebiutowała – nagrodzona Złotym Medalem MTP – trzecia generacja linii diagnostycznej CERTUS. Pierwszy egzemplarz tej, produkowanej całkowicie w naszym kraju linii, zaprezentowano na targach we Frankfurcie już jesienią 2014 roku.

Firma WSOP na tegorocznych targach w Poznaniu debiutowała jako producent. Wprawdzie już od ponad roku jest producentem wszystkich elementów linii CERTUS, ale dopiero teraz nadarzyła się sprzyjająca okazja, aby ogłosić to na szerszym forum.

CERTUS 3

Trzecia już generacja produktu jest owocem kilkuletniego projektu badawczo-rozwojowego i posiada całkowicie nowe, od podstaw zaprojektowane i produkowane w Polsce części mechaniczne. Ich budowa w sposób zasadniczy wpływa na żywotność oraz podnosi precyzję pomiaru. Na bazie kilkunastoletnich doświadczeń z importowanymi liniami, WSOP wypracował nową konstrukcję, aby wyeliminować niesprawdzone rozwiązania.

– „Projektując części podłogowe linii świadomie odrzuciliśmy proste rozwiązania konstrukcyjne stosowane przez niektórych producentów. W urządzeniu rolkowym celowo zastosowaliśmy skrzynię samonośną, ponieważ jej konstrukcja daje szersze możliwości rozbudowy, np. pozwala zamontować układ podnoszenia rolek stosowany jako element symulatora obciążenia. Urządzenia zyskały także solidne i grube blachy (miejscami nawet 15 mm), co znacząco zwiększa ich trwałość." – podkreślił Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP.

Zrezygnowaliśmy także z „oszczędnościowej” konstrukcji płyty zbieżności, która bywa najsłabszym ogniwem całej linii. Wprawdzie ten typ oszczędnej budowy minimalizuje wymiary płyty (i tym samym koszt produkcji), ale jednocześnie utrudnia precyzyjny pomiar oraz zmniejsza wytrzymałość urządzenia. Dlatego płyta CERTUS 3 ma całkowicie nową, solidną konstrukcję. Zastosowanie metalowych, wymiennych bieżni i wałeczków tocznych dodatkowo zwiększa jej trwałość i odporność na trudne warunki eksploatacji.

Metoda badania tłumienia zawieszeń

Tester amortyzatorów wykorzystuje metodę Boge, bo oferuje ona szersze możliwości diagnostyczne niż metoda Eusama. Urządzenie CERTUS pozwala na ocenę tłumienia zawieszeń klasycznych oraz tych o charakterystyce progresywnej. Metoda Boge zwiększa poziom złożoności konstrukcji urządzenia, ale priorytetem producenta są wysokie możliwości diagnostyczne. Solidne wzmocnienie testera amortyzatorów gwarantuje bezpieczny przejazd nawet bardzo ciężkich pojazdów po całej powierzchni urządzenia bez obawy o jego uszkodzenie.

Nowe rozwiązania starych problemów

– „Konstruując CERTUSA szukaliśmy własnych rozwiązań, zamiast kopiować utarte schematy. Na przykład urządzenie rolkowe posiada rolkę środkową o zwiększonej średnicy. Pozwala to wyeliminować niekontrolowany poślizg i możliwe uszkodzenia opon." – powiedział Jarosław Cichoń.

Przy projektowaniu urządzeń CERTUS wykluczaliśmy potencjalne ogniska korozji. Dla przykładu: osłony łańcuchów w rolkach są gięte zamiast spawane, a przez to mniej narażona na korozję. Łączenie kluczowych elementów jak na przykład kołnierzy skrzyni rolkowej wykonane jest spawem ciągłym, a następnie szlifowane, aby uniknąć ognisk korozji i poprawić estetykę urządzenia.

Kalendarium CERTUSA

  • Rok 2009 – pierwsza generacja CERTUSA

WSOP do momentu, kiedy w całości produkuje linię diagnostyczną dochodził etapami. W przypadku pierwszej generacji nadano urządzeniom nowy design.

– „Zaprojektowaliśmy od podstaw szafę sterującą, zadbaliśmy o nowoczesną, szaro-czerwoną kolorystykę. Tak kompleksowe podejście do kwestii designu nie było wcześniej w naszej branży stosowane. Rozwiązania te są obecnie naśladowane przez niemal wszystkie, konkurencyjne urządzenia sprzedawane w Polsce. A naśladownictwo to najlepszy komplement, jaki mogliśmy otrzymać." – dodaje Jarosław Cichoń.

  • Rok 2011 – druga generacja CERTUS EVO2

Do designerskiej szafy dodano całkowicie nowy, autorski, zaprojektowany i produkowany w Polsce sterownik, który zarządza pracą wszystkich urządzeń wchodzących w skład linii. Do stosowanych wtedy jeszcze niemieckich grup podłogowych dodano także zbudowane od podstaw polskie oprogramowanie. Zwieńczeniem prac był Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich otrzymany w 2014 roku.

  • Rok 2015 – trzecia generacja CERTUSA

Linia diagnostyczna otrzymała zupełnie nowe części podłogowe. Urządzenia te zaprojektowali inżynierowie firmy WSOP. Zastosowano przy tym nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z myślą o długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji.

Zaprojektowano nową szafę sterującą w kolorystyce czarno-pomarańczowej. Pulpit sterujący został nagrodzony złotą statuetką podczas konkursu POPAI Awards w Paryżu. Symbolicznym zakończeniem tworzenia linii CERTUS 3 jest otrzymany Złoty Medal MTP w 2016 roku.

Złoty Medal po raz drugi z rzędu

Linia CERTUS 3 w 2016 roku została drugi raz z rzędu uhonorowana Złotym Medalem MTP. Wyróżnienie to przyznał Sąd Konkursowy złożony z autorytetów polskiej branży motoryzacyjnej. Złoty Medal to kolejna nagroda dla CERTUSA 3. W 2015 roku uzyskał on złotą statuetkę (w kategorii Automotive) w prestiżowym międzynarodowym konkursie wzornictwa przemysłowego POPAI Awards w Paryżu.

– „Cieszymy się z nagrody Złotego Medalu. Tak jak obiecaliśmy klientom – nasz produkt dynamicznie się rozwija. Chcę podkreślić, że kolejne generacje linii CERTUS prezentujemy na następujących po sobie co dwa lata edycjach targów poznańskich. Jest to swoistym rekordem w naszej branży." – podkreślił Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP.

Dowiedz się więcej

Certus EVO2 nagrodzony Złotym Medalem targów poznańskich
Certus EVO2 nagrodzony Złotym Medalem targów poznańskich

Linia diagnostyczna Certus EVO2 firmy WSOP została nagrodzona Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich w kategorii Nagroda Ekspertów. W ciągu ostatnich czterech lat na polski rynek w sumie trafiło ponad 300 linii diagnostycznych Certus. Do konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich rocznie startuje niemal 500 produktów. Sąd Konkursowy, czyli zespół ekspertów, w którego skład wchodzą […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!