Menu

Wiadomości rynkowe

Dobra passa wyników finansowych Auto Partner S.A. wciąż trwa!

Grupa Auto Partner, jeden z największych na rynku polskim dystrybutorów części samochodowych, po trzech kwartałach 2023 roku zanotował przychody ze sprzedaży wynoszące 2,7 mld zł, co oznacza wzrost o 30,2% rok do roku i najwyższy wynik w historii po trzech kwartałach. W tym samym okresie EBITDA Grupy wzrosła o 13,9% do poziomu 268,6 mln zł, […]

Grupa Boryszew S.A. podsumowała trzeci kwartał 2023 roku

Boryszew S.A. podsumowała trzeci kwartał 2023 roku. Przychody wyniosły 4,5 mld złotych, a EBITDA za 9M 2023 r. 286 mln złotych, czyli, pomimo niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej, tylko 10,5% mniej, niż w analogicznym okresie roku 2022. Grupa utrzymuje dobrą rentowność, niezależnie od niesprzyjających warunków gospodarczych w regionie.

Czy polska gospodarka i motoryzacja ma szansę kontynuować ogromny sukces ostatnich 34 lat?

W ciągu ostatnich 34 lat Polska gospodarka i sektor motoryzacyjny odnotowały spektakularny sukces. Jakie są jego źródła i czy mamy szansę na dalszy rozwój w podobnej skali w kolejnych dziesięcioleciach? Odpowiedzi na te i inne pytania szukać będą uczestnicy XVIII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

Europejski Trybunał Sprawiedliwości broni uczciwej konkurencji w motoryzacji

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał wyrok na korzyść niezależnych operatorów w sprawie ATU/Belron przeciwko FCA w zakresie dostępu do informacji za pośrednictwem OBD. Sąd orzekł, że producenci pojazdów nie mogą narzucać warunków dostępu do OBD innych niż te wyraźnie przewidziane w rozporządzeniu w sprawie homologacji typu 2018/858, a niezależni operatorzy muszą mieć dostęp do portu […]

Pracownicy „Wielkiej Trójki z Detroit” rozpoczęli już drugi miesiąc strajku. Jakie skutki ma on dla europejskiej branży motoryzacyjnej?

Przez ostatnie trzy lata firmy z branży motoryzacyjnej przeżyły już więcej kryzysów niż przez ostatnie dekady. Mieliśmy pandemię i całe spektrum konsekwencji z nią związanych jak zerwane łańcuchy dostaw, przestoje czy brak półprzewodników. Mamy wojnę w Ukrainie, która wpływa na koszty i mniejszą konkurencyjność firm z UE w stosunku do dotowanych firm z Chin czy […]

Mianowano nowego dyrektora generalnego Castrol Europe

Na początku bieżącego roku dotychczasowy dyrektor generalny Castrol Europe ogłosił swoje odejście na emeryturę. W związku z tym centrala Castrol wybrała nową osobę, która zajmie stanowisko Omera Dormena. 

Schaeffler planuje kupić producenta komponentów do aut elektrycznych i spalinowych

Jeden z gigantów na rynku części motoryzacyjnych złożył ofertę zakupu firmy, która zajmuje się produkcją części do samochodów elektrycznych oraz spalinowych. Kwot na jaką opiewa oferta jest imponująca. Czy transakcja dojdzie do skutku?

MAHLE i HELLA sprzedają większościowe udziały w jednej ze swoich spółek za 600 milionów euro. Kto zostanie nowym właścicielem?

MAHLE i HELLA zdecydowały się na sprzedaż swoich kontrolnych udziałów w spółce zajmującej się między innymi układami sterowania klimatyzacją samochodową. Mimo że umowa między sprzedającymi a nabywcą została już podpisana, to wejdzie ona w życie dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku.

Motoryzacja notuje wzrosty – także zadłużenia

Zadłużenie sektora motoryzacyjnego w ciągu ostatniego roku wzrosło. Znaczny jego procent należy do podmiotów zajmujących się konserwacją i naprawą pojazdów. Przedstawiamy dane udostępnione przez Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Polski producent opon wciąż poprawia swoje wyniki finansowe. Czy pożar wpłynie na przyszłe przychody?

Dębica – polski producent opon- opublikowała wyniki finansowe za pierwsze pół 2023. roku. Pomimo ciężkiej sytuacji rynkowej spółka wciąż odnotowuje zyski. Pod koniec sierpnia w fabryce opon Dębicy miejsce miał pożar. Czy wpłynie on na wyniki finansowe za trzeci kwartał?

Prowadzisz własny biznes w branży motoryzacji i chcesz być na bieżąco z wiadomościami rynkowymi? Ta kategoria jest dla Ciebie! 

Poznaj rynek części motoryzacyjnych, zobacz wyniki finansowe producentów i dystrybutorów części, zmiany personalne w zarządach firm, przejęcia i reorganizacje firm. Regularnie publikujemy także wyniki sondaży branżowych.

Tworzymy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej. To wiedza niezbędna dla wszystkich osób zawodowo związanych z motoryzacją i branżą warsztatową.