Sprzedaż motocykli spada kolejny rok z rzędu

5 marca 2014, 15:21

Sprzedaż motocykli spada począwszy od 2008 roku, który przyniósł 10,7 tys. rejestracji nowych pojazdów. W 2011 było to już tylko 9 tys. sztuk, a rok ubiegły zakończył się sprzedażą 7,4 tys. motocykli. Początek tego roku nie był lepszy. Branża liczy jednak na zahamowanie trendu wraz z bogaceniem się konsumentów.

Mirosław Michna, szef Zespołu Doradców dla Branży Motoryzacyjnej KPMG, powiedział:

Zdjęcie Oponeo– „Spadek możemy uznać za trwały trend. Wyniki sprzedaży ze stycznia tego roku go potwierdzają. Sprzedaż nowych motocykli spadła o 15 procent. Niska sprzedaż nowych jednośladów wynika przede wszystkim z barier strukturalnych. W tym przypadku nie występuje czynnik stabilizujący w postaci zakupów przez klienta instytucjonalnego. Praktycznie nie notujemy zakupów inwestycyjnych, jak w przypadku samochodów osobowych czy użytkowych. Nabywcami motocykli i motorowerów są osoby indywidualne, a ich decyzje są w dużej mierze uzależnione od aktualnej sytuacji finansowej."

Potwierdzeniem tych słów jest zwiększający się udział w rynku marek topowych, które kierują ofertę do zamożniejszych klientów. Tacy nabywcy, dysponujący większymi zasobami finansowymi, są w mniejszym stopniu podatni na zawirowania gospodarcze.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku motorowerów i skuterów. W 2008 roku zarejestrowano łącznie 136 tys. nowych jednośladów, w 2011 roku już tylko 96 tys., a w ostatnim roku – zaledwie 49 tys. egzemplarzy. To m.in. efekt dużej konkurencji ze strony pojazdów importowanych i używanych. Liczba pierwszych rejestracji używanych motocykli wzrosła o 2,5 proc. i sięgnęła 38,7 tysięcy.

– „Zakładając, że Polacy będą się w najbliższym okresie bogacić i nie nastąpi nawrót kryzysu gospodarczego, sprzedaż jednośladów powinna zacząć rosnąć. I na to liczą zarówno producenci, jak i sprzedawcy." – uważa Mirosław Michna.

źródło: Newseria

Dowiedz się więcej

VI edycja motocyklowej wystawy
VI edycja motocyklowej wystawy

W warszawskim Centrum MT Polska odbędzie się VI edycja Ogólnopolskiej Wystawy Motocykli i Skuterów. W jej ramach zostaną zaprezentowane motocykle, skutery, quady, a także szeroka oferta części i akcesoriów motocyklowych. Producenci i dealerzy motoryzacyjni przez trzy dni będą prezentować nowości przygotowanych na tegoroczny sezon. Wydarzenie organizowane przez firmę Motoroni odbędzie się w dniach 28 lutego […]

Jak dobrać odpowiedni akumulator do motocykla?
Jak dobrać odpowiedni akumulator do motocykla?

Wiosna to czas reaktywacji motocykli. W wielu przypadkach, w ramach przygotowania jednośladu do sezonu, konieczny będzie zakup nowego akumulatora. Exide Technologies przygotował krótki poradnik na temat doboru odpowiedniej baterii. Akumulatory żelowe popularne, ale trudno dostępne Niestety na internetowych forach można znaleźć wiele mylących i błędnych informacji dotyczących doboru akumulatora do motocykla. Jedna z najczęstszych porad, […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!