MAHLE i HELLA sprzedają większościowe udziały w jednej ze swoich spółek za 600 milionów euro. Kto zostanie nowym właścicielem?

4 października 2023, 10:47

MAHLE i HELLA zdecydowały się na sprzedaż swoich kontrolnych udziałów w spółce zajmującej się między innymi układami sterowania klimatyzacją samochodową. Mimo że umowa między sprzedającymi a nabywcą została już podpisana, to wejdzie ona w życie dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku.

Wielka transakcja na setki milionów euro

Dostawcy motoryzacyjni MAHLE i HELLA sprzedają swoje 50-procentowe udziały w spółce joint venture Behr-Hella Thermocontrol (BHTC) na rzecz AUO Corporation. Strony podpisały stosowną umowę drugiego października. Całkowita cena zakupu opiera się na wartości przedsiębiorstwa wynoszącej 600 milionów euro. Transakcja jest obecnie nadal przedmiotem zatwierdzenia przez odpowiednie organy handlu zagranicznego i organy antymonopolowe; oczekuje się, że umowa wejdzie w życie do połowy 2024 roku. AUO, z siedzibą na Tajwanie, specjalizuje się w szczególności w produktach i rozwiązaniach w zakresie paneli wyświetlaczy.

Sprzedaż udziałów jest wynikiem konstruktywnych dyskusji między MAHLE i HELLA dotyczących przyszłego pozycjonowania i kierunku BHTC. Rozmowy te zostały zainicjowane w kontekście klauzuli zmiany kontroli w umowie joint venture po tym, jak firma technologiczna Faurecia nabyła większościowy pakiet udziałów w HELLA.

 – Od momentu założenia prawie 25 lat temu, BHTC stała się silnym dostawcą motoryzacyjnym z doskonałym portfolio technologii i wysoką reputacją wśród klientów. Dlatego cieszymy się, że znaleźliśmy strategicznego nabywcę w AUO, który może dalej rozwijać działalność BHTC w konkurencyjnym i stale rozwijającym się środowisku oraz wykorzystywać nowe możliwości rynkowe – podkreśla Arnd Franz, prezes zarządu i dyrektor generalny MAHLE. – Koncentrujemy się na dalszym przyspieszaniu naszej transformacji, konsekwentnie skupiając się na elektryfikacji, zarządzaniu termicznym i komponentach do zrównoważonych, ekologicznych silników spalinowych w ramach naszej strategii MAHLE 2030+.

 – BHTC jest dobrze pozycjonowaną, zorientowaną na przyszłość firmą. Jednak po rozważeniu wszystkich warunków ramowych wspólnie doszliśmy do wniosku, że BHTC ma większe możliwości rozwoju pod nowym właścicielem niż w obecnych strukturach akcjonariatu – mówi dyrektor generalny HELLA Michel Favre – Wraz ze zbyciem udziałów w spółce joint venture, kontynuujemy również nasze plany związane z zarządzaniem portfelem akcji. W tym kontekście wzmacniamy naszą koncentrację i alokację zasobów w naszych głównych grupach biznesowych: Lighting, Electronics i Lifecycle Solutions.

 – W kontekście rosnącej globalnej konkurencji i restrukturyzacji łańcuchów wartości w branży, połączenie AUO i BHTC optymalnie łączy mocne strony obu firm – mówi Paul Peng, prezes i dyrektor ds. strategii grupy AUO – Wspólnie możemy zdecydowanie lepiej wykorzystać globalne operacje obu firm, lokalne zakłady produkcyjne oraz światowej klasy wizjonerskie zespoły badawcze i inżynieryjne. Na tej podstawie dążymy do wykorzystania synergii i przyspieszenia połączenia globalnych łańcuchów dostaw i wartości przemysłu motoryzacyjnego w celu dostarczania wyjątkowych, różnorodnych i innowacyjnych rozwiązań naszym globalnym klientom i partnerom.

BHTC, z siedzibą w Lippstadt (Niemcy), jest wiodącą firmą w dziedzinie sterowania klimatyzacją, a także specjalistą w zakresie rozwiązań systemowych w dziedzinie HMI (Human-Machine-Interface). BHTC zatrudnia obecnie około 2900 osób na całym świecie i wygenerowała sprzedaż w wysokości 619 milionów euro w 2022 roku. Firma BHTC została założona w 1999 roku jako spółka joint venture pomiędzy dwoma równymi udziałowcami MAHLE i HELLA.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!