Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
03.07 Czy ekologiczny samochód przyszłości zrobiony będzie z konopi? Reintrodukcja marihuany w przemyśle motoryzacyjnym. 03.07 Ważne zmiany w prawie zostały odwołane! Co z podatkiem od aut spalinowych? 03.07 Montaż DKZ w Audi krok po kroku [FILM] 03.07 Jak działają inteligentne pasy bezpieczeństwa? [FILM] 02.07 Wielka Wyprawa Maluchów już na starcie! Wyruszy spod Pałacu Kultury i Nauki.

Technika

Układ hamulcowy w Toyocie Prius 3. generacji

Wprowadzona na rynek w roku 1997 Toyota Prius była pierwszym samochodem hybrydowym produkowanym na dużą skalę. Od tego momentu Toyota sprzedała na świecie ponad 15 milionów pojazdów hybrydowych. Każdy nowy model oznacza kolejne zmiany pod względem mechanicznym i technicznym. W roku 2009 firmy Toyota i Lexus wprowadziły zmieniony układ hamulcowy w modelach Prius, Yaris, Auris/Corolla […]

Czynniki mające wpływ na grzanie się alternatora i ich oddziaływanie na ewolucję rozwiązań konstrukcyjnych

W zastosowaniach motoryzacyjnych podstawowym zadaniem alternatora jest pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną zainstalowanych urządzeń i doładowanie akumulatora. W pojazdach samochodowych systematycznie zwiększana jest ilość zainstalowanych urządzeń i konsekwencją tego jest wzrost zużywanej energii elektrycznej dostarczanej przez alternator. Zwiększanie udziału automatyki i systematyczne podnoszenie komfortu korzystających z pojazdu to najważniejsze motywatory zachodzących zmian. W niektórych przypadkach […]

Często zadawane pytania o klocki hamulcowe

Dlaczego klocki piszczą? O czym należy pamiętać podczas ich wymiany? Czym kierować się przy wyborze klocków? Odpowiedzi na te pytania udzielił specjalista techniczny firmy Lumag dr inż. Tomasz Orłowski.

Najczęstsze błędy mechaników przy wymianie amortyzatorów

Wymiana amortyzatorów należy do podstawowych czynności serwisowych, jednak i na tym polu pojawiają się błędy. Monroe wskazuje te największe, które najczęściej przez nieuwagę są popełniane w warsztatach. Oto 7 grzechów mechaników wymieniających amortyzatory.

Olej silnikowy w nowoczesnym układzie napędu rozrządu

Olej silnikowy spełnia współcześnie wiele funkcji, nie tylko w obrębie jednostki napędowej. Przykładem tego są samochody wyposażone w silnik spalinowy z łańcuchowym napędem rozrządu. W tym układzie napinacze hydrauliczne zasilane są właśnie olejem. Przepracowany środek smarny lub niewłaściwie dobrana lepkość może doprowadzić do awarii napędu rozrządu tego typu. Nie inaczej jest w przypadku nowoczesnych silników, […]

Osłony tarcz hamulcowych – rozwiązania febi

Za zespołem hamulca tarczowego montowane są osłony chroniące tarczę, klocki i przewody hamulcowe, które są stale narażone na działanie kurzu pyłu pochodzącego z drogi oraz z samego układu hamulcowego. Jednocześnie osłony chronią gorące tarcze hamulcowe przed nadmierną ilością rozpryskiwanej zimnej wody.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni BMW 323i

Przedstawiamy procedurę wymiany oleju w samochodzie BMW 323i, 2007-2012, w automatycznej skrzyni biegów GM GA6L45R.

Czy olej silnikowy można wlać do skrzyni biegów i odwrotnie?

Jedną z funkcji środków smarnych występujących w samochodach jest niwelowanie tarcia występującego np. w silniku lub skrzyni biegów. Przykładem takich środków są oczywiście oleje silnikowe i przekładniowe. Skoro ich podstawowa funkcja jest taka sama, to czy w awaryjnej sytuacji moglibyśmy np. dolać oleju silnikowego do skrzyni biegów lub oleju przekładniowego do silnika?

Range Rover Evoque: sporadyczne trudności z uruchomieniem silnika

Właściciel Range Rovera Evoque skarżył się na występujące okresowo problemy z uruchomieniem pojazdu. Sprawę pomagają wyjaśnić specjaliści firmy Autodata.

Najpierw hak, potem instalacja

Instalacja gazowa i hak holowniczy to dwa popularne elementy wyposażenia, które nie muszą się wykluczać. W większości przypadków samochód może mieć zamontowane jedno i drugie, ale jeśli jest to możliwe, warto zadbać o prawidłową kolejność wykonywanych prac.

Nawet najlepsi fachowcy potrzebują regularnie aktualizować i odświeżać swoją wiedzę. Czy wiesz, jakie możliwości ma najnowsze narzędzie do regulacji geometrii  zawieszenia? A może zastanawiałeś się, jaki wpływ na układ hamulcowy ma malowanie i zabiegi pielęgnacyjne felg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dziale “Technika”. To praktyczne informacje techniczne, wskazówki i porady przydatne podczas pracy w każdym warsztacie samochodowym. 

Publikujemy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej.