6 najczęstszych przyczyn awarii układu ładowania

5 lipca 2017, 13:27

Najczęściej powodem niesprawności układu elektrycznego samochodu jest awaria alternatora. Co się zazwyczaj psuje w tym podzespole i na czym dokładnie polegają usterki układu ładowania? Przedstawiamy sześć przykładów.

Alternator jest prądnicą prądu przemiennego, której zadaniem jest przekształcanie energii mechanicznej w elektryczną. W pojazdach odpowiada za zasilanie całego osprzętu elektrycznego oraz doładowywanie akumulatora. Trwałość alternatora zależna jest od wielu czynników.

Zerwanie paska 

Bardzo często powodem zapalenia się ostrzegawczej kontrolki okazuje się po prostu przerwany pasek, którym alternator połączony jest z wałem korbowym. Jeśli dojdzie do jego zerwania należy przede wszystkim ustalić przyczynę tej awarii. Jeśli problem leży tylko w samym pasku, który był za stary lub np. został uszkodzony podczas nieprawidłowego montażu, to zazwyczaj, aby usunąć usterkę wystarczy sama wymiana paska na nowy. Zerwanie paska mogło spowodować jednak także zablokowanie któregoś z elementów układu lub uszkodzenie mechaniczne – np. jednej z rolek, która następnie ostrą krawędzią przecięła pasek. Wtedy sprawa komplikuje się, ponieważ należy ustalić przyczynę zerwania paska i ją usunąć.

Spalony regulator i uszkodzenie płyty diodowej

 

Regulator napięcia w alternatorze służy do utrzymywania napięcia na stałym poziomie niezależnie od zmian obrotów silnika. Usterki tego elementu powodowane są najczęściej błędami montażowymi – nierzadko przy montażu fabrycznym. Chodzi o niepoprawne podłączenie przewodów akumulatora. Nagłe zwarcie może doprowadzić do zniszczenia regulatora oraz spalenia diód prostownika, odpowiedzialnego za doładowywanie akumulatora.

Spalony regulator napięcia

Jeśli uszkodzeniu ulega wyłącznie regulator, natomiast płyta diodowa pozostaje nienaruszona, prawdopodobną przyczyną usterki jest zalanie. Do regulatora mogła dostać się woda lub olej czy inny płyn eksploatacyjny wyciekający z przewodów pod maską pojazdu. W tym przypadku istotne jest ustalenie źródła wycieku, by zapobiec podobnej awarii w przyszłości.

Spalony stojan

Uzwojony stojan to element alternatora, w którym wytwarzany jest prąd. Powodem spalenia stojanu jest zbyt duże obciążenie alternatora, które prowadzi do jego przegrzania. Nadmierne obciążenie może być wypadkową wielu przyczyn – intensywnego korzystania z osprzętu pojazdu (np. nawiewu), złego stanu akumulatora, wymagającego ciągłego doładowywania przez alternator czy też eksploatacyjnego zużycia elementów alternatora. Następstwem przegrzania stojanu jest zniszczenie izolacji i zwarcie do masy.

Uszkodzony wirnik

Prąd w stojanie jest wytwarzany dzięki pracy wirnika tworzącego pole magnetyczne. Wirnik jest zasilany energią mechaniczną z wału korbowego. Jego usterka najczęściej związana jest z eksploatacyjnym zużyciem komutatora, czyli elementu odpowiedzialnego za przepływ prądu. Powodem usterki mogą być też błędy montażowe, np. zbyt słabe luty pomiędzy wirnikiem a komutatorem.

Zużyte łożyska lub koło pasowe

Alternator może ulec awarii także z powodu czysto eksploatacyjnego zużycia jego części. Przedwczesne zużycie łożysk jest najczęściej spowodowane słabą jakością materiałów użytych do ich wykonania. Wpływ mogą mieć także wszelkie zanieczyszczenia zewnętrzne w postaci płynów lub cząstek stałych. Koło pasowe alternatora z czasem wyciera się. Szczególnie negatywnym symptomem jest jego nierównomierne wytarcie spowodowane np. przez nieosiowo prowadzony pasek wielorowkowy (mocno zużyty lub źle zamontowany). Powodem zniszczenia koła może być też niesprawny układ napinający pasek w pojeździe i nieprawidłowo zamontowane podzespoły współpracujące.

Ekspert Lauber radzi – unikajmy wybiórczej naprawy

– W alternatorze znajduje się wiele elementów, które mogą ulec awarii. Elementy te zużywają się równomiernie w trakcie eksploatacji. Nie warto zatem dokonywać wybiórczej naprawy, np. wymiany jedynie regulatora, ponieważ za jakiś czas może się okazać, że wyeksploatowane są także łożyska i po krótkim czasie znowu trzeba będzie demontować alternator, co w wielu samochodach jest coraz bardziej złożoną czynnością. W przypadku awarii alternatora rozsądnym rozwiązaniem jest poddanie go fabrycznej regeneracji, która w pełni przywróci jego parametry lub po prostu zakup nowego produktu. Nowy alternator wcale nie musi być taki drogi, czego przykładem jest wprowadzona przez nas ostatnio na rynek budżetowa marka Stardax. Produkty marki Stardax są doskonałą alternatywą dla osób, które szukają alternatora lub rozrusznika w dobrej cenie, jednocześnie chcąc decydować się na produkt nowy, a nie regenerowany. – mówi Grzegorz Nowaczyk z firmy Lauber.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

specjalista, 6 lipca 2017, 21:43 29 -7

Ludzie nie dajcie się nabierać ! Dobry mechanik wymieni drobiazg. Niekiedy wystarczy wymienić drobną część i cieszyć się na lata za nieduże pieniądze. Po co tracić pieniądze na cały element. Paranoja wymyślona przez marketingowców tworzących sobie wygodne życie.

Odpowiedz

Iglotkz, 7 lipca 2017, 18:53 37 -16

Ta wymienisz regulator a za miesiąc padnie łożysko no i przyjedzie i powie że przecież alternator był naprawiany i że to reklamacja bo na pewno coś źle poskladane było. Lepiej zrobić całość i mieć z głowy.

Odpowiedz

mechanik, 10 lipca 2017, 12:53 25 -10

Lubisz wydawać to wydawaj .

Odpowiedz

facebook.com/28cali, 23 sierpnia 2017, 8:39 19 -9

Właśnie, a później holowanie auta za kilka setek bo szkoda było sknerze wydać 50 zł za nowe łożysko..

Odpowiedz

jot23, 15 maja 2022, 8:47 1 -1

Dobry mechanik - zazdroszczę znajomości, jeszcze pewnie szybki, uczciwy i stosunkowo tani.

Odpowiedz

wAUbrzych, 26 września 2018, 13:27 10 0

mój alternator bardzo szybko zużywa w regulat.napięcia jedną z dwóch szczotek co kilka mc muszę wym reg.napięcia używam już różnych firm prod,regulatory co to moze byc za przyczyna

Odpowiedz

Anonim, 16 sierpnia 2019, 8:47 2 -2

Krzywe pierścienie na wirniku albo krzywy ten trzpień wirnika na którym są pierścienie powoduje to ze ta jedna szczotka się zużywa bardziej Ew jak masz diesla to zobacz czy gdzieś nie wycieka i nie kanapie na regulator

Odpowiedz

Anonim, 28 lipca 2019, 9:11 2 -1

Mialem awarie a alternatora. Wymienilem zespol diodowy i regulator napiecia. Po prw

Odpowiedz

Anonim, 28 lipca 2019, 9:13 0 0

Mialem awarie a alternatora. Wymienilem zespol diodowy i regulator napiecia. Po przejechaniu 500 km. Znowu padl i nie laduje. Gdzie tkwi przyczyna? Auto reno escape 4

Odpowiedz

Virtualny, 5 września 2019, 13:24 0 -2

W akumulatorze. To on odbiera nadmiar mocy a alternatora I przyjmuje calo nadwyzke energi ktora przepusci regulator.

Odpowiedz