Termostat – funkcje, działanie, awarie

24 listopada 2015, 12:00

Termostat poza pompą i chłodnicą to jeden z najważniejszych elementów układu chłodzenia. Jest odpowiedzialny za regulację przepływu i temperatury płynu chłodzącego, tzn. pod wpływem temperatury otwiera się bądź zamyka, wymuszając obieg cieczy w małym lub dużym układzie chłodzenia.

W dużym uproszczeniu – termostat to metalowy mieszek, który wypełniony jest cieczami o niskiej temperaturze wrzenia oraz substancjami zmieniającymi objętość pod wpływem temperatury. Kiedy temperatura cieczy chłodzącej jest poniżej 80°C, mieszek kurcząc się, zamyka zawór, kierując ciecz do chłodnicy. Płyn chłodniczy przepływa wtedy przez otwarty zawór do pompy, tworząc tzw. mały obieg. W momencie, gdy temperatura cieczy wzrasta powyżej 95°C, mieszek rozszerza się i analogicznie zawór kierujący ciecz do pompy zostaje zamknięty, natomiast do chłodnicy otwarty, tworząc tzw. duży obieg.

Termostat to proste i w większości przypadków tanie urządzenie, ale jego usterka może przysporzyć właścicielowi auta sporo kłopotów.

Wyróżniamy dwa typy awarii termostatów:

  • uszkodzenie w pozycji zamkniętej, jest to awaria rzadsza, ale dużo bardziej niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do przegrzania silnika;
  • uszkodzenie w pozycji otwartej jest to awaria dużo popularniejsza i jej następstwa nie są aż tak kosztowne. Powoduje niedogrzanie silnika, zwiększenie zużycia paliwa.

 

Ten drugi rodzaj awarii bardzo często nie jest nawet zauważalny przez użytkowników w okresie letnim, dlatego 80% wymian uszkodzonych termostatów następuje w okresie zimowym, kiedy niskie temperatury wdzierają się do kabin samochodów.

Termostaty znajdziemy m.in. w ofercie Inter Cars. Dostępne są tam produkty marek takich jak Vernet, BorgWarner, Wahler czy Mahle.

  • Vernet – 267 referencji w statusie „Aktualny”, 677 referencji w statusie „Zamówienie Indywidualne” które dostawca jest w stanie zrealizować nawet od 2-3 dni roboczych.
    Przykładowy indeks: TH6047.89J – termostat cieczy chłodzącej DACIA DUSTER, LOGAN, SANDERO; OPEL VIVARO; RENAULT CLIO II, ESPACE III, IV, KANGOO, LAGUNA I, II, III, MEGANE, MEGANE II, SCENIC I, II, TRAFIC II 1.4/1.6/2.0 08.97-01.05, cena detaliczna – 43,93 zł netto.
  • Wahler – 152 referencji w statusie „Aktualny”, 280 referencji w statusie „Zamówienie Indywidualne”.
    Przykładowy indeks: WA4459.92D – termostat cieczy chłodzącej OPEL ASTRA F, G, H, COMBO, CORSA B, C, D, MERIVA, TIGRA 1.0/1.2/1.4 11.96, cena detaliczna – 78,19 zł netto.
  • Mahle – jest to tegoroczna nowość w ofercie IC, 61 referencji w statusie „Aktualny” oferta jest na bieżąco poszerzana.
    Przykładowy indeks: TX 41 87 D – termostat cieczy chłodzącej SEAT AROSA, CORDOBA, IBIZA II, III, INCA, LEON, TOLEDO II; SKODA FELICIA I, II, OCTAVIA; VW BORA, GOLF III-V, LUPO, POLO, VENTO 1.0/1.4/1.6 10.91-12.10, cena detaliczna – 36,15 netto.

 

W IC Katalogu Online możemy je znaleźć po wytypowaniu odpowiedniego auta w zakładce „Układ chłodzenia”, znajdujemy kolejną zakładkę „Termostat”.

 

Dowiedz się więcej

Nowy termostat MAHLE
Nowy termostat MAHLE

MAHLE wprowadziło do oferty nowe termostaty do pojazdów marek Ford, Mazda i Volvo, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym. Termostat jest przeznaczony do pojazdów: Ford B-Max, C-Max, Fiesta V, Focus III; Mazda 2; Volvo S40, V50; 1,4 l/1,6 l, 4-cylindrowy, 44–92 kW (silniki z zapłonem iskrowym). Nr części: TX 108 82D (MAHLE Original i Behr). […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Gery, 25 listopada 2015, 10:10 0 0

Ta nowinka od mahle jest ciekawa. No i cena jest znacznie niższa.

Odpowiedz

Tomasz, 29 listopada 2015, 22:20 0 0

tylko orginał daje 100% satysfakcji a koszt jest niekiedy mniejszy niz te zamienniki ,np wahler wytrzymuje pare miesiecy

Odpowiedz

Nick, 7 grudnia 2020, 15:59 0 0

panie madry - a typy awarii posrednie?

Odpowiedz