Poprawny montaż przegubu wahacza – wskazówki ZF

, 28 sierpnia 2014, 9:27

Stan elementów gumowo-metalowych układu kierowniczego i zawieszenia ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i precyzję prowadzenia pojazdu. Eksperci ZF Services rekomendują nie tylko stosowanie oryginalnych części zamiennych, ale również odpowiednich narzędzi i akcesoriów, co umożliwia skuteczne funkcjonowanie tych elementów przez długie lata eksploatacji.

Błędy w montażu przegubu kulowego mogą prowadzić do poważnych awarii, a co za tym idzie wypadków. Podczas wymiany przegubu zaleca się stosowanie wyłącznie elementów zgodnych z wymiarami podanymi przez producenta i o odpowiedniej wytrzymałości. Zastosowanie nieodpowiednich elementów, może spowodować uszkodzenie układu zawieszenia. Należy upewnić się, czy zastosowane elementy mają odpowiedni wymiar i spełniają normy wytrzymałości producenta. 

Eksperci ZF Services stanowczo odradzają używania elementów z demontażu, których stan może mieć bezpośredni wpływ na funkcjonowanie i szybsze zużycie nowo założonego przegubu oraz co najważniejsze bezpieczeństwa wszystkich na drodze.

Konieczne w tym wypadku jest przestrzeganie kolejnych kroków szczegółowo opisanych w instrukcji montażu oraz stosowanie właściwych sił podczas dokręcania poszczególnych śrub i nakrętek. Informacje te są zawsze podawane przez producenta pojazdu.

Przegub nośny

Ostrzeżenie
Elementy mocujące (śruby, nakrętki itp.) to elementy ważne dla bezpieczeństwa. Zastosowanie nieodpowiednich elementów mocujących może spowodować uszkodzenia i ciężkie wypadki. Należy upewnić się, że zostały zastosowane wyłącznie elementy mocujące o odpowiednich wymiarach i wytrzymałości.

Wskazówka
Przegub nośny (3) należy mocować przy pomocy następujących części:
– nakrętka (5) M18 x 1,5 (znajduje się w zestawie)
– nakrętka specjalna (1) M20 x1, nr art. 35347 01 (należy zamówić oddzielnie

Przegub nośny należy mocować z przewidzianym momentem dokręcającym.

Zabezpieczenie przegubu nośnego

Przed montażem środek do zabezpieczania gwintów Loctite 243 (1) nanieść na duży gwint (2) przegubu nośnego (3).

Ostrzeżenie
Ryzyko wypadku – elementy układu jezdnego mają wpływ na bezpieczeństwo.
Błędy montażowe mogą prowadzić do poważnych wypadków.
Stosować wyłącznie elementy mocujące o odpowiednich wymiarach i wytrzymałości.
Przestrzegać instrukcji montażu i momentów dokręcających producenta pojazdu.

Dowiedz się więcej

Q-Service Truck autoryzowanym partnerem ZF
Q-Service Truck autoryzowanym partnerem ZF

Q-Service Truck Sp. z o.o. – spółka z grupy Inter Cars SA, została autoryzowanym przedstawicielem ZF Friedrichshafen AG w zakresie sprzedaży i serwisu skrzyń biegów ręcznych, zautomatyzowanych i automatycznych do samochodów ciężarowych. Oficjalnie współpraca została rozpoczęta poprzez podpisanie umowy w 4 lipca 2014 roku w siedzibie ZF Friedrichshafen AG w Niemczech. ZF Friedrichshafen AG reprezentowali […]

Premiery ZF Services na targach Automechanika 2014 we Frankfurcie
Premiery ZF Services na targach Automechanika 2014 we Frankfurcie

Firma ZF Services na targach Automechanika 2014 zaprezentuje portfolio swoich produktów i usług. Ekspozycja zajmie łącznie powierzchnię ponad 1 000 mkw. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie technologii układów przeniesienia napędu, zawieszenia oraz układów kierowniczych marek Sachs, Lemförder, ZF Lenksysteme i ZF Parts. ZF Services na wielkiej powierzchni Ekspozycja ZF będzie […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!