Jakie cechy powinien mieć idealny kompresor?

9 września 2022, 9:35

Właściwe ciśnienie w oponach gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, lecz także wydłuża żywotność ogumienia i ma wpływ na zużycie paliwa. Choć niektórzy kierowcy wciąż pompują opony w samochodach korzystając z ręcznych lub obsługiwanych stopą pompek, bez porównania wygodniej jest użyć kompresora.

Opracowując nową serię kompresorów, inżynierowie firmy OSRAM brali pod uwagę kilka pożądanych cech. Po pierwsze – poręczność i gabaryty, po drugie: łatwość w obsłudze
i tempo pompowania kół. I po trzecie – porządek i wygoda. Tak udało się zaprojektować rodzinę TYREinflate składającą się z kilku niezawodnych urządzeń, które różnią się możliwościami, wyposażeniem i są dopasowane do różnej zasobności portfela.

Rozwiązania do samochodów

Podstawowym kompresorem serii OSRAM TYREinflate jest model OTI200. Wyposażony został w duży wskaźnik analogowy i potrafi napompować 13-calową oponę do ciśnienia 2,4 bar w ciągu 4,5 minuty.

Kolejna wersja, OTI450, ma wyświetlacz LCD, funkcję automatycznego wyłączania po osiągnięciu zadanego ciśnienia i zapamiętuje ustawioną wcześniej wartość.

Kompresor ten poradzi sobie z 13-calową oponą już w 3,5 minuty. Dodatkowym atutem tego urządzenia jest lampka LED, która może pomóc znaleźć zawór po zmroku. TYREinflate Connect 650 (OTIC650)  to nowość w rodzinie kompresorów. W tym urządzeniu pompowanie można ustawić przy pomocy aplikacji OSRAM Connect (dostępnej w AppStore i Google Play). Dane na temat ciśnienia mogą być ściągane automatycznie po podaniu modelu samochodu i rozmiaru opon lub wprowadzane ręcznie. Proces uzupełnienia samoczynnie się kończy po osiągnięciu zadanego ciśnienia. Zwijany przewód zasilający o długości 3,3 m z wtyczką do gniazdka zapalniczki umożliwi bez problemu napompowanie opon nawet w największych samochodach. Z kolei elastyczny wąż o długości 65 cm ma końcówkę, która pozwoli wyrównać ciśnienie w kołach z trudno dostępnym zaworem. Dodatkowa lampa LED przyda się w sytuacji, gdy trzeba będzie napompować koło w nocy.

Dla nieco bardziej wymagających użytkowników przeznaczony jest model OTI1000 – wyróżnia się on dużym wyświetlaczem cyfrowym oraz pokrętłem, umożliwiającym szybkie ustawienie ciśnienia. Wąż jest wyposażony w zawór upustowy, przy pomocy którego można łatwo zmniejszyć ciśnienie. Funkcja ta z pewnością spodoba się entuzjastom jazdy w terenie czy po torze wyścigowym. OTI1000 także ma wbudowaną lampkę LED, a w zestawie są pokrowiec, lateksowe rękawiczki i zapasowe nakrętki wentyli.

Poręczne i akumulatorowe

Dla kierowców, którzy preferują urządzenia bezprzewodowe w ofercie znajdują się dwa modele. Najnowszy z nich to kompresor OTIR6000. Wbudowany akumulator jonowo-litowy pozwala na użycie go w każdym miejscu i wyrównanie ciśnienia w oponach już w ciągu 2 minut. OTIR6000 został wyposażony w duży, cyfrowy wyświetlacz z możliwością łatwego ustawienia wymaganej wartości powietrza w oponie, a także funkcją „Auto-Stop“, która samoczynnie kończy proces pompowania po osiągnięciu zadanej wartości.

Dla rowerzystów i motocyklistów idealnie sprawdzi się mały kompresor OTIR2000, choć oczywiście można nim napompować także koła w samochodzie. TYREinflate 2000 ma także wbudowaną latarkę i jest w stanie napompować oponę rowerową w ciągu 2 minut.

Oba wspomniane wyżej kompresory mogą pełnić także funkcję powerbanku, dzięki czemu można wykorzystać je do podładowania telefonu czy tabletu.

Dla dużych pojazdów

W swojej ofercie producent nie zapomniał o użytkownikach większych pojazdów, zwłaszcza kamperów, samochodów terenowych, SUV-ów i aut dostawczych. Kompresor TYREinflate 830 to rozwiązanie właśnie do takich aut. Urządzenie w ciągu 5 minut napompuje koła 22” od 0 do 40 psi/2,6 bara. Cyfrowy wyświetlacz LED może pokazywać wartość ciśnienia w jednostkach barach, kPa i psi, a funkcja podświetlenia ułatwi pracę w miejscach słabo doświetlonych lub po zmroku. Długi, 4-metrowy przewód zasilający z wtyczką 12 V pozwoli na komfortowe pompowanie także w pojazdach o naprawdę dużych gabarytach. Kompresor ma wbudowany zawór upustowy umożliwiający zmniejszenie ciśnienia.

Dodatkowe akcesoria

Dzięki zestawowi dołączanych adapterów, kompresorami OSRAM można napompować opony motocyklowe, rowerowe, te od przyczep, a nawet dziecięcych wózków. Istotną zaletą, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, jest możliwość wykorzystania urządzeń tej serii do napełnienia powietrzem wszelkiego sprzętu sportowego – pontonów, piłek, basenów, materacy czy wodnych zabawek.

Na całą serię kompresorów TYREinflate firma OSRAM udziela 2-letniej gwarancji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: Zadbaj o opony z TYREinflate i TYREseal | OSRAM Automotive

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!