Yokohama testuje system zdalnego monitorowania ciśnienia w oponach

1 lipca 2022, 13:35

Yokohama Rubber prowadzi testy systemu TPRS, który zdalnie monitoruje ciśnienie powietrza w oponach, we współpracy z korporacjami taksówkowymi z prefektury Kyoto, w Japonii. System wykorzystuje czujniki montowane do wewnętrznej powierzchni opon i ma być oferowany na rynku wtórnym.

TPRS umożliwi operatorom flot samochodowych i personelowi serwisowemu Yokohamy zdalne monitorowanie i rejestrowanie ciśnienia powietrza w oponach aut flotowych, a także ich lokalizację. Dzięki temu możliwe będzie np. wczesne wykrycie przebicia opony, które powoduje stopniowe uchodzenie z niej powietrza, i jej szybka naprawa lub wymiana. Wykrywanie takich usterek w czasie rzeczywistym może przyczynić się do zapobiegania wypadkom drogowym. TPRS będzie także wspierał prawidłową konserwację opon, przeglądy samochodów oraz efektywność paliwową, która jest mocno powiązana z odpowiednim ciśnieniem w oponach.

Jak działa system Yokohamy? Dane z czujników TPRS montowanych wewnątrz opony są przesyłane w czasie rzeczywistym do menedżera floty za pośrednictwem urządzenia instalowanego w biurze operatora taksówek lub na jego parkingu oraz serwera znajdującego się w chmurze. Gdy ciśnienie powietrza spadnie do poziomu, który wpływa na zużycie paliwa lub wskazuje możliwość przebicia opony, system alarmuje menedżera.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych zaworów TPMS (system monitorowania ciśnienia w oponach), TPRS (system zdalnego monitorowania ciśnienia) może być używany w wielu różnych pojazdach i typach kół i będzie oferowany przez Yokohamę na rynku wtórnym.

Celem rozwoju technologicznego czujników do opon do samochodów osobowych jest bezpieczeństwo na drogach, a także reagowanie na zmiany w usługach związanych z mobilnością takie, jak CASE* i MaaS**. Aby osiągnąć te cele firma prowadzi prace badawczo-rozwojowe oraz praktyczne testy z partnerami z różnych branży.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!