AUTOFACHMAN – nowy konkurs dla młodych adeptów mechaniki samochodowej

16 lutego 2022, 10:30

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie organizuje konkurs dla uczniów szkół kształcących przyszłych mechaników samochodowych w województwie śląskim. Młodzież będzie rywalizować w dwóch etapach zmagań, którym patronować będą znane marki części i wyposażenia warsztatowego. Jako, że popieramy proedukacyjne inicjatywy, nasz portal został patronem medialnym konkursu.

Konkurs dla adeptów mechaniki – wystarczy chcieć

Pszczyńska “samochodówka” od lat słynie z interesujących inicjatyw, aktywizujących młodzież chcącą związać swoją przyszłość z mechaniką samochodową. Konkurs AUTOFACHMAN to pomysł, który wyewoluował na podstawie dotychczas prowadzonej współpracy szkoły z wieloma firmami, tworzącymi polski rynek części i napraw samochodowych. Szkoła posiada własne zaplecze dydaktyczne, systematycznie doposażane z pomocą partnerów placówki. Te możliwości zdecydowano się wykorzystać, by przeprowadzić międzyszkolny konkurs, weryfikujący wiedzę teoretyczną jak i praktyczną uczniów, wiążących swoją przyszłość z mechaniką pojazdową.

Do udziału w konkursie zaproszono szkoły techniczne z województwa śląskiego oraz jedną szkołę z Czech, która na co dzień współpracuje z PZS w Pszczynie. Inicjatywa szybko zdobyła duże zainteresowanie, które przerosło oczekiwania samych organizatorów. Jest to dowód na to, inicjatywy edukacyjne w naszej branży są bardzo potrzebne, szczególnie w trudnym dla uczniów czasie pandemii.

AUTOFACHMAN – zasady konkursu

Konkurs odbędzie się w pierwszym tygodniu marca. Wówczas przeprowadzone zostaną eliminacje online. Uczniowie będą odpowiadać na pytania przygotowane przez sponsorów konkursy, czyli producentów części samochodowych i wyposażenia warsztatów. Podczas przygotowań do konkursu, uczniowie korzystają m.in. z naszej platformy Treningów Wiedzy, zawierającej setki pytań z zakresu mechaniki samochodowej.

Eliminacje wyłonią po jednym najlepszym uczniu z każdej szkoły. Finaliści zmierzą się 16 marca na terenie Warsztatów Szkolnych PZS nr 1 w Pszczynie. Tu czekać będą na nich zadania praktyczne, przygotowane przez sponsorów konkursu, w których będzie trzeba wykazać się nie tylko wiedzą, ale także zdolnościami manualnymi. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.

– Nasza szkoła od lat wspiera inicjatywy edukacyjne, rozwijające szkolnictwo zawodowe. – mówi Teresa Wojtanowicz, dyrektor PZS w Pszczynie – Bierzemy aktywny udział we wszelkich programach i konkursach mających na celu unowocześnienie naszej bazy warsztatowej. Dzięki temu powstają nowoczesne, dobrze wyposażone pracownie. Szkoła współpracuje z przedsiębiorstwami. Pierwsze porozumienia i patronaty dla zawodów zostały podpisane w 2015 roku. Głównym celem patronatów w szkole jest unowocześnienie szkolenia zawodowego, co realizujemy w głównej mierze poprzez zapraszanie firm na profesjonalne szkolenia dla młodzieży, które nierzadko powiązane są z przekazaniem profesjonalnego sprzętu. Od dwóch lat patronaty bardzo rozwinęły się, w tym szczególnie szkolenia dla zawodów motoryzacyjnych. Są one powiązane z cyklicznymi konkursami związanymi z materiałami szkoleniowymi. Na tej bazie powstał pomysł zorganizowania konkursu AUTOFACHMAN dla uczniów z województwa śląskiego.

Konkurs organizowany jest pod patronatem Starosty Pszczyńskiego, Barbary Bandoła oraz Stowarzyszenia Pszczyńskich Przedsiębiorców.

Sponsorami  konkursu są: TEXA, ATE, KYB, FEBI, FILTRON, CASTROL, OSRAM, HEPU, SNR, NORMFEST, SCHAEFFLER, StachuraSzkolenia.

Patronatami medialnym są: portal MotoFocus.pl, pless.pl, TVP3 Katowice oraz Radio EXPRESS.

Koordynatorem konkursu jest Dawid Lekki, nauczyciel zawodu.

Więcej informacji na temat konkursu, można znaleźć na koncie Facebook, prowadzonym przez pszczyńską samochodówkę, a także na koncie szkoły na TikToku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!