Jaki olej zastosować do silnika z dużym przebiegiem?

10 marca 2021, 23:33

Silnik  niezależnie od przebiegu powinien być eksploatowany na oleju do niego dedykowanym w katalogu doboru oleju.

https://liqui-moly.pl/katalog-doboru-oleju/

W tej wyszukiwarce pierwszy od góry jest olej, który rekomendujemy jako najlepszy. Później wyświetlane są kolejne opcje, ale zawsze są to oleje o podobnej lepkości i podobnych właściwościach.

Olej 10W40 zamiast 5W30?

Zmiana środka smarnego na gorszy np. o znacznie większej lepkości może przyczynić się do lawinowego pogorszenia stanu technicznego silnika.

Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze dlatego, że olej 10W40 i 15W40 są oparte o bazy mineralne i mają znacznie mniejszą odporność na ścinanie, mniejszy indeks lepkości i niższą temperaturę wrzenia. A co gorsza, dużo szybciej tracą swoje zdolności myjące i dyspergujące. Ten fakt przyczynia się do szybkiego zanieczyszczenia wnętrza silnika.

Oczywiście, problemem jest ich zbyt duża lepkość, która szczególnie w zimne dni może doprowadzić do utraty smarowania. Po prostu olej będzie zbyt lepki, aby mógł na czas dotrzeć do newralgicznych miejsc mocno obciążonego silnika,

Zanim zdecydujesz o zmianie oleju na tańszy – dobrze sprawdź silnik

W praktyce bardzo często okazuje się, że silnik, który dymi, pracuje głośno, spala olej, wcale nie jest mocno wyeksploatowany. Objawy, które z pozoru na to wskazują, mogą być mylące.

Sposób na nadmierne dymienie i spadek kompresji

Dymienie i spadek kompresji to objawy, które bardzo często są kwalifikowane jako poważna usterka. W praktyce nawet po 300 000 kilometrach wymiary tulei cylindrowych i wału korbowego mogą mieścić się w tolerancji wymiarowej nowego silnika!

Spalanie oleju częściej wynika z zapieczenia pierścieni tłokowych lub degradacji uszczelniaczy trzonków zaworowych. Dokładna diagnostyka wymaga demontażu silnika, ale w takiej sytuacji warto przeprowadzić choćby „próbę olejową „. W przypadku zdiagnozowania pogorszenia parametrów pierścieni tłokowych, warto wypłukać silnik środkiem Liqui Moly Engine Flush nr 2640 https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Engine-Flush-300ml/7

Dzięki rozpuszczeniu osadów na pierścieniach tłokowych w silniku wzrośnie kompresja i moc. Taka jednostka ma mniejszą tendencję do dymienia i ciszej pracuje. W przypadku problemów z uszczelniaczami zaworów można wymienić je na nowe lub zastosować preparat Liqui Moly Stop wyciekom oleju nr 2671: https://liquimoly.sklep.pl/…/Stop-wyciekom-oleju…/8

W sytuacji, kiedy takie zabiegi nie pomogą, można zaaplikować do silnika preparat Liqui Moly Oil Additive nr 8342: https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Dodatek-MoS2-300ml/6

To środek, który ma za zadanie „zregenerować” silnik poprzez mechaniczne uzupełnienie rys i wżerów na tulejach cylindrowych i czopach wału korbowego. Co ważne preparat na bazie dwusiarczku molibdenu nie zwiększa lepkości oleju, a jego działanie zwiększa ciśnienie oleju i kompresję silnika.

Drastyczna zmiana lepkości oleju to już krok ostateczny i można o nim pomyśleć w przypadku kiedy wszystkie powyższe sposoby nie dały rezultatu. Oczywiście w takiej sytacji nie należy od razu stosować olejów 10W40 lub 15W40. W przypadku olejów 5W30 należy przejść na olej 5W30 o większym współczynniku HTHS lub olej 5W40.

Artykuł sponsorowany Liqui Moly

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

sdsds, 12 marca 2021, 15:30 5 0

250 tyś km to wg was duży przebieg? lol. Kilkuletnie auta tyle mają

Odpowiedz

Nick, 22 października 2021, 14:08 1 -1

Tak lolku, 250 tys. km. to duży przebieg. Niektóre 2-letnie auta tyle mają.

Odpowiedz

Anonim, 23 października 2021, 21:54 6 -1

Ciekawe ile Liqui Moly zapłaciło za tę reklamę

Odpowiedz

jacpac, 26 stycznia 2023, 19:39 1 0

Hmmm...jak to zwykle w Polsce... młodyczłowiek , bez wiedzy i żadnego doświadczenia jako kierowca , musi wtrącać bezmyślne swoje 4 grosze...

Odpowiedz